karta kredytowa
unsplash.com

Dla jednych karta kredytowa, to błogosławieństwo i szybki dostęp do pieniędzy. Dla innych kamień u szyi, który ciągnie w głębinę długów. Wyjaśniamy, jak używać karty kredytowej.

Nie ma wątpliwości: karta kredytowa zapewnia wygodę i dostęp do pieniędzy banku bez zbędnych formalności. Przede wszystkim podczas zakupów – wyjmujesz kawałek plastiku z portfela, przesuwasz przez terminal i to wszystko! Jednak w tej prostocie kryje się pułapka groźna dla naszych finansów osobistych.

Ekonomiści behawioralni udowodnili, że mając kartę kredytową chętniej wydajemy pieniądze niż używając gotówki. To nie wszystko. Im większy limit na koncie, tym więcej zostawiamy w sklepach.

Jak używać karty kredytowej, żeby nie zrujnować budżetu domowego?

karta kredytowa zadłużenie
unsplash.com

Jak używać karty kredytowej

Najlepszym rozwiązaniem jest używać karty kredytowej jak gotówki. Dlaczego? Wytłumaczy nam Sally French z The New York Times.

Zbieraj paragony

O ile niełatwo jest zarobić pieniądze, to płacenie kartą kredytową przychodzi nam bez trudu. Dlatego wiele osób wpada w pułapkę zadłużenia.

Wydając gotówkę czujemy banknoty w dłoni. Dajesz 50 zł za przedmiot, który kosztuje 40 zł i otrzymujesz – oprócz książki czy butelki wina – 10 zł reszty. Płacąc kartą kredytową nie widzisz, żadnej różnicy w przepływie pieniędzy.

Efekt jest jeszcze silniejszy jeśli płacisz kartą kredytową online i nie masz dostępu do realnie istniejącego przedmiotu, który kupiłeś.

Dlatego eksperci radzą, żeby zbierać paragony. To zakotwiczy cie w rzeczywistości i pozwoli na kontrolowanie finansów – argumentują. Możesz je przeglądać wieczorem, żeby pamiętać o wydanych pieniądzach.

Twórz bariery przed zakupami

Jeśli chcesz zmienić jakieś zachowanie, to spraw, żeby było możliwie trudne, kłopotliwe i pracochłonne. Ta technika zadziała także w przypadku zakupów i kart kredytowych.

Jeśli masz wypełniony formularz z danymi o twojej karcie i od zakupu dzieli cię tylko jedno-dwa kliknięcia, to warto zrobić zmianę.

Wystarczy usunąć dane karty kredytowej z formularza i za każdym razem wpisywać je od nowa. To drobne utrudnienie, ale może dać ci chwilę do namysłu: „Czy rzeczywiście potrzebuję tego płaszcza?”.

Usuwając dane utrudnisz sobie impulsywne kupowanie.

Ustaw limit wydatków

Proste rozwiązanie: nie możesz zapłacić kartą za buty, które kosztują 300 zł, bo twój limit wynosi 200 zł.

Możesz również korzystać z aplikacji, które porównują stan twoich kont bankowych (jeśli masz ich kilka) i przed zakupem szybko zorientujesz się: stać mnie czy lepiej odpuścić.

Rozwiązań, które ułatwią ci finansowe życie jest więcej. Są aplikacje na smartfona, które alarmują jeśli przekroczysz ustalony wcześniej próg bezpieczeństwa i zbliżysz się do limitu wydatków. Inne umożliwiają blokowanie wydatków na niektóre cele.

karta kredytowa zakupy
unsplash.com

Użyj automatycznego spłacania zadłużenia

Opóźnienie ze spłatą karty kredytowej karane są wysokimi odsetkami. Nie ma sensu tracić pieniędzy z powodu nawet kilku dni opóźnienia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest automatyczna spłata zadłużenia.

Choć tutaj też warto zachować czujność. Niektóre osoby mogą przestać sprawdzać saldo na koncie karty kredytowej i przegapiać nieprawidłowe transakcje. To nie wszystko. Może się zdarzyć, że nie będziesz miał środków na koncie głównym i wpadniesz w debet…Dlatego ustaw przypomnienie o sprawdzeniu czy masz pieniądze na koncie na spłatę karty kredytowej.

Warren Buffett, legendarny inwestor, odradzał zadłużania się, a przede wszystkim na karcie kredytowej. Jednak w wielu sytuacjach, karta kredytowa może nam pomóc – np. zdobyć szybką, nieoprocentowaną pożyczkę. To narzędzie i jak każdego narzędzia trzeba się nauczyć używać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here