samozatrudnienie
unsplash.com

Prowadząc działalność gospodarczą sam troszczysz się o opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne, m.in. emerytalne i zdrowotne. Samozatrudnienie i ZUS – opisujemy, jakie masz obowiązki i ulgi.

Terminowe i regularne płacenie składek do ZUS, to jeden z najważniejszych obowiązków przedsiębiorców. Oto przewodnik z podstawowymi informacjami, jakie są składki ZUS przedsiębiorcy.

Samozatrudnienie ZUS – to musisz wiedzieć

Samozatrudnienie ma wady i zalety. Na etacie nie myślisz o zusowskich składkach. Potrąca je i opłaca w twoim imieniu pracodawca. Sytuacja zmienia się, kiedy zarejestrujesz działalność gospodarczą.

Od tej pory sam musisz martwić się o regularne i terminowe opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne.

Płacisz obowiązkowo składki zdrowotną, emerytalną, rentową, wypadkową oraz dobrowolnie chorobową (niżej przeczytasz o niej więcej).

Część przedsiębiorców musi jeszcze wysupłać pieniądze na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz fundusze: Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Emerytur Pomostowych (jeśli zatrudniasz pracowników).

Na początku biznesowej kariery masz dostęp do ulg na ZUS. W sumie niższe składki płacisz przez 30 miesięcy. Potem jest mniej przyjemnie.

Po zakończeniu ulg (lub jeśli nie masz do nich praw z innych powodów) płacisz ubezpieczenie społeczne od podstawy nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Minimalna kwota składek w 2020 roku wynosi 1069,14 zł plus 362,34 zł zdrowotnego.

ulga na start zus
unsplash.com

Samozatrudnienie – ZUS i ulgi

Początkujący przedsiębiorcy mają do wykorzystania szereg ułatwień. Dzięki temu więcej pieniędzy zostaje w ich portfelach.

Ulgi nie są obowiązkowe. Możesz, ale nie musisz z nich skorzystać. Warto pamiętać, że mniejsze składki odprowadzane do ZUS, to również mniejsza renta czy emerytura w przyszłości.

Ulga na start to propozycja dla osób, które pierwszy raz zakładają działalność lub mają przynajmniej 60 miesięcy przerwy po zamknięciu poprzedniego biznesu. Przez 6 miesięcy płacisz tylko składkę zdrowotną.

Obniżony ZUS przysługuje przedsiębiorcom, którym skończyła się już ulga na start. Przez dwa lata będą płacili preferencyjne składki.

Natomiast dla małych firm z pewnym stażem, państwo przygotowało Mały ZUS plus.

samozatrudnienie zus chorobowe
unsplash.com

Samozatrudnienie – ZUS i ubezpieczenie chorobowe

Kiedy pracujesz na etacie, sprawa jest jasna. Podczas choroby zostajesz w domu i masz płacone chorobowe. Świadczenie pochodzi ze składki, którą odprowadza za ciebie pracodawca.

Na swoim sprawa wygląda inaczej.

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne dla osób prowadzących firmę jednoosobową. Obowiązkowo płacisz ubezpieczenia zdrowotne, wypadkowe, rentowe i emerytalne.

Od twojej decyzji zależy, czy zechcesz wyłożyć pieniądze na chorobowe. Jeśli tego nie zrobisz, to nie dostaniesz pieniędzy za chorobę.

Wsparcie uzyskasz natomiast zgłaszając się do ubezpieczenia i regularnie opłacając składki. Informacja o zwolnieniu lekarskim wędruje do ZUS. Urząd ma 30 dni na wypłatę pieniędzy.

Ważna uwaga: prawo do zasiłku chorobowego zyskasz po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Ten okres wynosi 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (liczy się wcześniejszy okres ubezpieczenia jeśli byłeś na etacie).

Przykład: zgłosiłeś się do ubezpieczenie chorobowego i po czterech tygodniach złapałeś przeziębienie. Niestety, okres wyczekiwania jeszcze nie minął i nie dostaniesz wypłaty chorobowego z ZUS.

Trzeba też bacznie pilnować terminowego opłacania składek. Zapominalscy poniosą srogie konsekwencje: zostaną wyłączeni z ubezpieczenia od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacili w terminie składki. Więcej – stracą prawo do zasiłku chorobowego na 3 miesiące.

Życzymy sukcesów w biznesie, pozyskiwania klientów i coraz większych dochodów. Jednak problemy zdarzają się. Masz zaległości z płaceniem składek na ubezpieczenie? Może powalczy o przyznanie ulg i umorzeń w ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here