Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna możliwość sfinansowania upragnionych czterech kątów. Tego rodzaju zobowiązanie jest długoterminowe (kredyt hipoteczny można wziąć nawet na 35 lat), ale za to nisko oprocentowane, w porównaniu do innego rodzaju kredytów czy pożyczek. Co w sytuacji, gdy chcemy skrócić okres spłaty? Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?
Spis Treści
Kredyt hipoteczny – czym jest nadpłata i czy warto nadpłacać kredyt?
Nadpłata kredytu hipotecznego to nic innego, jak wcześniejsza spłata części pożyczonej kwoty. Kredytobiorca wpłaca do banku sumę, która jest większa od ustalonej raty kredytowej. Ile powinna wynieść nadpłata? Nie ma jasno określonej kwoty – wszystko zależy od możliwości finansowych klienta. Kredytobiorcy często wpłacają równowartość dwóch, a nawet trzech rat, ale nie jest to regułą. Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Tak, bo nadpłata pozwala zmniejszyć koszty odsetkowe, które są naliczane od aktualnego salda kredytowego. Tym samym, kiedy klient dokonuje nadpłaty, jego dług wobec banku się zmniejsza, a co za tym idzie – płaci niższe odsetki, a sam kredyt spłaci szybciej, niż zostało to przewidziane w umowie.
Warto wiedzieć
Osoby, które oprócz kredytu hipotecznego mają też inne zobowiązania finansowe, powinny je spłacić, zanim zaczną nadpłacać kredyt. Wszystko dlatego, że oprocentowanie kredytu hipotecznego zwykle jest kilka procent niższe niż kredytu gotówkowego, nie mówiąc już o kosztach pożyczek pozabankowych. |
Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?
Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Tak, ale najlepiej zacząć to robić najwcześniej po upływie 3 lat od podpisania umowy kredytowej. Wszystko dlatego, że niektóre banki, w ciągu trzech pierwszych lat obowiązywania umowy kredytowej, mogą doliczać prowizję za nadpłatę. Należy przy tym dodać, że wysokość prowizji nie może być większa niż 3% kwoty zobowiązania. Warto to jeszcze sprawdzić np. u eksperta finansowego przed podpisaniem umowy – każdy bank może mieć inne warunki. Tym samym, konieczne będzie wykonanie kalkulacji, czy nadpłata rzeczywiście się opłaci. W większości przypadków, prowizja nie wpłynie niekorzystnie na opłacalność nadpłaty. Jednak niekiedy dużo lepszym rozwiązaniem będzie zaoszczędzenie gotówki, by efektywniej spłacić kredyt w przyszłości.
Kredyt hipoteczny – nadpłacać czy nie?
Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny? Tak, z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, dokonywanie nadpłat skraca okres kredytowania. Po drugie, nadpłata kredytu obniża wysokość comiesięcznych rat. Co więcej, nadpłata kredytu oznacza również obniżenie kosztów obsługi kredytu – bank jest zobowiązany do anulowania odsetek za okres, za który dokonano nadpłaty i proporcjonalne zmniejszenie prowizji.
Jeśli jesteś dopiero na etapie poszukiwania wymarzonego lokum, które zamierzasz sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego, sprawdź dostępne opcje: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/. Już na etapie podpisywania umowy warto wiedzieć, jakie warunki nadpłaty kredytu obowiązują w poszczególnych bankach i w których bankach, nadpłata nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.
Artykuł sponsorowany.