porady finansowe
unsplash.com

Najsłynniejszy inwestor w dziejach, co roku wysłała swoim akcjonariuszom list z finansowymi wskazówkami. Przedstawiamy porady finansowe Warrena Buffetta – bezcenna wiedza dla każdego!

Jak powinni zarabiać menedżerowie, dlaczego kupując akcje należy myśleć jak właściciel firmy, a nie spekulant oraz czemu cena papierów wartościowych nie jest najważniejsza – to niektóre informacje ukryte w poradach finansowych Buffetta – część 1.

Teraz kolejna porcja rad od jednego z najbogatszych ludzi na świecie zebrana przez redakcję Cbinsights.com. Warto je przeczytać, nawet jeśli twoje finanse osobiste są skromne i zarządzasz tylko budżetem domowym.

Kto wie, może dzięki spostrzeżeniom Buffetta, oszczędzisz pieniądze i zainwestujesz je w papiery wartościowe?

Porady finansowe Warrena Buffetta

Szukaj firm, które inwestują zyski w swój wzrost

Miliarder ceni firmy, które wypłacają akcjonariuszom dywidendę. W 2019 roku informował, że 10 największych inwestycji należącej do niego Berkshire Hathaway wygenerowało prawie 3,8 mld USD dywidendy w 2018 roku. 

Jednak jeszcze bardzie docenia reinwestowanie zysków we wzrost – 10 najlepszych firm Berkshire Hathaway (m.in. Apple, Coca Cola, American Express) zatrzymało i reinwestowało ponad dwa razy więcej pieniędzy niż wypłacono w dywidendzie.

inwestowanie
unsplash.com

Nie inwestuj w firmy, które są tak skomplikowane, że ich nie rozumiesz

Buffett zaskoczył wielu obserwatorów kupując w 2016 r. akcje Apple warte 1 mld dolarów. Miliarder wielokrotnie powtarzał, że ma zbyt małą wiedzę o firmach informatycznych, żeby w nie inwestować. Rzeczywiście, okazało się, że za inwestycją w dziecko Steve’a Jobsa stał były menedżer.

Buffett ​​odradza inwestowanie w biznes, w którym nie można przewidzieć, czy firma będzie miała długoterminową (ponad 20 lat lub więcej) przewagę konkurencyjną – pozostanie na rynku, kiedy rywale polegną.

Twoim celem jako inwestora powinno być po prostu kupienie, po rozsądnej cenie, częściowego udziału w łatwo zrozumiałym biznesie, którego zarobki są praktycznie pewne za pięć, dziesięć i dwadzieścia – tłumaczy Buffett.

Porady finansowe Warrena Buffetta – inwestuj w „nudne” firmy

Inwestuj w mało seksowne firmy, które robią produkty potrzebne ludziom

Miliarder powtarza: należy wkładać pieniądze w „nudne” firmy, które najpewniej będą długo istniały, a unikać w rewolucyjnej/innowacyjne przedsięwzięcia, bez względu na zwroty, których spodziewasz się.

Dlatego jego firma Berkshire jest znaczącym udziałowcem m.in. Coca Coli, która działa od przeszło stu lat, a jej produkt wciąż cieszy się wzięciem. Obok producenta gazowanych napoi znajdziemy też inne „nudne” przedsiębiorstwa, np. Walta Dinsey’a czy McDonald’sa.

akcje
unsplash.com

Wykup akcji, to często najlepsze wykorzystanie gotówki

Buffett preferuje skupowanie własnych akcji przez firmę. Tak było np. z Apple. W ten sposób inwestor sprzeciwia się założeniu, że nadwyżki pieniędzy najlepiej przeznaczyć na ulepszanie produktu lub badania.

Jednak wykup jest uzasadniony, kiedy ceny akcji są po prostu zaniżone. Buffett nie zgadza się na przepłacanie, czyli kupowanie akcji po cenie równej ich wartości lub nawet wyższej.

Nigdy nie inwestuj tylko dlatego, że widzisz okazję

Buffett sparzył się na kupowaniu firm po okazyjnej cenie. Niektóre z nich były tanie, ale nie potrafiły wyjść na prostą i utrzymać się na rynku.

Nie inwestuje tylko dlatego, że oczekujesz wzrostu firmy

Buffett trzyma się modelu inwestowania w firmy, których akcje są zaniżone w stosunku do wartości przedsiębiorstwa.

Trzeba znaleźć wybitną firmę po rozsądnej cenie, a nie przeciętną po niskich cenach – mówi miliarder

Inwestor nie lubi praktyki polegającej na uzasadnianiu wydania dużych pieniędzy na firmę tylko tym, ze w przyszłości może będą więcej warte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here