zwrot towaru kupionego na firmę 2020
pixabay.com

Zwrot towaru zakupionego na firmę będzie możliwy od połowy 2020 roku. Teraz przedsiębiorca nie może odesłać przedmiotu nabytego w internecie. Jakie zyska jeszcze prawa?

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która kupowała towary na firmę miała dotychczas mniej praw niż zwykły konsument.

Przepisy uznawały, że prowadzący firmę powinien sam o siebie zadbać, dokładnie czytać umowy i sprawdzać czy zakupiony przedmiot nie ma wad. Jednak sytuacja części przedsiębiorców – prowadzących jednoosobowe firmy – zmieni się od czerwca 2020 roku.

Zwrot towaru zakupionego na firmę

Zwrot towaru przysługuje teraz osobom fizycznym, ale tylko w przypadku zakupów zrobionych na odległość – przez internet lub poza siedzibą sklepu (np. na targach czy prezentacjach).

Klienci nie mają prawa zwrócić produktu pozbawionego wad w sklepie stacjonarnym. Przepisy nie obligują sprzedawcy do przyjęcia takiego towaru, ale coraz więcej placówek robi tak w imię dobrych relacji z klientami.

Przedsiębiorcy prowadzący firmy jednoosobowe mają jeszcze słabszą pozycję.

zwrot towaru zakupionego na firmę 2020
pixabay.com

Zwrot towaru zakupionego na firmę 2020

Dotychczas przywilej zwrot towaru zakupionego w sklepie internetowym – bez podania powodu – miały tylko osoby fizyczne. Wkrótce takie prawo będą mieli również niektórzy przedsiębiorcy.

Firmy jednoosobowe dostaną prawo zwrotu produktów od czerwca 2020 roku. Procedura będzie podobna jak w przypadku „zwykłych” konsumentów. Należy poinformować sprzedawcę o chęci zwrotu zakupu i odesłać przedmiot w ciągu 14 dni (czas biegnie od dnia po otrzymaniu przesyłki).

Sprzedawca ma obowiązek w dwa tygodnie od deklaracji przedsiębiorcy zwrócić wszystkie poniesionego przez niego koszty.

Prowadzący może również odstąpić od umowy na usługę. W takiej sytuacji ma również 14 dni, czas biegnie od dnia po dniu zawarcia umowy.

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca zyska również pełne prawo do rękojmi oraz zostanie objęty przepisami o ochronie przed niedozwolonymi klauzulami w umowach.

zwrot towaru
pixabay,com

Zwrot towaru kupionego na firmę – tego nie zwrócisz

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie zwróci każdego produktu zakupionego na odległość. Co będzie wykluczone?

Wszystkie produkty związane bezpośrednio z działalnością firmy. Jeśli zakup będzie miał charakter zawodowy, to przedsiębiorca straci prawo do zwrotu.

Np. grafik komputerowy nie będzie mógł odesłać nowego komputera, ponieważ ten sprzęt jest bezpośrednio związany z jego pracą. Inna jest sytuacja osoby, która kupiła komputer do salonu motoryzacyjnego – powinna bez problemu odesłać niechciany towar.

Jest też pula produktów, których nie można z zasady zwrócić. Wśród nich są m.in. programy czy gry, które zostały rozpakowane, przedmioty wykonane na zamówienie, gazety i czasopisma czy też produkty spożywcze, które szybko i łatwo się psują.

I jeszcze jedna istotna uwaga. Praw do zwrotu obowiązuje w relacjach przedsiębiorca – przedsiębiorca (B2B). Jeśli prowadzących działalność kupi coś od osoby fizycznej np. na aukcji internetowej, to nie będzie mógł jej odesłać.

Zwrot towaru zakupionego na firmę w sklepie stacjonarnym – rękojmia

Duża zmiana w prawie konsumenckim dotyczy rękojmi. Dotychczas konsument i przedsiębiorca miał prawo do reklamacji z tytułu gwarancji (dobrowolnej) i rękojmi.

Rękojmia za wady oznacza, że konsument może w ciągu roku od zakupu produktu zgłosić sprzedawcy wadę. Przepisy uznają wtedy domniemanie istnienia takiej wady. Natomiast po roku kupujących sam musi udowodnić, że usterka istniała w dniu zakupu.

Przedsiębiorca ma prawo zgłosić usterkę w ciągu dwóch lat od transakcji (5 jeśli chodzi o nieruchomość). Może zażądać: obniżenia ceny, odstąpić od umowy, naprawy lub wymiany na przedmiot wolny od wad. Sprzedawca nie ma obowiązku przystać na żądanie przedsiębiorcy, ma prawo zaoferować alternatywne rozwiązanie.

Co więcej, sprzedawca mógł zawrzeć w umowie z przedsiębiorcą zapis, że kupujący traci prawo do rękojmi. Po zmianie przepisów taka klauzula nie będzie dozwolona.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here