Jak odzyskać dług od firmy z którą robiłeś interesy? Jednym ze sposobów jest sięgnięcie po pomoc komornika. Sprawdź nasz przewodnik, co zrobić krok po kroku.
Są różne sposoby na odzyskanie należności od kontrahenta. Kiedy minął termin zapłaty w transakcjach handlowych, masz prawo do odsetek ustawowych.
Zapłaty dochodzisz w sądzie w postępowaniu nakazowym. Czasem jednak sądowy nakaz zapłaty nie wystarczy. Będziesz musiał nadal walczyć o swój dług.
Nakaz zapłaty jest jednym z rodzajów tytułu egzekucyjnego. Jeśli zostanie zaopatrzony w klauzulę wykonalności, to masz tytuł wykonawczy z którym możesz zapukać do komornika.
Spis Treści
Jak odzyskać dług od firmy przy pomocy komornika
Tytuł wykonawczy oraz wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, to dwa niezbędne dokumenty, które musisz złożyć w kancelarii komornika sądowego.
Co musisz wiedzieć o komornikach?
Komornik sądowy – podstawowe informacje
Komornicy to funkcjonariusze publiczni, którzy wykonują czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Działają na terenie rewirów i podlegają nadzorowi sądów rejonowych.
Komornik wykonuje swoje czynności osobiście (część może przekazać asesorom komorniczym).
W niektórych przypadkach możesz sam wybrać komornika z innego rewiru, jednak dotyczy to szczególnych sytuacji – sprawa dotyczy orzeczeń sądu w związku z roszczeniami podlegającymi wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności
Komornik może odmówić wzięcia sprawy jeśli ma zbyt dużo wniosków lub jego skuteczność jest zbyt niska. Przepisy szczegółowo opisują takie sytuacje (ustawa o komornikach sądowych).
Wszystkie koszty postępowania z zasady ponosi dłużnik. Jednak możesz zlecić komornikowi zadania, które spowodują wydatki. Komornik ma prawo poprosić ciebie o zaliczkę.
Ile może zabrać komornik?
Komornik, któremu przekazałeś sprawę egzekucyjną może zająć twojemu dłużnikowi:
- nieruchomości
- ruchomości (np. samochód)
- wynagrodzenie za pracę
- rachunek bankowy
- wierzytelności
- praw majątkowych (np. akcji, udziałów w spółce)
Komornik nie może zająć m.in. rzeczy niezbędnych do funkcjonowania dłużnika oraz jego rodziny, np. ubrań noszonych codziennie, żywności niezbędnej na miesiąc czy narzędzi niezbędnych do pracy przez tydzień (z wyłączeniem pojazdów mechanicznych).
Zajęciu nie podlegają również świadczenia z pomocy społecznej.
Jak odzyskać dług – krok po kroku
Listę komorników znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W kancelarii, która jest właściwa dla sądu rejonowego twojej miejscowości, składasz wniosek egzekucyjny z tytułem wykonawczym.
Jeśli nakaz zapłaty został wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym, to wniosek możesz złożyć za pośrednictwem portalu e-sądu.
Najlepiej jeśli masz informacje o majątku dłużnika. Wtedy wskazujesz go we wniosku.
Bez takich informacji, komornik sam zabierze się za ustalanie majątku (w przypadku trudności możesz mu zlecić poszukiwanie).
Komornik może też wezwać dłużnika do złożenia wykazu.
Przy pierwszej czynności egzekucyjnej, komornik informuje dłużnika o wszczęciu egzekucji. Przedstawia mu również odpis tytułu wykonawczego.
Po zakończeniu działań, komornik spisze dla ciebie wynik egzekucji. Dostaniesz tytuł wykonawczy, jeśli nie udało się odzyskać całego długu.
Po odzyskaniu długu postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone. Tak też się stanie jeśli sam tego zażądasz, tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności prawomocnym orzeczeniem lub egzekucję prowadzono wobec osoby, która nie jest ci nic winna.
Jesteś niezadowolony z działania komornika? Możesz złożyć skargę do sadu rejonowego (właściwego dla siedziby kancelarii komornika).
Na skargę masz tydzień od wykonania czynności przez komornika lub od dnia w którym dowiedziałeś się, że dopuścił się zaniechania wykonania czynności.