etat i działalność gospodarcza zus
unsplash.com

Etat i działalność gospodarcza – jak je połączyć, czym się różnią, czego trzeba dopilnować? Przejrzyj nasz przewodnik i pozbądź się wątpliwości!

Etat to inaczej mówiąc umowa o pracę czyli najbardziej popularna w Polsce forma zatrudnienia. Jednak coraz więcej osób łączy ją z prowadzeniem firmy jednoosobowej czyli działalnością gospodarczą.

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Etat i działalność gospodarcza

Łącząc umowę o pracę z prowadzeniem przedsiębiorstwa musisz pamiętać przede wszystkim o składkach na ZUS, deklaracji rocznej PIT oraz podatku.

Etat i działalność gospodarcza – ZUS

W takim przypadku wchodzi w grę tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń.

To czy będziesz płacił ZUS z tytułu działalności, zależy od twoich dochodów z etatu. Etat gwarantuje ci przynajmniej wynagrodzenie minimalne? Składki są pobierane wyłącznie z wynagrodzenia za pracę. Działalność gospodarcza nie jest „uzusowiona”.

Inaczej, kiedy zarabiasz mniej niż wynosi wynagrodzenie minimalne (ze względu na niepełny wymiar czasu pracy). Zapłacisz składkę również z działalności.

Składkę zdrowotną płacisz zawsze z etatu i prowadzonej firmy.

etat i działalność gospodarcza jaki podatek
unsplash.com

Etat i działalność gospodarcza – jaki podatek

Masz biznes i etat – jaki podatek powinieneś zapłacić, żeby nie mieć problemów ze skarbówką?

Zarobki z tytułu umowy o pracę opodatkowane są na zasadach ogólnych (czyli skali podatkowej). Natomiast w przypadku działalności gospodarczej masz pole manewru.

Jaki podatek płaci firma jednoosobowa? Możesz wybrać podatek:

  • według skali podatkowej (stawki 17 proc. i 32 proc. od nadwyżki dochodów ponad 85 528 zł)
  • liniowy (jednolity, bez względu na przychód – 19 proc.)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • kartą podatkową

Od twojego wyboru zależy jakie zeznanie podatkowe wypełnisz oraz czy skorzystasz z możliwości pomniejszenia podatku o koszty uzyskania przychodu. Np. uwzględniasz koszty przy skali podatkowej, ale nie możesz tego zrobić rozliczając się ryczałtem.

Zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem dla osób łączących etat z biznesem są zasady ogólne rozliczania podatku.

Etat i działalność gospodarcza – jaki PIT

Z fiskusem załatwisz sprawę wypełniając jedną deklaracji PIT-36.

W części D („Dochody/straty ze źródeł przychodu”) podajesz kwoty przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodów uzyskanych z pracy na etacie i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Musisz jeszcze uzupełnić formularz PIT/B, który jest załącznikiem do PIT-36.

etat i działalność gospodarcza jaki pit
unsplash.com

Etat i działalność nierejestrowana

Jest jeszcze jedna forma łączenia pracy na etacie z biznesem – co prawda w tym wypadku bardzo małym.

Chodzi o działalność nierejestrowaną.

Jeśli testujesz jakiś pomysł biznesowy, nie wiesz czy zakładać firmę jednoosobową, to możesz skorzystać z formuły działalności nierejestrowej. To też odpowiedź na pytanie np. jak sprzedawać rękodzieło.

Warunek: prowadzisz drobny handel (np. sprzedaż na portalu aukcyjnym lub przez własną stronę www) lub usługi na niewielką skalę (np. tworzysz strony internetowe, zlecasz kampanie AdWords czy robisz marketing internetowy), a twój przychód miesięczny nie przekracza 50 proc. najniższego wynagrodzenia. To w 2020 roku 1300 zł.

Druga uwaga: możesz skorzystać z działalności nierejestrowej jeśli wcześniej nie prowadziłeś firmy lub od czasu jej zawieszenia/zamknięcia minęło 60 miesięcy.

Działalności nierejestrowej nie zgłaszasz do ZUS i nie składasz wniosku do CEIDG. Rachunkowość jest ograniczona do minimum – prowadzisz tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży. Pamiętaj natomiast o prawach konsumenta!

Podatek płacisz wypełniając PIT – tam masz rubrykę zatytułowaną „działalność nierejestrowa”.

Taką działalność możesz bez problemu połączyć z pracą na etacie. To świetny sposób, jak dodatkowo zarobić pieniądze i w ten sposób wzmocnić finanse osobiste i budżet domowy. Weź go pod uwagę, kiedy zastanawiasz się, jak zaplanować budżet domowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here