jak sprzedawać rękodzieło bez działalności gospodarczej
pixabay.com

Nie masz własnej działalności gospodarczej lub nie chcesz zakładać firmy jednoosobowej, ale tworzysz wspaniałe wyroby i myślisz o ich sprzedaży. Jak sprzedawać rękodzieło bez działalności?

Wszyscy znajomi chwalą twoje zdolności artystyczne. Może to dobry moment, żeby zarobić pieniądze na tym, co sprawia ci frajdę?

Słyszałaś jednak o wszystkich trudnościach z jakimi codziennie walczą przedsiębiorcy. Do opłacenia są składki ZUS przedsiębiorcy, podatki i wiele innych rzeczy na które nie masz ochoty.

Na szczęście jest sposób i dobra odpowiedź na pytanie, jak sprzedawać rękodzieło bez otwierania działalności gospodarczej. Szczegóły poznasz za chwilę.

działalność nierejestrowana
pixabay.com

Jak sprzedawać rękodzieło bez działalności gospodarczej

Sposobem na sprzedaż rękodzieła – i innych produktów lub usług – jest działalność nierejestrowana.

To świetny sposób na biznes na małą skalę. Dzięki działalności nierejestrowej dorobisz do pensji lub przetestujesz pomysł na interes.

Możliwości są nieograniczone: sprzedaż rękodzieła lub innych produktów (np. w modelu dropshiping), świadczenie usług (np. tworzenie witryn internetowych, projektów graficznych, prowadzenie stron firm na Facebooku, inne formy marketingucontent marketingu czy marketingu internetowego). Jest w czym wybierać.

Do działalności nierejestrowej zalicza się też np. prowadzenie korepetycji czy innego rodzaju praca dorywcza.

OK, jakie warunki trzeba spełnić?

Działalność nierejestrowa – dla kogo?

Jeśli prowadzisz drobny handel lub usługi, to nie musisz zakładać firmy jednoosobowej.

Do spełniania są dwa warunki:

  • twoje przychody z prowadzonej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku przychód nie może być wyższy od 1300 zł.
  • nie prowadziłeś wcześniej firmy, ewentualnie zdecydowałeś się zamknąć działalność gospodarczą przed 30 kwietnia 2017 roku lub zamknąłeś ją/zawiesiłeś 60 miesięcy temu.

Prowadząc działalność nierejestrową nie musisz składać wniosku o rejestracje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIOG), nie musisz płacić ubezpieczenia społecznego, nie informujesz urzędu skarbowego i nie płacisz zaliczek miesięcznych/kwartalnych zaliczek na podatek. Dodatkowo odpada ci prowadzenie skomplikowanej księgowości. I nie musisz płacić VAT (chyba, że każą tak odrębne przepisy dotycząca tego, co robisz).

Sporo plusów, a jakie są minusy?

jak sprzedać rękodzieło
pixabay.com

Działalność nierejestrowa – obowiązki

Obowiązków jest naprawdę niedużo. Oto one.

Klienci mają prawo traktować cię jak „zwykłego” przedsiębiorcę. To znaczy, że podlegasz przepisom o ochronie konsumentów – jesteś np. zobowiązany do rozpatrywania reklamacji.

Chcesz sprzedawać rękodzieło przez internet? Pamiętaj, że kupujący ma prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni.

Nie wystawiasz faktur o ile klient nie poprosił o to w ciągu 3 miesięcy od zakupu towaru lub wykonania usługi. Brzmi groźnie? Na szczęście wystarczy, że wpiszesz na niej datę wystawienia, kolejny numer, imię oraz nazwisko i adres nabywcy, nazwę produktu/usługi, liczbę dostarczonych rzeczy/zakres wykonanych usług, cenę jednostkową i kwotę należności.

Musisz prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. W takim rejestrze powinna znaleźć się

  • liczba porządkowa
  • data sprzedaży
  • wartość sprzedaży
  • wartość sprzedaży narastająco (dzięki temu nie zaskoczy cię przekroczenie dozwolonego pułapu przychodu)

Jeśli twój przychód przekroczy 50 proc. minimalnej pensji, to musisz zarejestrować firmę. Na założenie działalności masz tydzień.

Przychody z działalności nierejestrowej wpisujesz w PIT-36. Znajdziesz tam rubrykę „działalność nierejestrowa”. Możesz odliczyć udokumentowane koszty, które miałeś w związku z działalnością (czyli np. zakup materiałów potrzebnych do produkcji rękodzieła).

Możesz mieć wątpliwości, czy planowana sprzedaż rękodzieła nie zostanie uznana przez urzędników za działalność gospodarczą. Zawsze możesz poprosić o interpretację Krajową Informację Skarbową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here