Warren Buffett
unsplash.com

Warren Buffett i cytaty z jego wypowiedzi na temat pieniędzy i inwestowania, to kopalnia wiedzy. Sprawdź, jakie są najcelniejsze spostrzeżenia człowieka, który wyróżnia się wśród miliarderów.  

Jak zarobić pieniądze i jak oszczędzać, zadbać o finanse osobiste i prowadzić budżet domowy? Można pytać kolegów i sąsiadów. Jednak lepiej posłuchać człowieka, który zgromadził majątek warty 84 miliardy dolarów.

Warren Buffett cytaty, myśli, wskazówki

Złote myśli króla inwestycji zebrał HuffPost.com. Oto, co ma nam do przekazania na temat pieniędzy guru biznesu Warren Buffett.

  1. Nigdy nie trać pieniędzy

Buffett powtarza i ściśle przestrzega tej rady. Często dodaje podpunkt: „1. Nigdy nie trać pieniędzy. 2. Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1”.

Jak często bywa, stwierdzenia, które brzmią banalnie, wpadają nam jednym uchem, a wypadają drugim. Tak samo może być i teraz.

Inwestor daje do myślenia: jeśli możesz zmienić operatora telefonii komórkowej na tańszego, a równie dobrego, to czemu tego nie zrobisz? Szukasz tańszego dostawcy internetu, ubezpieczenia na samochód, możliwości zmniejszenia czynszu, czy patrzysz, jak co miesiąc uciekają ci pieniądze?

Warren Buffett czyli jak zbić fortunę
unsplash.com

2. Uzyskaj wysoką wartość po niskiej cenie

„Cena jest tym, co płacisz, wartość tym, co dostajesz” – mówi Buffett. Często tracimy pieniądze, kiedy wydajemy je na rzeczy o niskiej wartości. Np. zadłużamy się na karcie kredytowej kupując przedmiot niepotrzebny lub z którego później nie korzystamy.

Warren Buffett wie, jak oszczędzać pieniądze – sam mówi, że produkty dobrej jakości, czy to akcje, czy skarpetki, kupuje na przecenach.

3. Stwórz dobre nawyki dotyczące pieniędzy

„Większość naszych zachowań jest nawykowa” – zauważa miliarder. I dodaje: „Myślę, że największym błędem nie jest wczesne nauczenie się nawyku oszczędzania, bo oszczędzanie to nawyk”.

Dlatego zwróć uwagę na to, w jaki sposób wydajesz pieniądze, pracuj nad dobrymi nawykami i staraj się rugować rutyny rujnujące finanse osobiste. Dowiedz się jak nauczyć dziecko liczyć pieniądze.

4. Unikaj zadłużenia, przede wszystkim na karcie kredytowej

Buffett zbudował majątek, bo odsetki od zgromadzonych pieniędzy pracowały na jego korzyść, a nie na korzyść innych. „Widziałem wiele osób, które upadły z powodu alkoholu i dźwigni finansowej – dźwigni finansowej pożyczonych pieniędzy” – stwierdził.

Buffett radzi unikać jak ognia pożyczania pieniędzy, a przede wszystkim zadłużania się na kartach kredytowych, które mają często bardzo wysokie oprocentowanie.

5. Trzymaj gotówkę pod ręką

Inwestor podkreśla, że gotówka jest dla firmy, jak tlen dla człowieka. „Nie zauważasz go, kiedy jest, ale myślisz tylko o nim, kiedy go brakuje”.

Buffett podkreśla, że zapasy gotówki są niezbędne, kiedy przychodzi czas płacenia rachunków.

Warren Buffett cytaty – jak zbić fortunę

Warren Buffett inwestowanie
unsplash.com

6. Inwestuj w siebie

„Inwestuj jak najwięcej w siebie. Jesteś swoim największym kapitałem”. Buffett dodaje też: „Wszystko, co zainwestujesz w siebie zwróci się dziesięciokrotnie”. W dodatku nikt nie opodatkuje cię z tej inwestycji i nie okradnie.

Jednym słowem wszystko, co ulepszy twoje talenty i sprawi, że będziesz bardziej wartościowy, poprawi twoją pozycję na rynku pracy (szczególnie cenna wskazówka, kiedy zastanawiasz się jaka praca jest dla ciebie odpowiednia).

7. Dowiedz się więcej o pieniądzach

Elementem inwestowania w siebie jest też zdobywanie wiedzy o finansach. Większość pracy Buffetta polega na unikaniu ryzyka i niebezpiecznych sytuacji. „Ryzyko wynika z niewiedzy, co robisz” – stwierdza miliarder.

Buffett ma prostą radę – trzeba więcej czytać. Wtedy wiedza składa się jak odsetki na koncie bankowym. Dlatego sprawdź, co warto przeczytać w 2020 roku.

8. Zaufaj taniemu funduszowi indeksowemu

To praktyczna rada dla przeciętnego inwestora. „Włóżcie 10 procent gotówki w krótkoterminowe obligacje rządowe i 90 procent w bardzo tani fundusz indeksowy” – pisał Buffett w liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway.

9. Zwracaj

„Jeśli należysz do najszczęśliwszego 1 procenta ludzkości, to jesteś winny namysł nad pozostałymi 99 proc. ludzi” – stwierdził Buffett. Nie pozostaje gołosłowny i np. kilka lat temu przekazał 2,8 miliarda dolarów akcji Berkshire Hathaway na rzecz pięciu organizacji charytatywnych.

Naturalnie nie trzeba być multimilionerem, żeby wspierać dobre cele.

10. Pamiętaj, że finanse to długodystansowa gra

„Ktoś siedzi dziś w cieniu, ponieważ dawno temu ktoś posadził w tym miejscu drzewo” – mówi Buffett.

Tak właśnie jest. Jeśli dziś zadbasz o finanse osobiste i będziesz je pielęgnował, to za wiele lat zyskasz „cień”: brak długów, przyjemniejsze życie, bezpieczną emeryturę czy możliwość sfinansowania edukacji dzieci.

Warto spróbować myśleć jak milionerzy, bo choć nie mamy wpływu na wiele zdarzeń, to niektóre nieszczęścia – także finansowe – możemy ominąć mając odpowiednią wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here