Jak się bogacić? Odpowiedź, którą sugerują naukowcy: podstawa, to dywersyfikacja źródeł dochodów z papierów wartościowych.
To żadne odkrycie: bogacze się bogacą i mają coraz większe majątki. Jednak – wbrew pozorom – wytłumaczenie tego zjawiska nie jest proste.
Powszechna opinia brzmi, że miliarderzy mają większą wiedzą, a już napewno stać ich na wynajęcie najlepszych ekspertów od zarządzania pieniędzmi.
Mają też fundusze na inwestycje w najbardziej zyskownych akcji.
Prawda może być jednak nieco bardziej złożona. I o wiele bardziej zaskakująca.
Spis Treści
Jak się bogacić – zobacz dlaczego bogacze się bogacą
W 2018 badacze z Indii sprawdzili czy bogaci inwestorzy rzeczywiście mają większe zyski z inwestycji na giełdzie.
Wyniki badań omawia Allison Schrager w magazynie Quartz (qz.com). Ekonomiści drążyli na ile rosnąca nierówność spowodowana była przez bogatych ludzi, którzy osiągali wyższe zyski, a na ile wynikała z dużych funduszy na zakup akcji.
Zaskakujące jest to, że mniejsi właściciele kont osiągali średnio wyższe zyski – stwierdza Schrager.
Okazuje się, że najmniejsze rachunki uzyskały 1,85 proc. nadwyżki zwrotu (zwrotu z akcji powyżej kwoty, którą dałaby obligacja niskiego ryzyka).
Największe konta osiągnęły natomiast tylko 1,76 proc. średni zwrot nadwyżki.
Z czego to wynika?
Otóż właściciele małych rachunków bardziej ryzykowali. Ich portfele często ograniczały się do akcji kilku firm. Tymczasem więksi inwestorzy mieli w portfelu papiery wartościowe średnio 16 firm.
Więcej zasobów oznacza większą dywersyfikację, co oznacza mniejsze ryzyko – podkreśla Schrager.
Nawet jeśli grube portfele wygenerowały mniejszy średni zwrot, to zapewniły większe bogactwo ich właścicielom.
Jest tak, ponieważ w danym roku bardziej ryzykowny portfel może oferować wyższy zwrot, ale w innych latach prawdopodobnie straci pieniądze. Natomiast dobrze zdywersyfikowany portfel osiąga lepsze wyniki. Konsekwentny wzrost generuje wyższe zyski w czasie dzięki korzyściom z procentu składanego – pisze autora qz.com
Autorzy badania doszli do wniosku, że różnice w dywersyfikacji przyczyniły się do większego wzrostu nierówności majątkowych wśród inwestorów na indyjskim rynku akcji.
Jak się bogacić – dywersyfikacja źródeł dochodów
Jednak to spostrzeżenie nie musi ograniczać się tylko do krajów rozwijających się takich jak Indie. Podobna prawidłowość ekonomiści zauważyli również w Stanach Zjednoczonych.
Najciekawsze, że inwestorzy, którzy dywersyfikowali swoje portfele papierów wartościowych, w dłuższej perspektywie czasu mieli większe zyski.
Rozważasz inwestycję w papiery wartościowe? Dobrym pomysłem jest rozważenie wyboru funduszy inwestycyjnych i indeksowych zamiast poszczególnych akcji.
Bogaci się bogacą, ale i przeciętni inwestorzy mogą myśleć, jak milionerzy.