mikrorachunek podatkowy kogo dotyczy
unsplash.com

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika, także przedsiębiorcy. Od stycznia 2020 roku na mikrorachunek wpłacana jest większość podatków. Co trzeba wiedzieć?

Mikrorachunek ma ułatwić rozliczanie się z państwem. Korzysta z niego każdy, kto płaci PIT, CIT i VAT. Nie ma potrzeby sprawdzać przed każdym przelewem numeru rachunku urzędu skarbowego.

Rachunek przypisany jest do indywidualnej osoby lub firmy i generowany losowo online. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Nie wszystkie podatki zapłacisz za pośrednictwem mikrorachunku. Stare zasady – przelew na konto właściwego urzędu skarbowego – obowiązują w przypadku pozostałych danin, m.in. podatku od czynności cywilnych (PCC) czy podatku od spadków i darowizn.

Oto jak wyglądają szczegóły.

mikrorachunek podatkowy generator
unsplash.com

Mikrorachunek podatkowy – kogo dotyczy?

Mikrorachunek podatkowy dotyczy w praktyce każdego podatnika. Bez względu czy podatek dochodowy płaci osoba fizyczna (PIT) czy osoba prawna (CIT) lub płatnik podatku od towarów i usług (VAT).

Zwroty nadpłat i podatków odbywają się na starych zasadach czyli na numery konta podane przez przedsiębiorcę.

W grupie użytkowników mikrorachunku podatkowego są też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia jaką formę działalności wybrali, jakie mają obroty oraz ilu zatrudniają pracowników.

Uwaga! Mikrorachunek podatkowy nie dotyczy: VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14), VAT w imporcie oraz podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej.

Mikrorachunek podatkowy – generator i sposób jego użycia

Jak uzyskać mikrorachunek? Nic prostszego!

Wystarczy wejść na stronę internetową z generatorem mikrorachunków: www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego.

W generatorze wpisujesz numer PESEL jeśli jesteś osobą fizyczną oraz nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Numer NIP podają natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, podatnicy VAT lub płatnicy podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne.

Jeśli czekasz na przyznanie PESEL-u/NIP-u, to podatek wpłacasz na mikrorachunek właściwego urzędu skarbowego. Znajdziesz go na witrynie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej.

Mikrorachunek ma 26 znaków. Wśród nich znajduje się podany przez ciebie numer PESEL lub NIP.

Naturalnie numer mikrorachunku warto wydrukować/zapisać. Jednak jeśli nie będziesz go pamiętał, to możesz go ponownie wygenerować.

Swój mikrorachunek podatkowy możesz też sprawdzić w urzędzie skarbowym.

Mikrorachunek nie zmieni się nawet po tym, jak ty zmienisz adres zamieszkania, nazwisko lub urząd skarbowy.

mikrorachunek podatkowy tytuł przelewu
pixabay.com

Mikrorachunek podatkowy – tytuł przelewu

Płatność przy użyciu mikrorachunku podatkowego jest łatwa.

W tytule przelewu wpisujesz, którego podatku dotyczy: PIT, CIT czy VAT. Wykonujesz przelew.

Jeśli nie wpisałeś tytułu, to wpłata będzie dotyczyła zobowiązania podatkowego o najstarszym terminie płatności.

Masz zaległości? Przelane przez ciebie pieniądze będą zaliczone na poczet zaległości nawet jeśli w tytule wpiszesz inne przeznaczenie.

Możesz mieć zaległości z różnych tytułów. W takiej sytuacji wpłata zostanie zaliczona na najwcześniejsze zobowiązanie.

Pamiętaj! Przed zrobieniem przelewu na mikrorachunek sprawdź czy zawiera cyfry 10100071222 (począwszy od pozycji nr 3) oraz twój PESEL lub NIP.

Zrobiłeś przelew na dotychczasowe konto urzędu skarbowego? Bank go odrzuci.

Warto też pamiętać, że mandaty karne płaci się po staremu, czyli na numer konta podany na bloczku mandatowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here