działalność gospodarcza dla byłego pracodawcy
unsplash.com

Działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy może być dobrym rozwiązaniem. Jednak nie skorzystasz z ulg przysługujących innym młodym przedsiębiorcom.

Otwarcie działalności gospodarczej może być dobrym pomysłem. Np. sam wybierasz opodatkowanie oraz możesz odpisać od podatku koszty uzyskania przychodu. To jeden z największych atutów przejścia z etatu na swoje.

Jednak są też minusy. Jako pracownik etatowy nie musiałeś myśleć o ZUS i podatku. Wszystko załatwiał pracodawca. Po samozatrudnienie bierzesz te obowiązki na własne barki.

Na tym nie koniec. Prawo nie wszystkich przedsiębiorców traktuje jednakowo.

ulga na start
unsplash.com

Działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy

Zrobiłeś biznesplan, znalazłeś swoje mocne i słabe strony, a na biurku leży analiza SWOT, może wcześniej testowałeś swój pomysł w formule działalności nierejestrowanej. Wiesz wszystko, jak założyć firmę jednoosobową. Chcesz pozyskać fundusze na projekt masz pomysł na inwestora. Możesz też liczyć na pomoc państwa.

Rząd przygotował dla nowych przedsiębiorców ulgi w płatnościach na ZUS. To ulga na start (6 miesięcy bez ZUS) oraz obniżona składka przez 24 miesiące. Później możesz skorzystać jeszcze z programu mały ZUS plus.

Jednak nie każdy przedsiębiorca ma prawo do niższych płatności na ubezpieczenie społeczne.

Działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy, a składki ZUS

Pracujesz dla firmy w której byłeś wcześniej zatrudniony na etacie? Jeśli wtedy i teraz wykonujesz dokładnie te same zadania, to nie rozliczysz podatku liniowo lub korzystając z ryczałtu.

Pozostanie ci opodatkowania działalności na zasadach ogólnych czyli przy zastosowaniu skali podatkowej 18 i 32 proc.

Możesz uniknąć tego problemu jeśli odpowiednio przygotujesz umowę z byłem pracodawcą oraz właściwie dobierzesz kody PKD.

działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy a składki zus
unsplash.com

Kolejna sprawa to ubezpieczenie w ZUS.

Jeśli świadczysz usługi dla byłego pracodawcy to nie możesz skorzystać z ulgi na start oraz 24 miesięcy obniżonej składki na ZUS. 

Ograniczenie dotyczy osób, które pracowały na etacie w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.

To nie wszystko. Jeśli w trakcie korzystania z ulgi zacząłeś pracować w dawnej firmie, to tracisz obniżkę.

Działalność gospodarcza dla byłego pracodawcy będzie pewnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Atutem jest łatwość otwarcia firmy (dowiedzi się jak założyć działalność gospodarczą nawet przez telefon.

Jednak prawo nie traktuje osób podejmujących taką działalność, jako „stuprocentowych” przedsiębiorców. Dlatego m.in. nie przysługują im ulgi w ZUS, które są sporym wsparciem dla innych osób otwierających biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here