firma jednoosobowa
unsplash.com

podoJaki podatek płaci firma jednoosobowa? W większości przypadków zależy to od decyzji przedsiębiorcy. Jest całkiem duże pole manewru – sprawdź, co możesz wybrać.

Jednym z atutów prowadzanie firmy jednoosobowej jest możliwość wyboru formy opodatkowania. To odróżnia działalność gospodarczą od pracy na etacie.

Jeśli zastanawiasz się jak założyć działalność gospodarczą, zoptymalizować koszty, żeby zarobić pieniądze na biznesie, to sprawdź obowiązki podatkowe firmy jednoosobowej.

Jaki podatek płaci firma jednoosobowa

Za chwilę znajdziesz podstawowe informacje o formach opodatkowania samozatrudnienia. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z dobrym księgowym.

Twój wybór będzie miał poważne konsekwencji, np. po wyborze ryczałtu nie pomniejszysz podatku o koszty uzyskania przychodu.

co można odliczyć od podatku
unsplash.com

Firma jednoosobowa – podatki

Prowadząc działalność gospodarczą rozliczasz się z państwem jako podatnik PIT czyli podobnie do osób zatrudnionych na etacie. Możesz wybrać następujące formy opodatkowania:

  • skalę podatkową (stawki 17 proc. i 32 proc. od nadwyżki dochodów ponad 85.528 zł)
  • podatek liniowy (stała stawka 19 proc. niezależnie od dochodu)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (2-20 proc. w zależności od rodzaju działalności)
  • kartę podatkową (kwotę na dany rok ustala naczelnik urzędu skarbowego w zależności m.in. od rodzaju działalności, liczby pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości w której funkcjonuje firma)

Musisz pamiętać, że nie zawsze możesz wybrać formę podatku – zależy to od konkretnej działalności, którą prowadzisz.

W trakcie prowadzenia działalności możesz zmienić formę opodatkowania. Prowadząc firmę jednoosobową możesz być też płatnikiem podatku VAT.

Czym się różnią poszczególne formy opodatkowania?

Zasady ogólne czyli skala podatkowa

Zasady ogólne (skala podatkowa) – zaliczki płacone są co miesiąc lub kwartalnie, należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (po przekroczeniu 2 mln euro netto przychodów – księgi rachunkowe), a składki na ZUS zmniejszają podstawę opodatkowania. Masz możliwość pomniejszenia podatku o koszty pozyskania przychodu.

Podatek liniowy

Zaliczki płaci się co miesiąc lub kwartał, przedsiębiorca prowadzi księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe. W tej formie płacenia podatków składki zapłacone na ubezpieczenie społeczne zmniejszają podstawę opodatkowania, a wydatki na prowadzenie firmy można wrzucić w koszty.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Nie ma zaliczek, podatek płaci się ryczałtowo co miesiąc. Należy prowadzić ewidencję przychodów (i inne wymagane przepisami). Składki ZUS zmniejszają przychód do opodatkowania. Nie można pomniejszych podatku o koszty uzyskania przychodu.

Karta podatkowa

Ta form rozliczania podatku przysługuje ściśle określonym rodzajom działalności. Podatek płaci się co miesiąc, nie ma zaliczek. Nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji rachunkowej (chyba, że działalność zaczęła się w trakcie roku podatkowego – przedsiębiorca prowadzi księgę przychodów i rozchodów do momentu otrzymania decyzji o wysokości podatku). Należy przez 5 lat przechowywać dokumenty sprzedaży. Nie można odliczyć składek na ubezpieczenie społeczne oraz uwzględniać kosztów uzyskania przychodu.

podatek firma jednoosobowa
pixabay.com

Co można odliczyć od podatku – firma jednoosobowa

Daninę dla państwa można pomniejszych o koszty poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej czyli w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Do kosztów bezpośrednich zalicza się np. zakup materiałów, a do pośrednich wydatki na media, paliwo do samochodu czy telefon.

Możliwości jest wiele – kluczowa jest zasada, że każdy koszt musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i przedsiębiorca jest w stanie to udowodnić.

Zwrot podatku – firma jednoosobowa

Prowadzących firmy jednoosobowe obowiązuje te same zasady, co inne osoby składające deklaracje roczne PIT. Jeśli ze złożonej deklaracji wynik nadpłata podatku dochodowego, to urząd skarbowy zwraca nadpłacone pieniądze.

Termin zwrotu nadpłaconych pieniędzy wynosi 45 dni w przypadku złożenia deklaracji przez internet lub 3 miesiące jeśli przedsiębiorca złożył deklarację papierową osobiście w urzędzie skarbowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here