tarcza antykryzysowa
unsplash.com

Dopłaty do pensji przysługują przedsiębiorcom, którzy zostali dotknięci negatywnymi konsekwencjami epidemii koronawirusa. Kto może się o nie starać?

Dopłaty są elementem rządowej tarczy antykryzysowej. To narzędzie – obok zwolnienia z ZUS i świadczenia postojowego – które ma pomóc przedsiębiorstwom, przede wszystkim mniejszym, przetrwać ciężki czas.

Pracodawcy mogą składać wnioski od 1 kwietnia 2020 roku. Tylko pierwszego dnia do wojewódzkich urzędów pracy trafiło 170 wniosków o dofinansowanie pensji pracowników.

dopłaty do pensji pracowników
unsplash.com

Dopłaty do pensji – wniosek i warunki

W ramach rządowej pomocy, pracodawcy mogą zdobyć pieniądze na pokrycie części kosztów wynagrodzeń pracowników. Wsparcie dotyczy też składek, które trzeba przekazać do ZUS.

Jakie warunki trzeba spełnić? Pomoc należy się:

  • mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom (wielkość firmy nie wpływa na wysokość wsparcia)
  • firmom, których obroty spadły o co najmniej 30 procent – pracodawca może liczyć na dopłaty do pensji w wysokości 50 procent sumy wynagrodzeń. Tylko do kwoty 50 procent minimalnej pensji
  • firmom, których obroty spadły przynajmniej o połowę – dofinansowanie nie przekroczy 70 procent wynagrodzeń (nie więcej niż 70 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia) powiększonego o składki na ZUS od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika
  • pracodawcom, którzy mieli przynajmniej o 80 procent mniejsze obroty. Dla nich rząd przygotował dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 procent wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń. Tylko do 90 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.

Wnioski najlepiej składać online – to przyspieszy ich rozpatrzenie. Adres: www.praca.gov.pl

Pieniądze pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

O dofinansowanie mogą się ubiegać pracodawcy, którzy ponieśli straty w czasie epidemii. Cel: zapobieżenie upadkowi firmy oraz zwolnieniom pracowników.

Warto pamiętać, że również osoby na samozatrudnieniu mogą ubiegać się od wsparcie prowadzenia działalności gospodarczej. To również element tarczy antykryzysowej.

epidemia koronawirusa
unsplash.com

Dopłaty do pensji – zwrot pieniędzy

Jednak dopłaty do pensji mają też pewien haczyk o którym powinni pamiętać przedsiębiorcy.

Jeśli firma zbankrutuje mimo rządowej pomocy, to pracodawca musi oddać państwu uzyskaną pomoc.

Pracodawca musi utrzymać zatrudnienia pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz – po jego zakończeniu – przez czas równy temu okresowi.

W innym przypadku przedsiębiorca zwraca dofinansowanie bez odsetek. Robi to proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here