porady finansowe Warren Buffett
pixabay.com

Porady finansowe od jednego z najbogatszych ludzi na świecie? Proszę bardzo, oto one. Sprawdź, co radzi swoim akcjonariuszom Warren Buffett, inwestor uważany za największego w historii.

Jeśli chcesz schudnąć na wiosnę, to pytasz o radę kolegę lub koleżankę, która spaliła trochę kilogramów zbędnego tłuszczu. Jeśli zaczynasz biegać, to o pomoc zwrócić się do osoby, która trzaska maratony na śniadanie.

Podobnie z finansami osobistymi. Kto udzieli bardziej trafnych rad niż miliarderzy? Problem w tym, że większość z nas nie ma dostępu do takich osób…

Dlatego otwartość Warrena Buffetta, legendarnego inwestora i niebywale bogatego człowieka, jest na wagę złota.

Oto wskazówki, którymi podzielił się z akcjonariuszami swojej Berkshire Hathaway – firmy, która ma najdroższą cenę akcji ze wszystkich spółek w historii (każda akcja klasy A kosztuje 330 tys. dolarów).

akcje
pixabay.com

Porady finansowe – 26 wskazówek Warrena Buffetta. Część 1

Miliarder wysyła rady ze wskazówkami od 40 lat. Cbinsights.com zebrał perełki z listów Buffetta. Tak powstało zestawienie 26 rad dla każdego zainteresowanego jak zarobić pieniądze i to nie tylko na giełdzie, jak oszczędzać, a nawet mądrze zaplanować budżet domowy.

Kierownicy powinni zarabiać według zasady „eat what you kill”.

W jednej z firm przejętych przez Buffetta, kadra menedżerska dostawała część zysków spółki pomniejszoną o koszty wygenerowania dochodów. Musieli poważnie zastanowić się na jakie projekty rzeczywiście warto wydawać pieniądze firmy. Buffett nagradza osobiste wysiłki menedżerów.

Nie dawaj swoim menedżerom opcji na akcje, jako rekompensaty.

W czasach krachu na rynkach, akcjonariusze tracą dorobek życia, a szefowie firm odchodzą z potężnymi odprawami. W AOL, gdzie akcjonariusze stracili 54,1 proc., prezes Steve Case dostał na otarcie łez odszkodowanie, bagatela, 164 mln dolarów. Problemem jest rozcieńczanie wartości akcji, możliwość nadużyć, a takie wynagrodzenia, które nie są odpowiednio rozliczane. Buffett obiecał, że nie weźmie żadnej rekompensaty czy nie zastosuje innego rozwiązania, które sprawi, że jego wyniki będą lepsze niż innego akcjonariusza.

Kupuj akcje jak właściciel, a nie spekulant

Jeśli nie chcesz posiadać akcji przez dziesięć lat, nawet nie myśl o jej posiadaniu przez dziesięć minut – radzi miliarder. Zamiast cały czas sprawdzać ceny akcji, Buffett zaleca kupować papiery firm, których chciałbyś być właścicielem: robią dobre produkty, mają przewagę konkurencyjną i mogą zapewnić zysk w dłuższej perspektywie.

Nie ignoruj wartości niematerialnych

Buffett myśli o marce czy reputacji. Zauważył, że podczas np. inflacji, firmy, które mają stosunkowo mało aktywów materialnych oraz solidne wartości niematerialne, ostatecznie osiągają najlepsze wyniki.

Warren Buffett
pixabay.com

Porady finansowe Warrena Buffetta – ignoruj ceny, bój się chciwców

Ignoruj krótkoterminowe zmiany cen akcji

Dla laika inwestora giełdowego cena jest wszystkim – „kupuj taniej, sprzedawaj wysoko”. Tymczasem Buffett twierdzi, że cena jest jednym z najmniej istotnych czynników. Liczy się działalność firmy i leżąca u jej podstaw wartość – rentowność, wypłacanie dywidendy czy utrzymywana jakość produktów.

Bój się, gdy inni są chciwi, i chciwy, gdy inni się boją

W niepewnych czasach ​​wytrawni inwestorzy powinni nadal koncentrować się na podstawowych wartościach firm, szukać spółek, które potrafią utrzymać swoją przewagę konkurencyjną przez długi czas oraz i inwestować z mentalnością właściciela. W ten sposób można przetrwać panikę, która co pewien czas ogarnia giełdy. Gdy ludzie się boją, ceny spadają, ale nie na długo.

W dłuższej perspektywie Buffett trzyma się firm, które tworzą świetne produkty, są znakomicie zarządzanie i oferują przewagę konkurencyjną.

Oszczędź pieniądze w czasach pokoju, aby wydać je w czasie wojny

W 1973 roku Buffett kupił akcje legendarnego dziennika Washington Post. Powszechnie uważano, że ceny akcji gazety są niższe niż jej realna wartość. Inwestor wydał 10 mln dolarów na 1,7 mln akcji WP. Szalał kryzys i ceny m.in. Washington Posta spadały. Jednak Warren Buffett był pewny wartości pisma. Zanim Jeff Bezos nabył gazetę w 2013 r., 1,7 mln akcji Buffetta było warte ok. 1,01 mld dolarów – ponad 9 000 proc. zwrotu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here