Warren Buffett
pixabay.com

Pora na kolejną porcję zaleceń jakie legendarny inwestor Warren Buffett wysyła, co roku, do akcjonariuszy swojej firmy. Oto porady finansowe miliardera, część trzecia.

Kupując akcje nie patrz tylko na ich cenę, liczy się również rzeczywisty stan firmy. Wybieraj „nudne” przedsiębiorstwa produkujące towary, których ludzie potrzebują. Nie myśl, jak spekulant tylko właściciel firmy. To tylko część wskazówek, które poznaliśmy w poprzednich odsłonach porad Warrena Buffeta.

Dziś pora na kolejną porcję wiedzy, którą z listów inwestora, wyłuskali redaktorzy Cbinsights.com.

(poprzednie części: porady finansowe oraz porady finansowe Warrena Buffetta)

Porady finansowe miliardera Warrena Buffetta – część 3

Nigdy nie używaj własnych zapasów do robienia zakupów

Największą wpadką Buffetta był zakup firmy Dexter Shoe Company w 1993 roku. Po kilku latach buty tej firmy zostały zmiecione z rynku przez tani import z Azji. Ceny Dexter Shoe Company na giełdzie poleciały na łeb, na szyję.

W dodatku zamiast w gotówce, za firmę obuwniczą Buffett zapłacił akcjami swojej flagowej spółki Berkshire Hathaway. To kosztowało akcjonariuszy 3,5 mld dolarów.

Dzisiaj wolę przygotować się do kolonoskopii niż wydawać akcje Berkshire – stwierdził miliarder

porady finansowe
pixabay.com

Obecne zespoły dyrektorskie są zacofane

Warren Buffett krytycznie ocenia rolę dyrektorów, którzy często po prostu milcząco przytakują prezesom firm. Wprowadza zmiany, m.in. w zarządach jest zdecydowanie więcej kobiet, odbywają się sprzyjające szczerości narady dyrektorów bez udziału CEO.

Problem polega na tym, że większość szefów nie szuka dyrektorów, którzy mogliby podważać ich decyzje.

Problem tkwi w pieniądzach. Dyrektorzy zarządu dostają regularnie ponad 250 tys. dolarów rocznie za pracę polegającą na udziale w ok. 6 dorocznych spotkaniach. Cały system działa tak, że nie mają powodu krytykować swojego prezesa.

Dyrektorzy nie mają motywacji, żeby angażować się w działalność firmy. Często nie kupują nawet jej akcji za własne pieniądze (co by ich mobilizowało do pracy i wiązało z firmą).

Porady finansowe miliardera – cnota lenistwa i czyim przyjacielem jest czas

miliarder
pixabay.com

Uwzględnij cnotę lenistwa

Buffett uwielbia „leniwy” styl inwestowania. Uważa, że nadpobudliwość prezesów i akcjonariuszy – ciągłe kupowanie i sprzedawania, zatrudnianie i zwalnianie doradców finansowych – powoduje straty.

Miliarder jest zwolennikiem bezczynności. Uważa, że prawie każdemu inwestorowi lepiej służy zakup kilku niezawodnych akcji i trzymanie się ich w perspektywie długoterminowej, zamiast próby dopasowania czasu kupna i sprzedaży do cykli rynkowych.

W każdym przypadku chcesz nabyć za rozsądną cenę biznes w doskonałej kondycji ekonomiczne, zdolnie i uczciwie zarządzany. Potem musisz jedynie monitorować, czy te cechy są zachowywane – argumentuje.

Innym razem Buffett napisał do akcjonariuszy: „Letarg graniczący z lenistwem pozostaje kamieniem węgielnym naszego stylu inwestycyjnego”.

Czas jest przyjacielem cudownego biznesu, a wrogiem miernego

Buffett podkreśla, że słabe firmy kosztuje dużo pieniędzy w czasie między ich kupnem, a sprzedażą z zyskiem. Trzeba po prostu w nie pompować gotówkę.

Dlatego miliarder nigdy nie inwestuje w firmę, która może odnieść sukces, jeśli będzie utrzymywana przez krótki czas. Inwestuje tylko w firmy, które mogą odnieść sukces w bardzo długim okresie czasu – nawet 100 lat lub dłużej.

Buffett zauważa: nie warto trzymać się firmy, która nie generuje wartości w dłuższej perspektywie. Trzymanie się złej działalności nigdy nie będzie dobrą strategią inwestycyjną. 

W biznesie i inwestycjach zazwyczaj dużo bardziej opłaca się po prostu trzymać się tego, co łatwe i oczywiste, niż szukać trudnych rozwiązań 

Dlatego np. szuka też menedżerów, którzy chcą się związać z firmą na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here