wznowienie działalności
unsplash.com

Wznowienie działalności gospodarczej nie jest trudne. Chcesz wrócić do biznesu? Sprawdź, jak zrobić to szybko i bezboleśnie.

Potrzebowałeś przerwy i zdecydowałeś się na zawieszenie działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami firma bezterminowo ląduje w „zamrażarce” (kiedyś był to rok) lub do momentu, kiedy formalnie nie zamkniesz działalności gospodarczej.

Teraz przemyślałeś swój pomysł na zarabianie pieniędzy, uporządkowałeś sprawy firmy, zyskałeś nowych klientów lub pozyskałeś środki na projekt i z nową energią wracasz do biznesu.

Oto, co musisz zrobić krok po kroku jeśli masz jednoosobową firmę.

Wznowienie działalności gospodarczej – podstawy

We wniosku o zawieszenie firmy możesz wpisać datę wznowienia działalności. Wtedy wszystko dzieje się z automatu.

Jeśli tak nie zrobiłeś, to najwcześniej po 30 dniach od zawieszenia, możesz złożyć wniosek o wznowienie działalności. Dokument kierujesz do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), a zawiadomienie trafia również do urzędu skarbowego i ZUS.

Wznowienie działalności to powrót wszystkich obowiązków.

Dlatego m.in. musisz sprawdzić czy nadal masz prawo do ulg dla początkujących przedsiębiorców (ulga na start lub obniżony ZUS). Jeśli nie masz, to potrzebna będzie aktualizacja danych w tym kodów ubezpieczenia.

Sam wyznaczasz datę wznowienia. Ma ona znaczenie choćby ze względu na składki ubezpieczeniowe. Jeśli wybierzesz koniec miesiąca to składkę zdrowotną zapłacisz za cały miesiąc.

Po wznowieniu działalności jest trochę spraw do przypilnowania. Musisz rozliczyć przychody i koszty z okresu zawieszenie (naturalnie jeśli były) oraz pamiętać o innych obowiązkach, które mogą cię dotyczyć, np. kasie fiskalnej czy podatku VAT.

Działalność masz wznowioną w momencie zamieszczenia danych w CEIDG – nie później niż następnego dnia roboczego po wpłynięciu wniosku.

wznowienie działalności gospodarczej online
unsplash.com

Wznowienie działalności gospodarczej online

Firmę najłatwiej „odmrozić” przez internet. Wystarczy wejść na stronę internetową ceidg.gov.pl, odnaleźć odpowiedni przycisk i wypełnić formularz.

Jeśli chcesz wznowić działalność gospodarczą online, to najpierw musisz zarejestrować się w systemie CEIDG (o ile nie zrobiłeś tego wcześniej przy zakładaniu firmy).

Wniosek złożony online potwierdzisz przy pomocy profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub podpisu elektronicznego.

Oprócz szybkości i wygody, złożenie wniosku przez internet ma jeszcze jedną zaletę – natychmiast dostaniesz informację zwrotną jeśli nieprawidłowo wypełniłeś którąś rubrykę.

Wznowienie działalności gospodarczej po zawieszeniu – osobiście, przez pełnomocnika lub telefonicznie

Naturalnie możesz osobiście pofatygować się do urzędu gminy (ewentualnie poprosić o to pełnomocnika i dokonać opłaty – chyba, że pełnomocnictwo udzielone jest mężowi/żonie, dzieciom lub innym członkom najbliższej rodziny) lub też wznowić działalność listownie.

Wysłanie listu jest dość kłopotliwe, bo wymaga osobistego podpisu potwierdzonego przez notariusza.

Możesz założyć działalność gospodarczą przez telefon i w ten sam sposób możesz ją wznowić. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 055 088 lub 22 765 67 32 (Centrum Pomocy).

Dane do wniosku wprowadzi konsultant, udzieli też potrzebnych wskazówek. Potem dostanie sms-a z numerem wniosku – należy go pokazać w urzędzie gminy. Tam wydrukują twój wniosek do podpisu.

wznowienie działalności gospodarczej a ZUS
unsplash.com

Wznowienie działalności gospodarczej a ZUS

Jeśli czujesz się na siła zacząć ponownie biznes, to świetnie. Cała procedura „odwieszenia” firmy nie jest specjalnie skomplikowana.

Twoja sytuacja mogła się jednak zmienić. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii, jeszcze przed złożeniem wniosku do CEIDG (i napisaniem biznesplanu), jest sprawdzenie, jak wygląda wznowienie działalności gospodarczej a ZUS.

Może okazać się, że upłynął już czas płacenia niższej składki do ZUS i prowadzenie firmy będzie cię więcej kosztowało.

Z zasady zgłoszenie do ZUS następuje automatycznie wraz ze złożeniem wniosku do CEIDG. ZUS ponownie rejestruje cię jako płatnika składek. Uwaga! Jeśli nastąpiła zmiana w twoje sytuacji – np. koniec prawa do ulgi czy pracujesz na etacie – to masz 7 dni na ponowne zgłoszenie do ZUS i podanie nowego kodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here