ulgi zus
unsplash.com

Zaczynając interesy możesz płacić niższe ubezpieczenie społeczne. Sprawdź jakie przysługują ci ulgi i umorzenia w ZUS. Przekonaj się, że ulga na start to nie wszystko.

Przedsiębiorcy – osoby prowadzące działalność gospodarczą – mają obowiązek samodzielnie płacić składki na ubezpieczenia społeczna. Należą do nich ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne i chorobowe (dobrowolnie) oraz Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Niektóre osoby są zwolnione z płacenia na fundusze.

Zatrudniając pracowników płacisz też na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych (w niektórych sytuacjach).

Przedsiębiorcy – o ile nie mają uprawnień do ulg, o czym za chwilę – płacą składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

ulgi zus dla przedsiębiorców
unsplash.com

Ulgi i umorzenia ZUS

Na ulgi w opłatach składek ZUS mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają biznesową karierę oraz małe firmy. Szczegóły znajdziesz niżej. Z tej puli wyłączone są osoby prowadzące działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Jak jest natomiast z umorzeniami?

W interesach jak to w interesach. Czasem możesz mieć problem z regulowaniem zusowskich składek. Dlatego możesz złożyć wniosek o:

  • odroczenie terminu płatności składek bieżących/przyszłych (termin płatności jeszcze nie minął)
  • rozłożenie spłaty należności z tytułu składek na raty (jeśli masz zadłużenie w ZUS z tytułu kosztów egzekucyjnych). Musisz opłacać bieżące składki
  • umorzenie należności z tytułu składek. ZUS zrobi to jeśli są całkowicie nieściągalne lub ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną zobowiązanego (taki umorzenie dotyczy tylko składek osoby, która płaci je na własne ubezpieczenia)

Uwaga! Nie ma gwarancji, że ZUS przychyli się do wniosku przedsiębiorcy. Taki wniosek nie jest też przesłanką do zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Jeśli znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, to najlepiej skontaktować się z ekspertem, który oceni jakie masz możliwości. Doradcę znajdziesz dzwonią do ZUS pod tel. 22 560 16 00 lub piszą na adres e-mail: cot@zus.pl lub osobiście odwiedzając placówkę.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców

Płacenie składek na ZUS nie ominie nikogo. Jednak czy napewno?

„Zieloni” czyli osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mają przed sobą w sumie 30 miesięcy bez płacenia ZUS lub obniżonej składki. Bardziej doświadczeni przedsiębiorcy mogą liczyć na Mały ZUS plus.

Dzięki niższym składkom, przedsiębiorcom zostaje więcej pieniędzy w kieszeni. Z drugiej strony mniej trafi na konto emerytalne. Nie mają też ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego lub jest ono niższe.

Ulgi ZUS na start

Młody stażem przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start.

Prawo do ulgi na start w ZUS mają osoby, które pierwszy raz założyły działalność lub minęło 60 miesięcy od zawieszenia/zamknięcia poprzedniej działalności.

Na czym polega ukłon państwa wobec osób zaczynających biznes? Otóż przedsiębiorca nie musi płacić większości ubezpieczeń przez 6 miesięcy. Opłaca tylko składkę zdrowotną. W 2020 roku jej wysokość wynosi 362,34 zł za miesiąc.

Jest też minus – brak płatności oznacza, że nie ma ubezpieczenie chorobowego lub wypadkowego, a pieniądze nie trafiają również na jego konto emerytalne.

Po zakończeniu ulgi na start, przedsiębiorca może skorzystać z obniżonego ZUS. Przez dwa lata ma prawo płacić składkę na ubezpieczenie społeczne od deklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnej pensji („normalna” podstawa to 60 proc. najniższego wynagrodzenia).

ulgi zus na start
unsplash.com

Ulgi ZUS dla małych firm

Dla małych firm dedykowana jest ulga Mały ZUS plus.

Prawo do tej ulgi mają przedsiębiorcy, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 120 tys. zł. Musieli również prowadzić działalność przez minimum 60 dni kalendarzowych.

I jeszcze jedna ważna informacja: niższe składki możesz opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Korzystając z Małego ZUS plus nadal musisz płacić składkę zdrowotną w pełnej wysokości.

Mały ZUS plus nie przysługuje w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here