Zabierasz się do uporządkowania finansów osobistych? Podpowiadamy, jak zaplanować budżet domowy, żeby uniknąć największych i najbardziej popularnych błędów.
Wbrew pozorom to nie jest łatwe zadanie. Budżet domowy możesz przygotować używając zeszyta, excela czy specjalnej aplikacji. Jednak żadne narzędzie nie uchroni cię przed wpadką.
Dlatego warto przyjrzeć się, jak zaplanować budżet domowy, żeby uniknąć najbardziej popularnych i bolesnych błędów.
Spis Treści
Jak zaplanować budżet domowy – największe błędy
Rady na temat domowych wydatków zebrała Kristin Wong z lifehacker.com. Oto wskazówki, które pozwolą ci zapanować nad funduszami.
I jeszcze jedna uwaga – te błędy są popularne, ale nie musisz załamywać rąk. Należą również do tych, które łatwo skorygować.
Zbyt rygorystyczny budżet domowy
Wong zauważa celnie, że budżetowaniu daleko do najbardziej ekscytujących zajęć.
Jest tuż za płaceniem podatków i wymianą kuwety kota, ale uczucie jakie masz po uporządkowaniu finansów może być całkiem przyjemne
I pewnie z tej radości bierze się chęć skonstruowania rygorystycznego budżetu, w którym wszystko jest zaplanowane od A do Z.
Jednak to przepis na klęskę. Dlaczego? Bo jest nierealistyczny. Najdrobniejszy wydatek spoza listy, niszczy misterny plan.
Kolejny problem. Rygorystyczny plan jest męczący. Lepiej z góry przeznaczyć pewną kwotę pieniędzy „na zmarnowanie” czyli zachciankowe wydatki.
Budżetowanie wydatków, na które nie możesz sobie pozwolić
Możesz to nazwać inflacją stylu życiu. Mówiąc w prost: wydajesz więcej pieniędzy niż ich zarabiasz. Żyjesz na wyrost.
Wiele osób stosuje w takich sytuacjach kreatywną księgowość. Zauważają, że wydatki na restauracje, ubranie, wakacje przerastają dochody i zaczynają planować pokrycie kosztów tego miesiąca z wpływów z przyszłego miesiąca.
„Czynsz muszę zapłacić 1 kwietnia, ale 5 kwietnia mam wypłatę, więc OK”.
W ten sposób możesz wpaść w błędne koło życia od pierwszego do pierwszego. Nie wiesz jak oszczędzać?
Jeśli to brzmi znajomo, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zacząć od zera. Ocenić swoją sytuację finansową, ograniczyć wydatki, ustalić priorytety celów finansowych, a następnie opracować nowy plan wydatków – zaleca WONG.
Budżet domowy ustalony bez większego celu
Trudno trzymać się budżetu, który nie ma celu. Jaki jest sens twojego planowania?
Nie mając głębszego powodu – celu finansowego – możesz dryfować. Wydawać pieniądze, trochę oszczędzać, ale nie osiągnąć żadnego znaczącego celu.
Co naprawdę chcesz zrobić ze swoimi pieniędzmi? Jeśli jest to duży cel, być może będziesz musiał wyznaczyć kamienie milowe. Tak czy inaczej, wymyśl cel dla swojego budżetu, a następnie nadaj temu celowi kategorię – radzi Wong.
Takim celem może być wszystko, to zależy od ciebie – odłożenie pieniędzy na dobrą szkołę dla dzieci, roczny wyjazd za granicę, uzbieranie sumy, która da ci wolność finansową.
Niespodziewane wydatki – pamiętaj o nich
Budżet domowy często wali się, bo zapominamy o niespodziewanych wydatkach.
Zepsuta lodówka, wizyta u dentysty, pilna naprawa samochodu – przykłady można mnożyć, każdy znajdzie ich wiele we własnym życiu.
Dlatego zostaw miejsce w budżecie na awaryjne sytuacje i inne nieregularne wydatki niepowtarzające się co miesiąc, np. wyjazdy turystyczne). To będzie twoja finansowa poduszka bezpieczeństwa.
Nie wiesz ile pieniędzy zarezerwować? Sprawdź nieregularne wydatki z ostatniego roku i podziel przez 12 – będzie miał orientacyjną kwotę.
Fundusz kryzysowy ma jeszcze jedną zaletę. Owszem pochłania pieniądze, które można wydać na realizację wyznaczonego celu. Jednak dzięki niemu nie będziesz musiał zadłużać się z przyszłych miesięcy w przypadku dużego, niespodziewanego wydatku.
Jak planować budżet domowy? Chroniąc się przed nadmiernym optymizmem. Jeśli twoje zebrane w budżecie wydatki wynoszą 2700 zł to prawdopodobnie realnie potrzebujesz 3 tys. zł uwzględniając fundusz kryzysowy.
Dobrze zaplanowany budżet domowy, to obok sposobów na to jak oszczędzać pieniądze, jeden z najważniejszych elementów uporządkowanych finansów osobistych.