wzór przemysłowy przykład
unsplash.com

Wzór przemysłowy może być twoim sposobem na lepszy biznes i przyciągnięcie większej liczby klientów. Za chwilę dowiesz się jak go zarejestrować, czym różni się od wzoru użytkowego oraz jak wygląda jego ochrona.

Wzór przemysłowy może być mocnym atutem twojej firmy (pamiętaj o nim o w analizie SWOT). Produkt, który oferujesz, odróżni się od towaru proponowanego przez konkurencję.

Wniosek w sprawie wzoru przemysłowego składasz w Urzędzie Patentowym RP. Urzędnicy zbadają twoje dokumenty i zdecydują o udzieleniu (lub nie) praw do rejestracji.

Zakładając pozytywny scenariusz, nabędziesz prawo wyłącznego korzystania ze wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawo z rejestracji będziesz miał przez 25 lat, podzielnych na pięcioletnie okresy (dostaniesz prawo po tym, jak zapłacisz za pierwszy okres).

W Urzędzie Patentowym znajdziesz też rejestr wzorów przemysłowych. Warto go przejrzeć zanim podejmiesz wysiłek rejestracji swojego wzoru.

Wszelkie szczegóły na temat procedury odszukasz na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP – uprp.gov.pl/

wzór przemysłowy ochrona
unsplash.com

Wzór użytkowy a wzór przemysłowy

Na pierwszy „rzut oka” rozróżnienie wydaje się trudne. Jednak wbrew pozorom całkiem łatwo odróżnić wzór użytkowy od wzoru przemysłowego.

Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie techniczne dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Wzór użytkowy chroniony jest przez 10 lat.

Tymczasem w przypadku wzoru przemysłowego chodzi przede wszystkim o jego wygląd (popularnie mówiąc design) – kontur, kształt, kolor czy faktura produktu. Wzór przemysłowy chroniony jest przez 25 lat.

Wzór przemysłowy definicja

Zgodnie z przepisami, wzór przemysłowy to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez:

  • cechy linii
  • konturów
  • kształtów
  • kolorystykę
  • strukturę
  • materiał wytworu
  • ornamentacje materiału wytworu

Co to jest wytwór? Każdy przedmiot wykonany przemysłowo lub rzemieślniczo. Wśród nich są opakowania, symbole graficzne, kroje pisma typograficznego, etykiety, wzory graficzne, logo, ornamentacja itp.

Uwaga! Programy komputerowe nie są takim wytworem!

Jeśli nadal jest to niejasne, najlepiej przyjrzeć się przykładom.

Wzór przemysłowy przykład

Wzorem przemysłowym może być logo firmy, etykieta napoju, opakowanie prezentu oraz przedmioty przestrzenne jak buty, zabawki, koszule.

Wśród wzorów przemysłowych znajdziesz kapelusze karnawałowe, lalki, pudełka na kartki pocztowe i wiele, wiele innych przedmiotów.

Najlepszym pomysłem na poznanie przykładów wzoru przemysłowego, jest obejrzenie ich korzystając z rejestru na stronie Urzędu Patentowego – uprp.gov.pl/pl/wyszukiwarki/miedzynarodowe-bazy-danych

wzór przemysłowy definicja
pixabay.com

Wzór przemysłowy rejestracja

Wniosek o przyznanie prawa z rejestracji może złożyć: twórca, współtwórcy, pracodawca lub zamawiający, przedsiębiorca (jeśli tak się umówił z twórcą) lub inna osoba, która udowodni, że przysługują jej takie prawa.

Podanie składasz w Urzędzie Patentowym. Należy do niego dołączyć ilustrację wzoru (rysunki, zdjęcia) oraz jego opis. Trzeba też zapłacić 300 zł (możesz zostać częściowo zwolniony z opłaty, jeśli wykażesz, że nie masz środków na jej pełne uiszczenie).

Urzędnicy sprawdzą czy dostarczyłeś wszystkie wymagane dokumenty i ewentualnie wezwą cię do uzupełnienia braków. Potem ocenią czy powinieneś otrzymać prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawo zostanie ci przyznane pod warunkiem wpłaty 400 zł za pierwszy okres ochronny. Jeśli tego nie zrobisz decyzja wygaśnie.

Wzór przemysłowy zostanie wpisany do rejestru.

Wzór przemysłowy ochrona

Prawo z rejestracji będziesz miał przez 25 lat, podzielnych na pięcioletnie okresy (dostaniesz prawo jak zapłacisz za pierwszy okres).

Przez ten czas nikt nie będzie miał prawa użyć twojego wzoru przemysłowego: produkować go, wprowadzać na rynek, sprzedawać, reklamować czy importować lub eksportować. Na wszystko potrzebna jest twoja zgoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here