Motywacja do pracy bierze się z autonomii pracowników, szlifowania umiejętności oraz dobrych relacji ze współpracownikami. Wbrew pozorom pieniądze nie są najważniejsze.
Według klasycznego modelu, najlepszą motywacją do pracy są pieniądze. Takie podejście, króluje w wielu firmach. Dam podwyżkę i motywacja pracowników wzrośnie. Będą bardziej produktywni, chętnie wykonają postawione przed nimi zadania. Przecież każdy chce zarobić pieniądze.
Jednak pieniądze nie są kluczem do motywacji.
Oczywiście bez godziwej zapłaty nie należy spodziewać się wydajnej pracy. Jaka płaca, taka praca. Motywacja zewnętrzna – dobre wynagrodzenie – jest ważna. Niemniej to motywacja wewnętrzna jest kluczowa.
Napewno słyszeliście, lub sami znacie dobrze wynagradzanych ludzi, którzy kompletnie nie mają serca do tego, co robią. To może być menedżer, który co miesiąc dostaje przelewem równowartość kilku średnich krajowych. Nawet całkiem duże pieniądze nie są w stanie zmobilizować go do lepszej pracy.
Jak zadbać o motywację do pracy? Oto najważniejsze ustalenia badaczy, zebrane w książce „Drive” Daniela Pinka.
Spis Treści
Motywacja do pracy
Ludzie będzie mieli chęć do pracy, jeśli spełnione będą trzy psychologiczne potrzeby:
- autonomii
- mistrzostwa
- dobrych relacji między współpracownikami
Warto dodać, że ten model motywacji sprawdza się również w innych dziedzinach życia.
Motywacja do pracy – autonomia
Autonomia oznacza, że masz wpływ na to, co robisz. Kontrolujesz swoje działania i są one ważne.
Mówiąc najprościej, motywacja niewolnika, który ma zerową samodzielność jest bliska zeru.
Jeśli twoje zadanie polega na przykręcaniu śrubek w fabryce samochodów, to musisz bardzo postarać się o poczucie autonomii. Jednak nawet w takim środowisku jest te możliwe.
Wykonujesz pracę, która jest powtarzalna i/lub monotonna? Spójrz na nią pod kątem użyteczności dla innych ludzi. Jeśli zauważysz, że twoje zadanie jest ważne np. dla bezpieczeństwa kierowców, to poprawi się twoja motywacja.
Motywacja do pracy – mistrzostwo
Będziesz miał chęć do pracy, jeśli czujesz, że jesteś coraz lepszy w tym, co robisz.
Stopniowo powiększasz swoje kompetencje. Widzisz, że robisz postępy. Zyskujesz wiedzę, umiejętności, doświadczenie.
Jeśli jesteś np. właścicielem firmy jednoosobowej na dorobku i nie stać cię, żeby podwyższyć wynagrodzenie pracownikom, to postaraj się o coś innego. Poszukaj szkoleń na które możesz ich wysłać. Niech zdobędą wiedzę i podciągną umiejętności.
To odbije się również na ich motywacji do pracy.
Łatwo zauważyć, że autonomia i mistrzostwo napędzają się. Jesteś coraz lepszy w swojej robicie i zyskujesz od przełożonych coraz większe pole manewru.
Motywacja do pracy – relacje ze współpracownikami
Poczucie, że masz związek z innymi pracownikami jest szalenie ważne.
Dobre relacje między współpracownikami to więź, przekonanie, że możesz liczyć na ich wsparcie, jesteście jedną drużyną.
Jak poczujesz się idąc do pracy, w której ludzie patrzą na siebie wilkiem, kwitnie donosicielstwo czy zachowanie, które można najlepiej nazwać „podkładaniem świń”? Fatalnie.
Twoja motywacja do pracy w takim miejscu jest nikła.
Odwrotna sytuacja: firma dba o świetne relacje między pracownikami, tak, jak np. w Google. W informatycznym gigancie zwracają baczną uwagę na cechy lidera, które świadczą o tym, że rozumie na czym polegają zasady motywowania pracowników.
Chcesz, żeby motywacja do pracy pracowników w twoje firmie była większa? Zadbaj o te trzy elementy.
Niech mają możliwie duży zakres autonomii – decydują, co i jak robić. Spraw, żeby mieli warunki do szlifowania swoich umiejętności, nabierali mistrzostwa w tym, co robią. Wreszcie zadbaj, żeby twoja firma była przyjaznym miejscem pracy.