cechy lidera grupy
unsplash.com

Jakie są cechy lidera cenionego przez pracowników i szefa firmy? Sprawdź czego oczekują w jednej z największych, najbardziej wpływowych i najbogatszych firm na świecie.

Google, to jedna z najbardziej potężnych korporacji na świecie. Jej szefowie napewno wiedzą bardzo, bardzo dużo, o tym, kto nadaje się do kierowania pracownikami, a kto powinien jeszcze dużo się nauczyć.

Dlatego warto przyjrzeć się jak w Google dobierają i oceniają liderów. Być może wykorzystasz tą wiedzę w swoim biznesie, nawet jeśli nie jesteś Stevem Jobsem i prowadzisz tylko niedużą działalność gospodarczą.

Co ciekawe, w Google wystarczy kilka prostych pytań, żeby przekonać się, czy kandydat ma cechy lidera zespołu.

Cechy lidera grupy – o to pytają w Google

Za kulisy pracy informatycznego giganta z Mountain View zajrzał Jeff Haden redaktor naczelny portalu Inc.com. Oto jego spostrzeżenia.

Wielkie firmy budowane są przez wielkich liderów. Dlatego umiejętność identyfikowania i przyciągania utalentowanych ludzi jest prawie tak samo ważna jak umiejętność rozwijania utalentowanych ludzi – zauważa Haden.

Łatwo się domyślić, że Google dużo sił i środków poświęciło, żeby przeanalizować, kto ma cechy dobrego lidera zespołu. Od tego przecież w dużym stopniu zależy produktywność pracy.

Po wielu eksperymentach, kalifornijska firmach wymyśliła dość prosty zestaw pytań. Na każde udziela się odpowiedzi od 1 („zdecydowanie się zgadzam”) do 5 („zdecydowanie się nie zgadzam”).

Jesteście ciekawi tych pytań? Oto one!

cechy lidera i menedżera
unsplash.com

Cechy lidera zespołu – 13 pytań

Uczestnik testu odpowiada na kolejne pytania:

 1. Mój menedżer przekazuje mi przydatne informacje zwrotne, które pomagają mi poprawić wydajność
 2. Mój menedżer nie angażuje się w mikrozarządzanie (szczegóły, którymi należy się zająć na innych poziomach)
 3. Kierownik okazuje mi szacunek jako osobie
 4. Działania mojego menedżera pokazują, że ceni sobie perspektywę, którą wnoszę do zespołu, nawet jeśli różni się on od jego/jej perspektywy
 5. Mój kierownik utrzymuje zespół skoncentrowany na naszych priorytetowych zadaniach
 6. Regularnie dzieli się odpowiednimi informacjami od swojego menedżera i przełożonych wyższego szczebla
 7. Mój kierownik przeprowadził ze mną znaczącą dyskusję na temat rozwoju kariery zawodowej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
 8. Mój kierownik przekazuje jasne cele dla naszego zespołu
 9. Ma wiedzę techniczną (np. na temat kodowania w dziale technicznym, sprzedaży w dziale globalnego biznesu czy rachunkowości w finansach), która jest potrzebna do skutecznego zarządzania mną
 10. Poleciłbym mojego menedżera innym pracownikom Google
 11. Jestem zadowolony z ogólnej wydajności mojego menedżera jako menedżera
 12. Co poleciłbyś swojemu menedżerowi, żeby nadal robił?
 13. Co chciałbyś zmienić u swojego menedżera?

Tak wygląda zgrabny zestaw 13 pytań potrafi odsiać dobrych przywódców różnego szczebla od tych marnych.

negatywne cechy lidera
unsplash.com

Cechy lidera i menedżera

Być może zauważyłeś, to co wpadło w oko Jeffowi Hadenowi: tylko jedno pytanie – numer 9 – dotyczyło „twardych” umiejętności menedżera.
Pozostałe pytania krążą wokół „miękkich” kompetencji: komunikacji, sztuki wyznaczania celów, umiejętności zarządzania ludźmi, stwarzania warunków do lepszej produktywności.
Można dyskutować, że w Google pracuje najlepsi z najlepszych, także wśród szeregowych pracowników. Dlatego kierownicy nie muszą być wybitnymi rzemieślnikami. Jednak Haden zauważa, że w Google wychodzi się od tego, co człowiek umie i przechodzi do tego, jak potrafi te umiejętności wykorzystać.

Dobry lider działa zgodnie z procedurami i dobrymi praktykami, wyznacza ramy dla podwładnych i daje im dużą autonomię w codziennej pracy. To niezwykle ważne – poczucie, że masz wpływ na to, co robisz w pracy, daje potężną motywację i satysfakcję.

A jakie są negatywne cechy lidera?

Wystarczy, że jego podwładni na wszystkie pytania odpowiedzą wybierając oceny od 4 do 5. Dlatego jeśli chcesz być dobrym liderem, najprostsza rada wygląda tak: sprawdź jakie są cechy złego przywódcy i ich unikaj. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here