inwestorzy
unsplash.com

Jak się bogacić? Odpowiedź, którą sugerują naukowcy: podstawa, to dywersyfikacja źródeł dochodów z papierów wartościowych.

To żadne odkrycie: bogacze się bogacą i mają coraz większe majątki. Jednak – wbrew pozorom – wytłumaczenie tego zjawiska nie jest proste.

Powszechna opinia brzmi, że miliarderzy mają większą wiedzą, a już napewno stać ich na wynajęcie najlepszych ekspertów od zarządzania pieniędzmi.

Mają też fundusze na inwestycje w najbardziej zyskownych akcji.

Prawda może być jednak nieco bardziej złożona. I o wiele bardziej zaskakująca.

bogaci się bogacą
pixabay.com

Jak się bogacić – zobacz dlaczego bogacze się bogacą

W 2018 badacze z Indii sprawdzili czy bogaci inwestorzy rzeczywiście mają większe zyski z inwestycji na giełdzie.

Wyniki badań omawia Allison Schrager w magazynie Quartz (qz.com). Ekonomiści drążyli na ile rosnąca nierówność spowodowana była przez bogatych ludzi, którzy osiągali wyższe zyski, a na ile wynikała z dużych funduszy na zakup akcji.

Zaskakujące jest to, że mniejsi właściciele kont osiągali  średnio wyższe zyski – stwierdza Schrager.

Okazuje się, że najmniejsze rachunki uzyskały 1,85 proc. nadwyżki zwrotu (zwrotu z akcji powyżej kwoty, którą dałaby obligacja niskiego ryzyka). 

Największe konta osiągnęły natomiast tylko 1,76 proc. średni zwrot nadwyżki.

Z czego to wynika?

Otóż właściciele małych rachunków bardziej ryzykowali. Ich portfele często ograniczały się do akcji kilku firm. Tymczasem więksi inwestorzy mieli w portfelu papiery wartościowe średnio 16 firm.

Więcej zasobów oznacza większą dywersyfikację, co oznacza mniejsze ryzyko – podkreśla Schrager.

Nawet jeśli grube portfele wygenerowały mniejszy średni zwrot, to zapewniły większe bogactwo ich właścicielom.  

Jest tak, ponieważ w danym roku bardziej ryzykowny portfel może oferować wyższy zwrot, ale w innych latach prawdopodobnie straci pieniądze. Natomiast dobrze zdywersyfikowany portfel osiąga lepsze wyniki. Konsekwentny wzrost generuje wyższe zyski w czasie dzięki korzyściom z procentu składanego – pisze autora qz.com

Autorzy badania doszli do wniosku, że różnice w dywersyfikacji przyczyniły się do większego wzrostu nierówności majątkowych wśród inwestorów na indyjskim rynku akcji.

dywersyfikacja źródeł dochodu
pixabay.com

Jak się bogacić – dywersyfikacja źródeł dochodów

Jednak to spostrzeżenie nie musi ograniczać się tylko do krajów rozwijających się takich jak Indie. Podobna prawidłowość ekonomiści zauważyli również w Stanach Zjednoczonych.

Najciekawsze, że inwestorzy, którzy dywersyfikowali swoje portfele papierów wartościowych, w dłuższej perspektywie czasu mieli większe zyski.

Rozważasz inwestycję w papiery wartościowe? Dobrym pomysłem jest rozważenie wyboru funduszy inwestycyjnych i indeksowych zamiast poszczególnych akcji.

Bogaci się bogacą, ale i przeciętni inwestorzy mogą myśleć, jak milionerzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here