jak oszczędzać pieniądze
pixabay.com

Jak więcej oszczędzać? Ekspert od nawyków radzi: musisz się nagradzać za ten trud. Nawet drobne przyjemności sprawią, że odłożysz 3-4 razy więcej pieniędzy.

Majętnym człowiekiem nie trzeba się urodzić. Świadczą o tym przykłady milionerów, którzy własnoręcznie zebrali swoją fortunę.

Jak tego dokonali? Zdumiewająco często powtarzają, że dzięki oszczędzaniu pieniędzy. Nie chodzi o odmawianie sobie kawy w barze (choć to też sposób, żeby podreperować finanse osobiste).

Bogacze radzą: wydawaj znacząco mniej niż zarabiasz, a resztę inwestuj. Sami potrafią odłożyć nawet 60 procent dochodów. Za te pieniądze najchętniej kupują nieruchomości lub wkładają pieniądze w fundusze inwestycyjne.

No dobrze, ale jak oszczędzać? Kluczem do sukcesu są nawyki.

jak oszczędzać
unsplash.com

Jak oszczędzać więcej – prosty trik od autora „Siły nawyku”

Charles Duhigg jest autorem bestsellera „Siła nawyku”. Tłumaczy w nim m.in., co trzeba zrobić, żeby dobre zachowanie weszło nam w krew czyli stało się nawykiem – czynnością wykonywaną automatycznie, bez wysiłku i zastanowienia.

Warunkiem powstania nawyku jest nagroda. Według Duhigga powtarzamy wybraną czynność, jeśli prowadzi do szybkiej przyjemności.

Mechanizm wygląda następująco.

Najpierw jest sygnał – wyzwalacz zachowania – który sprawia, że coś robimy. Potem następuje właściwe działanie. Ta czynność stanie się nawykowa jeśli będziemy ją regularnie powtarzali przez dłuższy czas (najczęściej 1-2 miesiące).

Warunek: po zachowaniu musimy dostać nagrodę.

Nagrodą może być wszystko. Dla palacza, to przyjemne uczucie relaksu po „dymku”. Dziecko odrobi szybko lekcje po powrocie ze szkoły, bo wie, że potem pogra na komputerze. Dla osoby, która przez godzinę biegła nagrodę stanowi satysfakcja i endorfiny.

oszczędzać pieniądze
unsplash.com

Nawyk oszczędzania pieniędzy

Duhigg twierdzi w wypowiedzi dla cnbc.com, że będziemy oszczędzać jeśli wypracujemy nawyk oszczędzania.

Inaczej mówiąc – oszczędzaj tak, jak myjesz codziennie rano i wieczorem zęby. Bez przymusu i zastanawiania się. Za to z nagrodą (przy szorowaniu zębów jest ona oczywista – uczucie świeżości).

Autor „Siły nawyku” zauważa: regularnie odkładanie pieniędzy jest trudne, bo wymaga wysiłku. Trzeba zrezygnować z natychmiastowej przyjemności (np. zakupu nowego ubrania), żeby za jakiś czas cieszyć się z osiągnięcia celu (uzbierania pieniędzy na studia dla dziecka czy niezależności finansowej lub emerytury).

Nagroda pozwoli ci przenieść przyjemność z przyszłości do teraźniejszości.

Trik polega na tym, że to może być naprawdę drobna przyjemność.

Duhigg proponuje, żeby np. w piątek zrobić przelew wybranej kwoty na konto oszczędnościowe i nagrodzić się lampką wina. Tyle wystarczy.

Oczywiście wino to tylko przykład. Możesz zjeść wyjątkowo smaczne lub niecodzienne danie, pójść do kina, zorganizować wieczór z przyjaciółmi. Sam wiesz, co sprawi ci największą frajdę.

Charles Duhigg przekonuje, że dzięki temu prostemu trikowi, jest szansa, że oszczędzimy nawet 3-4 razy więcej pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here