jak wydać książkę

Masz pomysł na książkę, ale nie wiesz jak ją wydać? Drzwi wielkich wydawnictw pozostają dla ciebie zamknięte, a poziom skomplikowania procesu wydawniczego i koszty związane z drukiem przerażają? Nic straconego. Podpowiemy, jak przygotować się do wydania książki i gdzie szukać fachowej pomocy.

Nieocenione wsparcie fachowców

Najważniejszy jest oczywiście pomysł. W tym nie możemy pomóc, jednak jeśli rozważasz napisanie książki, to zapewne już wiesz co się w niej znajdzie. A może treść jest gotowa i czeka na publikację? W takim razie zabierajmy się do pracy. Jeżeli to twoja pierwsza duża publikacja rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalnego redaktora. Usługę możesz zlecić przez internet i już w tym miejscu uprzedzamy, że ta współpraca nie zawsze będzie przyjemna. Zadaniem redaktora jest takie udoskonalenie tekstu, które wychwyci wszelkie błędy fabularne, ewentualne niekonsekwencje i poprawi stylistykę. Rzadko usłyszysz pochwały, jednak nawet jeżeli korekty redakcyjne będą ci się wydawały niepotrzebne i irytujące, weź je pod uwagę! Poprawnie zredagowana książką będzie dla czytelnika zdecydowanie przyjemniejsza w odbiorze. Jeśli mimo wszystko zrezygnujesz z tego rodzaju pomocy, to zdecyduj się przynajmniej na wsparcie korektora. Nic nie irytuje bardziej niż błędy ortograficzne, stylistyczne, czy też potknięcia gramatyczne.

Gotowa i poprawiona treść wymaga odpowiedniego przygotowania do druku. Zajmie się tym operator DTP. Możesz liczyć na połączenie tekstu z grafiką i sformatowanie całości zgodnie z wymaganiami technicznymi drukarni (do kwestii druku jeszcze wrócimy!). Ta praca wymaga nie tylko opanowania warsztatu, ale też dużej staranności. Od kunsztu operatora DTP w dużej mierze zależy finalny wygląd książki. Mówiąc o aspektach wizualnych, nie zapominajmy o konieczności przygotowania okładki. Ta musi wyróżniać się na półkach, przyciągać wzrok i intrygować potencjalnego czytelnika. Nieoceniona będzie więc pomoc grafika — tu również z pomocą przychodzi internet i bez większego trudu znajdziesz odpowiednią osobę, korzystając z forów tematycznych lub serwisów ogłoszeniowych. Przed zleceniem pracy koniecznie sprawdź portfolio wybranego kandydata!

Drukujemy!

Ten etap procesu wydawniczego budzi najwięcej obaw. Oczami wyobraźni widzimy ogromne i hałaśliwe maszyny drukarskie, a spodziewany poziom wydatków jest najczęstszą przyczyną rezygnacji z pomysłu wydania własnej książki. Rzeczywiście, jeszcze do niedawna tak to właśnie wyglądało. Specyfika druku offsetowego generowała spore koszty już na etapie przygotowania produkcji, a charakterystyka pracy maszyn sprawiała, że opłacalny był jedynie druk publikacji wysokonakładowych. 

Dziś, wraz z rozwojem technologii cyfrowych sytuacja zmieniła się diametralnie, czego najlepszym przykładem jest oferta przygotowana przez drukarnię Totem. Druk cyfrowy pozwala na ominięcie skomplikowanych procesów przygotowawczych, a wydanie kilkudziesięciu lub kilkuset egzemplarzy książki znalazło się w zasięgu każdego autora — wystarczy odwiedzić stronę https://www.totem.com.pl/druk-cyfrowy/cyfrowy-druk-ksiazek.  Drukarnia cyfrowa Totem gwarantuje wysoką jakość, oferuje też szybkość, elastyczność i pełne wsparcie, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym pisarzem, czy też masz już w tej dziedzinie duże doświadczenie. Sprawne i korzystne cenowo wydanie książki nie jest obecnie trudnym wyzwaniem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here