firma jednoosobowa podatek
unsplash.com

Nie ma wyjścia, trzeba je płacić. Firma jednoosobowa i podatki – kluczowe fakty, które musisz znać zaczynając biznes.

Płacenie podatków, to zazwyczaj przykry obowiązek. Nawet jeśli wiemy, że tych pieniędzy budowane są drogi, szkoły i utrzymywana policja.

Dla przedsiębiorców oczywiście nie ma wyjątków – dlatego musisz wiedzieć, jaki podatek płaci firma jednoosobowa. To ważne przede wszystkim, kiedy zaczynasz działalność na swoim i dopiero wgryzasz się w przepisy.

Firma jednoosobowa podatki – podstawy

Jakie daninę płaci przedsiębiorca państwu? To zależy. Prawo daje firmie jednoosobowej wybór formy opodatkowania.

Formę podatku dochodowego wybierasz wypełniając wniosek podczas rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

firma jednoosobowa jaki podatek
unsplash.com

Firma jednoosobowa – jaki podatek wybrać?

Etatowy pracownik płaci podatek dochodowy na zasadach ogólnych – 17 i 32 proc. po przekroczeniu kwoty 85 528 złotych.

Przedsiębiorca też może wybrać taką formę opodatkowania. Jednak dodatkowo może rozważyć:

  • podatek liniowy czyli 19 proc. bez względu na wysokość dochodów
  • ryczał od przychodów ewidencjonowanych (2-20 proc. w zależności od rodzaju prowadzonej działalności)
  • kartę podatkową

Każde rozwiązanie ma naturalnie swoje zalety i wady. Większość osób prowadzących działalność gospodarczą wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych czyli skalę podatkową.

Niektórzy przedsiębiorcy muszą korzystać z karty podatkowej. To w większości osoby zajmujące się rzemiosłem.

Możesz zmienić formę opodatkowania w trakcie prowadzenia działalności, choć moment zmiany zależy od rodzaju opodatkowania i nie każdy przedsiębiorca ma pełną swobodę wyboru.

Np. ryczałtowcem nie mogą zostać przedsiębiorcy, których obroty w poprzednim roku przekroczyły 250 tys. euro.

firma jednoosobowa podatek dochodowy
unsplash.com

Firma jednoosobowa – podatek dochodowy

Opodatkowanie dochodu na zasadach ogólnych, podobnie jak liniowy, jest wygodne – rozliczasz się wypełniając PIT-36 (PIT-36L przy 19 proc.).

Jeśli jednocześnie pracujesz na etacie i prowadzisz działalność rozliczając się skalą podatkową, to wypełniasz jeden formularz – PIT-36. Tam, w części D („Dochody/straty ze źródeł przychodu”) ujmujesz przychód, koszty jego uzyskania oraz dochód z pracy na etacie. Później musisz jeszcze uzupełnić załącznik czyli PIT/B („Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności”).

Jeśli płacisz podatek liniowy i jesteś też etatowcem, to musisz wypełnić dwa formularze: PIT-37 oraz PIT-36L.

Dużą zaletą jest możliwość pomniejszenia podatku o koszty uzyskania przychodu. Koszty to m.in. zakup wyposażenia, np. komputera, paliwo, wynajem lokalu na siedzibę dla firmy.

Przy szacowaniu kosztów obowiązują zasady. Przedsiębiorca poniósł taki koszt osobiście (ma na to fakturę czy zapis w księgach) w celu osiągnięcia przychodów czyli mówiąc wprost, zarobienie pieniędzy. Dodatkowo taki wydatek nie może być ujęty w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Naturalnie koszt musi być udokumentowany. Dlatego przedsiębiorca powinien zbierać faktury VAT i inne dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu. Takim dokumentem może być np. lista płaca jeśli firma zatrudnia pracowników.

Szansy na odliczenie kosztów nie mają osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu oraz w formule karty podatkowej.

Jeśli twoje dochody są coraz wyższe (szczerze życzymy!), to możesz wejść w drugi próg podatkowy (32 proc. po przekroczeniu 85 528 zł). W takiej sytuacji warto rozważyć przejście na podatek liniowy (19 proc.)

Rozliczając się z państwem na zasadach ogólnych lub liniowo, musisz pamiętać o płaceniu zaliczek na podatek (co miesiąc lub co kwartał). Ryczałtowcy i osoby używające karty podatkowej nie płacą zaliczek – podatek uiszczają co miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here