samozatrudnienie
unsplash.com

Samozatrudnienie ma wady i zalety. Sprawdź: lepiej zostać na etacie czy rozpocząć biznes i otworzyć działalność gospodarczą. Za chwilę poznasz najważniejsze fakty.

Otwarcie firmy kusi – możesz zarobić pieniądze bez górnego limitu (przynajmniej w teorii) i pracujesz na siebie. Nie jesteś najemnikiem wynajęty do realizacji celów innych osób.

Pracujesz na własny rachunek. 

Wizja jest kusząca, dlatego warto spojrzeć też na wady samozatrudnienia.

Cała odpowiedzialność spada na twoje barki. Musisz znaleźć klientów, zadbać o marketing, zapłacić składki ZUS przedsiębiorcy, zaliczki na podatek, opłacić pracowników…

Jakie są zatem wady i zalety samozatrudnienia?

Samozatrudnienie wady i zalety

Samozatrudnienie to inna nazwa prowadzenia firmy jednoosobowej czy jednoosobowej działalności gospodarczej.

Rozpoczęcie samozatrudnienia jest łatwe: wystarczy wypełnić wniosek (np. on-line) na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). System automatycznie powiadomi inne urzędy, np. ZUS.

Co więcej, na początku – nawet przez 30 miesięcy – koszty będziesz miał niższe niż bardziej zaawansowani stażem przedsiębiorcy.

samozatrudnienie koszty
unsplash.com

Samozatrudnienie – koszty

Na działalności gospodarczej sam opłacasz składki na ZUS: emerytalne, rentowe, zdrowotne, wypadkowe i dobrowolnie chorobowe.

Jeśli nie przysługują ci ulgi (o nich więcej niżej), to w 2020 roku minimalna składka na ubezpieczenia społeczne wyniesie 1069,14 zł plus 362,34 zł ubezpieczenia zdrowotnego.

Musisz również co miesiąc lub kwartalnie płacić zaliczki na podatek.

Jeśli zatrudniasz pracowników, to płacisz im pensję i opłacasz ZUS.

Niezłym rozwiązanie jest połączenie etatu z działalnością gospodarczą. Jeśli masz przynajmniej najniższe wynagrodzenie, to nie będziesz musiał płacić ZUS z samozatrudnienia. Jednak jeśli masz niepełny wymiar godzin i dostajesz mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie, to zapłacisz składki również z tytułu prowadzenia firmy.

Samozatrudnienie i ZUS

Samozatrudnienie może być bardziej opłacalne niż praca na etacie na początku działalności. Wtedy przysługują ci spore zniżki w opłatach składek zusowskich.

Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgę na start ZUS. Przez 6 miesięcy płacą tylko składkę zdrowotną (w 2020 roku to przy minimalnej stawce 362,34 zł miesięcznie).

Potem przysługuje ci obniżony ZUS, a jeśli nie masz zbyt dużych przychodów, to po dwóch latach Mały ZUS plus.

Generalnie rzecz biorą, im dłuższy masz staż, tym mniej przysługuje ci ulg w płatnościach do ZUS.

Po złotym czasie z ulgami koszty gwałtownie rosną. Minimalny ZUS płacony przez przedsiębiorcę w 2020 roku (bez ulg) to 1069,14 zł plus 362,34 zł ubezpieczenia zdrowotnego.

samozatrudnienie zus
unsplash.com

Samozatrudnienie u byłego pracodawcy

Nie każda osoba na działalności gospodarczej to człowiek aspirujący do roli Steve’a Jobsa czy przyszły miliarder. Dość często założenie działalności gospodarczej to warunek dostania pracy.

Musisz pamiętać, że działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy pozbawi cię niektórych przywilejów, np. nie przysługuje ci ulga na start dla początkujących przedsiębiorców.

Samozatrudnienie, wady i zalety – zamknięcie i zawieszenie działalności

Kiedy rozważasz wady i zalety samozatrudnienia, to pamiętaj:

  • pracujesz na siebie i ponosisz całkowitą odpowiedzialność za wyniki działalności
  • musisz mieć płynność finansową, np. bez względu na wyniki, co miesiąc masz obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, lepiej nie liczyć na ulgi i umorzenia ZUS
  • państwo oferuje ulgi i ułatwienia, jednak przede wszystkim dla początkujących przedsiębiorców
  • możesz pomniejszać daninę płaconą państwu w podatkach o koszty uzyskania przychodu, to duży plus (chyba, że chcesz płacić podatek ryczałtowy)
  • z finansowego punktu widzenia – a taki przecież jest w biznesie kluczowy – samozatrudnienie przy pełnych składkach zusowskich i rozliczaniu podatku na zasadach ogólnych jest bardziej opłacalne dla osób z wyższymi przychodami (powyżej 5 tys. zł)

Zamknąć działalność gospodarczą jest równie łatwo, co ją otworzyć. Jednak przecież nie po to otwierałeś firmę, żeby po roku lub dwóch ją zlikwidować. Dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o starcie z biznesem.

Zawieszenie działalności w razie kłopotów jest pewnym rozwiązaniem. Teraz zrobisz to  bezterminowo, kiedyś po roku zawieszenie działalność wygasała. Jednak zawieszenie nie przerywa biegu ulgi na start czy obniżonego ZUS. Po odwieszeniu firmy może się okazać, że musisz płacić pełną składkę…

Wahasz się: zakładać firmę czy nie? Przetestuj swój pomysł i zdolności biznesowe w ramach działalności nierejestrowanej. Nie musisz kupować kasy fiskalnej, płacić ZUS i zaliczek, a księgowość jest ograniczona do bardzo prostej ewidencji sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here