samozatrudnienie
unsplash.com

Samozatrudnienie i ryczałt – dla kogo to dobra forma rozliczania się z fiskusem? O czym musisz wiedzieć rozważając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Zakładając firmę jednoosobową możesz wybrać formę opodatkowania. Większość osób na działalności gospodarczej wybiera zasady ogólne. Rozliczają się z zastosowaniem dwóch progów podatkowych: 17 i 32 proc. (jeśli dochód przekroczył 85 528 zł).

Pozostali przedsiębiorcy sięgają po podatek liniowy (19 proc.), kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dziś przyjrzymy się ryczałtowi. Jakie są jego wady i zalety? Kto może zostać ryczałtowcem?

Samozatrudnienie i ryczałt – zasady

Ryczałt to forma opodatkowania osób fizycznych, przedsiębiorstw w spadku, spółek cywilnych osób fizycznych, a także spółek jawnych osób fizycznych.

Ryczałt możesz wybrać otwierając działalność gospodarczą. Dopuszczalna jest również późniejsza zmiana formy opodatkowania. Jeden warunek – zmiana na ryczałt dopuszczalna jest u przedsiębiorców, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 250 tys. euro. Takiej bariery nie ma u startujących z biznesem.

Chcesz zmienić obecną formę opodatkowania na ryczałt? Zrób to za pośrednictwem serwisu internetowego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub osobiście w urzędzie skarbowym.

ryczałt
unsplash.com

Samozatrudnienie i ryczałt – stawki podatku

Stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej przez ciebie działalności. Ryczałt pobierany jest od przychodu:

 • 20 proc. przychodów – wolne zawody
 • 17 proc. przychodów – świadczenie usług, m.in. reprodukcji komputerowych nośników informacji, pośrednictwa w sprzedaży hurtowej samochodów osobowych, parkingowych, hotelarskich czy zarządzania nieruchomościami na zlecenie
 • 12,5 proc. przychodów z najmu (o ile twoje roczne dochody przekraczają 100 tys. zł – od nadwyżki przychodów ponad tą kwotę)
 • 8,5 proc. od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz umowy najmu do kwoty 100 tys. zł
 • 5,5 proc. od przychodów m.in. z działalności wytwórczej czy robót budowlanych
 • 3 proc. od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej oraz odsetek od pieniędzy na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą
 • 2 proc. od przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu (bez przetwarzania przemysłowego)

Zaletą ryczałtu jest stosowanie uproszczonej księgowości.

Wadą brak możliwości pomniejszenia podatku o koszty uzyskania przychodu. Możesz natomiast odliczyć: stratę z poprzednich lat, zapłacone składki na ZUS, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, ulgę rehabilitacyjną i internetową oraz darowiznę na określone cele.

Ryczałt opłacasz do 20 dnia następnego miesiąca po upływie miesiąca, za który ryczałt ma być opłacony. Za grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego. Termin złożenia zeznania: 15 lutego – koniec lutego roku następującego po roku podatkowym, PIT-28, PIT-28S (PIT z działalności gospodarczej).

 

podatek
unsplash.com

Samozatrudnienie i ryczałt – ograniczenia

Jaki podatek płaci firma jednoosobowa zależy nie tylko do wyboru przedsiębiorcy. Np. niektóre działalności mogą korzystać tylko z karty podatkowej.

Kto nie może być ryczałtowcem?

Przepisy zabraniają takie rozliczenia podatku:

 • osobom czerpiącym dochód z aptek,
 • zarabiającym na prowadzeniu lombardów
 • realizującym wolne zawody (m.in. lekarze, stomatolodzy, weterynarze, pielęgniarki, tłumacze)
 • handlującym dewizami
 • sprzedającym części do pojazdów mechanicznych
 • pośredniczącym m.in. w sprzedaży hurtowej paliw
 • realizującym usługi prawne czy doradztwo podatkowe

Pełną listę znajdziesz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Są również inne ograniczenia, np. ryczałt nie przysługuje osobom, które wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym lub prowadzą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Natomiast ryczałtowcem mogą zostać również osoby, które mają dochody poza działalnością firmy, np. zarabiają na najmie czy dzierżawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here