Wznowienie działalności gospodarczej a ZUS
unsplash.com

Wznowienie działalności gospodarczej – ZUS najczęściej spędza sen z powiek osobom wracającym do prowadzenia firmy. Sprawdź, co trzeba zrobić i o czym musisz koniecznie pamiętać!

Po wznowieniu działalności wracasz do biznesu. Wracasz też do wszystkich obowiązków przedsiębiorcy. Wśród nich jednym z najważniejszych są te dotyczące płacenia ubezpieczeń społecznych. Dlatego dobrze jest sobie przypomnieć, jak funkcjonują składki ZUS przedsiębiorcy

Podajemy pomocą dłoń – przygotowaliśmy ściągawkę związaną z m.in. zgłoszeniami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O czym musisz pamiętać – najlepiej jeszcze przed złożeniem wniosku o odwieszenie działalności?

Wznowienie działalności gospodarczej – ZUS

Zawieszenie działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej trwa bezterminowo. Twoja firma jest zamrożona do momentu formalnego zamknięcia działalności gospodarczej lub do decyzji o wznowienie działalności gospodarczej.

Załóżmy, że postanowiłeś wrócić do prowadzenia firmy.

Dobra wiadomość jest taka, że po złożeniu wniosku w CEIDG, system wysyła informację do ZUS. Nie musisz osobiści fatygować się do tego urzędu i przedstawiać dokumenty o odmrożeniu działalności.

Zostaniesz automatycznie zgłoszony do płacenia składek według schematu z ostatniego zgłoszenia przez „zamrożeniem” firmy. To oznacza ubezpieczenie społeczne na takich samych zasadach, jak miałeś wcześniej.

Jednak są wyjątki od tej zasady.

Wznowienie działalności gospodarczej
unsplash.com

Wznowienie działalności a ZUS i ulgi

Musisz samodzielnie zgłosić się do ZUS jeśli w czasie zawieszenia działalności:

  • skończył się czas ulgi na start albo obniżony ZUS na 24 miesiące
  • podpisałeś umowę o pracę (rozpocząłeś etat)
  • stałeś się emerytem
  • zmienił się tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

Na samodzielną rejestrację masz 7 dni.

Koniec ulg dla młodych stażem przedsiębiorców może poważnie zachwiać twoim biznesplanem (większe koszty!). Dlatego dokładnie sprawdź czy jeszcze łapiesz się na okres ulgowego ubezpieczenia społecznego.

Wznowienie działalności a ZUS – pracownicy

Na tym nie koniec obowiązków.

Powinieneś również zgłosić pracowników lub współpracowników, którzy zostali wyrejestrowani przy zawieszeniu. Jeśli było ich 5 lub mniej – robisz to online lub w formie papierowej, a przy większej liczbie osób musisz przekazać dokumenty w formie elektronicznej.

Pracowników zgłosisz za pośrednictwem programów takich jak Płatnik albo ePłatnik.

Jeśli wznawiasz działalność spółki zarejestrowanej w KRS to też nie musisz martwić się o wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Urząd dostanie informację o odwieszonej działalności.

Dodatkowe formularze będziesz musiał dostarczyć do ZUS po tym, jak zatrudnisz w spółce pracowników.

Inaczej ma się sytuacja jeśli jesteś wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej czy też wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wtedy nie ominie cię wizyta w ZUS – musisz zarejestrować się jako płatnik składek oraz zgłosić do ubezpieczeń (z własnym NIP i PESEL).

wznowienie działalności
unsplash.com

Rozliczenia z ZUS

Odwieszona firma działa, zdobywasz klientów, prowadzisz marketing, szukasz niskobudżetowych sposobów reklamy – czyli wszystko wróciło do normy, chleb powszedni w każdej działalności. Tak samo wracasz do składania deklaracji do ZUS oraz raportów jeśli masz pracowników.

Warto pamiętać o dwóch kwestiach.

Jeśli odmroziłeś działalność z początkiem miesiąca, to powinieneś złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz imienne raporty miesięczne za siebie i ewentualnie osoby współpracujące za miesiąc wznowienia działalności.

Wznowiłeś firmę w trakcie miesiąca?

W takim wypadku należy złożyć ZUS DRA również za kolejny, pełny miesiąc prowadzenia działalności. Później będzie łatwiej – jeśli nie zatrudniasz nikogo i płacisz składki od minimalnej podstawy, to nie musisz składać deklaracji co miesiąc. Składki na ubezpieczenie społeczne płacisz za część miesiąca, w której wykonywałeś działalność.

Składkę zdrowotną trzeba płacić za cały miesiąc. W tym przypadku nie ma znaczenia, kiedy wznowiłeś prowadzenie firmy. Dlatego dobrze przemyśl, kiedy wrócić do biznesu – to może być sposób na to, jak oszczędzać pieniądze prowadząc firmę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here