ulga na start
unsplash.com

Ulga na start w ZUS – to jedna z największych zachęt dla rozważających otwarcie biznesu. Od kiedy i ile wynosi oraz komu przysługuje – wyjaśniamy wszystkie szczegóły!

Obowiązek płacenia comiesięcznych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to dla wielu osób przeszkoda w podjęciu decyzji o założeniu firmy jednoosobowej. Przelewy do ZUS trzeba przecież robić bez względu na to czy ma się klientów czy nie (o ile nie pracujesz jednocześnie na etacie).

Dlatego rząd postanowił nieco ułatwić życie młodym stażem przedsiębiorcom. Oto na jakie ulgi możesz liczyć na starcie biznesu.

Ulga na start ZUS

Zanim przejdziemy do ulgi na start, warto wspomnieć o wcześniejszym udogodnieniu – działalności nierejstrowanej.

Ulga na start – działalność nierejestrowa

Jeśli prowadzisz drobny handel (np. dropshipping w internecie) lub świadczysz usługi i twój przychód nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku te 50 procent to 1300 zł), to nie musisz rejestrować działalności gospodarczej!

Innymi słowy: dorabiasz do etatu lub testujesz pomysł na biznes i nie płacisz ubezpieczenia w ZUS czy podatku VAT.

Ulga na start to kolejny krok po działalności nierejestrowej.

ulga na startu ile wynosi
unsplash.com

Ulga na start – ile wynosi

Dzięki uldze na start świeży przedsiębiorca nie musi opłacać składki ZUS przez 6 miesięcy.

To kilkaset złotych miesięcznie, których nie wpiszesz w biznesplanie po stronie kosztów!

Mówimy o składce na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz składki na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Uwaga – nadal musisz opłacać ubezpieczenie zdrowotne. W 2020 roku wynosi ono 362,34 zł miesięcznie.

Dobra wiadomość jest taka, że składkę zdrowotną możesz odliczyć od podatku.

Z ulgi na start skorzystają osoby, które po raz pierwszy zarejestrowały działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub zamknęły/zawiesiły firmę 5 lat wcześniej – musi minąć 60 miesięcy od dnia tego zdarzenia.

Ulga na start dotyczy osób fizycznych oraz wspólników spółek cywilnych. Z tej pomocy nie skorzystają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Ulga na start – od kiedy?

Jeżeli zaczniesz działalność wciągu miesiąca, to nie wliczasz tego miesiąca do czasu trwania ulgi. Np. ruszyłeś z firmą od 5 maja, to znaczy, że 6 ulgowych miesięcy liczysz od czerwca.

Zaczynasz 1 maja? Cały maj wliczasz w czas trwania ulgi na start.

Załóżmy, że zdecydowałeś się na zawieszenie działalności. Co to znaczy w przypadku młodego przedsiębiorcy korzystającego z ulgi na start ZUS?

Jeśli zamroziłeś firmę w trakcie 6 ulgowych miesięcy, to zegar cyka dalej. Nie prowadzisz działalności gospodarczej, ale czas ulgi na start płynie.

obniżony zus
unsplash.com

Obniżony ZUS przez 2 lata

Oczywiście nie ma przymusu korzystania z ulgi na start w ZUS. Jeśli zależy ci na wyższej emeryturze lub masz wystarczająco dużo pieniędzy, to możesz płacić składki w pełnej wysokości.

Warto pamiętać, że ulga na start dotyczy osoby prowadzącej działalność – za swoich pracowników/współpracowników/zleceniobiorców musi odprowadzać do ZUS pełne składki.

Co po 6 miesiącach bez płacenia ZUS? W pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców jest kolejna ulga, czyli obniżony ZUS przez 24 miesiące.

Z obniżonego ZUS możesz też skorzystać od razu po założeniu działalności gospodarczej. Zamiast ulgi na start wybierasz niższy ZUS – płacisz składki od zadeklarowanej kwoty, które nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (przy zwykłym ubezpieczeniu to 60 proc.)

Warto pamiętać, że nie ma darmowych lunchów. Nie płacisz składek na ZUS, to nie odkładasz też pieniędzy na emeryturę czy rentę. W przypadku choroby lub innego nieszczęścia (wypadku) nie dostaniesz adekwatnego wsparcia finansowego z ZUS, bo nie jesteś ubezpieczony.

Dlatego rozsądnym rozwiązaniem – jeśli masz pieniądze – jest zrezygnować z ulgi na start i od razu płacić obniżony ZUS. Wtedy choć trochę środków trafi na twoje konto emerytalne, będziesz miał też pieniądze z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here