wzór użytkowy
unsplash.com

Prawo ochronne na wzór użytkowy – jak działa i czy warto z niego skorzystać? Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku do urzędu patentowego

Działając na rynku pełnym konkurentów warto się wyróżnić. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców rozważa zgłoszenie używanego przez siebie wzoru użytkowego do urzędu patentowego.

Procedura wiąże się z kosztami, a z drugiej strony możesz potraktować ją jako inwestycję, które a w perspektywie pomoże ci zarobić pieniądze.

Przypatrzmy się czy sięgnąć po prawo ochronne na wzór użytkowy.

Prawo ochronne na wzór użytkowy

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Wzór użytkowy jest nowym i użytecznym rozwiązaniem o charakterze technicznym, które odnosi się do kształtu, budowy lub zestawienia elementów niepołączonych konstrukcyjnie przedmiotu o trwałej postaci.

Jeśli masz takie rozwiązanie i chcesz je zarejestrować, to złożony przez ciebie wniosek rozpatruje Urząd Patentowy RP. Zazwyczaj trwa to miesiąc, a w wyjątkowych sytuacjach dwa miesiące.

Twój wzór użytkowy spełnia wymagania oraz opłaciłeś zgłoszenie? Dostaniesz decyzję o udzieleniu prawa ochronnego.

wzór przemysłowy
unsplash.com

Wzór użytkowy – jak jest chroniony

Twoje prawo ochronne będzie miało numer, zostanie też wpisane do jawnego rejestru wzorów użytkowych. Dostaniesz również urzędowe świadectwo ochronne, a w nim opis wzoru użytkowego, zastrzeżenia ochronne oraz rysunki.

Opłata za pierwszy okres prawa ochronnego – czyli pierwsze 3 lata – wynosi 250 zł. Pamiętaj, że przelanie tych pieniędzy w terminie jest bardzo ważne. Bez opłaty decyzja o udzieleniu prawa ochronnego wygaśnie.

Urząd Patentowy ogłosi informację o twoim wzorze użytkowym w „Wiadomościach Urzędu Patentowego” (koszt 70 zł). To oznacza, że każdy może przez pół roku wnieść sprzeciw do tej decyzji.

Twój wzór użytkowy będzie chroniony przez 10 lat od dnia jego zgłoszenia w urzędzie. Warunkiem jest regulowanie opłat okresowych.

Ochrona oznacza, że nikt nie będzie mógł wykorzystać twojego wzoru użytkowego, handlować nim, reklamować, eksportować lub importować bez twojej zgody.

wzór użytkowy a wzór przemysłowy
unsplash.com

Prawo ochronne na wzór użytkowy – dla kogo

Kto może próbować zastrzec wzór użytkowy?

Takie prawo przysługuje:

  • twórcy
  • współtwórcom
  • pracodawcy lub zamawiającemu
  • przedsiębiorcy (jeśli twórca przyznał przedsiębiorcy prawo do patentu w zamian za pomoc)
  • innej osobie, która ma prawo do uzyskania patentu (np. otrzymał je w rezultacie sprzedaży majątku – sprzedaży firmy jednoosobowej).

Wniosek (wraz z załącznikami) można złożyć osobiście, listownie lub online. Opłata wynosi 550 zł (500 zł w wersji elektronicznej) plus 25 zł – za każdą stronę ponad 20 stron opisu, zastrzeżeń i rysunków. Możesz też starać się o zwolnienie z części opłaty.

Prawo ochronne – patent, wzór przemysłowy, znak towarowy

Możesz pokusić się też o opatentowanie wynalazku, wzoru przemysłowego oraz znaku towarowego.

Wynalazek musi być m.in. rozwiązaniem o charakterze technicznym, które jest nowością w skali światowej i można go zastosować na skalę przemysłową. Wynalazek chroniony jest przez 20 lat.

Wzór przemysłowy to nowa i oryginalna – posiadająca indywidualny charakter – postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego zdobienie. Wzór przemysłowy chroniony jest prawem z rejestracji przez 25 lat. Taki wzór można też zgłaszać do urzędów patentowych w krajach w których planuje się prowadzić działalność gospodarczą.

Wreszcie pozostaje nam do omówienia znak towarowy. Nazywamy nim oznaczenie – zazwyczaj graficzne – które odróżnia towary jednej firmy od tego samego rodzaju towarów innych firm. W grę wchodzi np. wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna, a nawet sygnał dźwiękowy. Prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest na 10 lat (możliwe jest przedłużenie o kolejną dekadę).

Ochrona wzoru użytkowego, to może być niezły pomysł na wzmocnienie biznesu i pozycji na rynku. Wiąże się z opłatami, jednak z drugiej strony prawo zabroni innym przedsiębiorcom korzystania z twojego wzoru. Dlatego warto rozważyć ochronę wzoru pracując nad biznesplanem czy analizą SWOT swojego przedsięwzięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here