zus przedsiębiorcy
unsplash.com

Składki ZUS przedsiębiorcy, to jeden z najbardziej drażliwych tematów dla prowadzących biznes. Dowiedz się ile i na co trzeba płacić mając działalność gospodarczą oraz jak zmniejszyć obciążenie.

ZUS to niemal mityczny smok czychający na ludzi otwierających biznes. Nieszczęśnik, który zastanawiał się, jaki zawód wybrać i postanowił spróbować trudnej drogi przedsiębiorcy, wpadają w szpony państwa, które niczym wampir wysysa z nich pieniądze.

Taki obraz wyłania się z setek wpisów i komentarzy w mediach społecznościowych. Faktycznie, kiedy układasz biznesplan, to opłaty na ZUS, mogą być jednym z większych kosztów.

Te pieniądze przełożą się w przyszłości na twoją emeryturę. Jednak musisz wydać je tu i teraz nie widząc natychmiastowego efektu.

Przymusowe ubezpieczenie to dla całkiem licznej grupy przedsiębiorców kamień u szyi. Wielu szuka ratunku w zawieszeniu działalności, inni chcą zamknąć firmę.

Sprawdź, jakie są fakty dotyczące składki ZUS przedsiębiorcy i jak oszczędzać pieniądze na ubezpieczeniu społecznym.

zus przedsiębiorcy 2020
unsplash.com

Składki ZUS przedsiębiorcy

Prowadząc działalność gospodarczą płacisz:

  • ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolnie chorobowe)
  • ubezpieczenie zdrowotne

Część przedsiębiorców płaci również Fundusz Pracy oraz Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych  (SWON). Jednak nie musisz tego robić jeśli opłacasz składki od preferencyjnej podstawy – od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (i to jedyny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń).

Właściciel firmy, który zatrudnia pracowników ma jeszcze do opłacenia Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz w niektórych przypadkach Fundusz Emerytur Pomostowych.

Warto pamiętać, że powyższych funduszy nie płaci się, jeśli pracownicy wykonują zadania na umowę zlecenie.

ZUS przedsiębiorcy 2020

Standardowo – o ulgach przeczytasz niżej – przedsiębiorca płaci składki do ZUS od podstawy nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Prowadzący działalność sam deklaruje podstawę.

ZUS przedsiębiorcy w 2020 roku wyniesie – przy minimalnych dopuszczony składkach 1069,14 zł (w 2019 roku było to 974 zł) – uwzględniona jest w tym dobrowolna składka chorobowa oraz opłaty na opisane wyżej fundusze. Do tego trzeba jeszcze dodać składkę zdrowotną czyli ok. 360 zł (2020 rok).

Jeśli chcesz obliczyć swój ZUS, to warto skonsultować się z księgowym oraz sprawdzić kalkulator na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zus.pl).

zus ulgi na start

ZUS – ulgi na start

Młodzi przedsiębiorcy – zaczynający działalność gospodarczą – mogą liczyć na zniżki:

  • ulga na start czyli 6 miesięcy bez płacenia ubezpieczeń społecznych (poza składką zdrowotną czyli 362,34 zł)
  • obniżony ZUS24 miesiące niższych opłat (246,80 zł w 2020 plus zdrowotna)

Potem w grę wchodzi, jeśli przedsiębiorca spełni konkretne warunki, mały ZUS plus. Najważniejszy: skorzystasz z tej pomocy o ile w poprzednim roku (2019) twoje przychody nie przekroczyły 120 tys. zł.

Plusy ulg są oczywiste – to metoda jak oszczędzać fundusze na początku biznesu. Jednak są też minusy. Więcej pieniędzy zostanie teraz w portfelu, ale emerytura będzie niższa.

Korzystając z ulg na start trzeba pamiętać, że zawieszenie działalności nie przerywa biegu terminów. Czyli np. po wznowieniu działalności gospodarczej może okazać się, że czas ulg minął i musisz płacić pełny ZUS…

Jeśli masz większą firmę, to opłacasz również składki ZUS pracowników.

Składki ZUS są dla wielu przedsiębiorców utrapieniem. Zamiast koncentrować się na biznesie, ograniczać koszty i zarobić pieniądze, muszą sporą część środków oddać państwu. Jednak przemyślane skorzystanie z ulg na start może zmniejszyć te niedogodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here