Jak zadbać o płynność finansową firmy

Zachowanie płynności finansowej, zwłaszcza w obecnym czasie pandemii, może być bardzo trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw. Oto kilka sprawdzonych sposobów na poprawę płynności finansowej i zabezpieczenie się przed niewypłacalnością klientów.

Spis Treści

Wystawiaj faktury na różne terminy

Przy współpracy z większą liczbą kontrahentów, dobrą praktyką jest wyznaczanie różnych terminów spłaty należności. Pozwoli to zapewnić sobie stałe wpływy środków, które możesz przeznaczyć na terminowe regulowanie własnych należności – ograniczając się do jednego dnia napływu gotówki ryzykujesz powstawanie zatorów płatniczych, które mogą zaprowadzić nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo na skraj bankructwa. Dobrym pomysłem jest także wystawianie faktur cząstkowych, jeśli dana usługa jest wieloetapowa – dzięki temu również zapewnisz sobie praktycznie stały dopływ funduszy.

Weryfikuj partnerów biznesowych

Bardzo dobrą praktyką jest sprawdzenie kontrahenta jeszcze przed nawiązaniem współpracy. Takie działanie pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci nieuczciwych firm czy współpracy z przedsiębiorstwami figurującymi w rejestrze dłużników. Zatem nie czekaj i zweryfikuj partnera biznesowego, zanim podejmiesz współpracę – najprościej zrobić to z Refer Score od DMSales. Narzędzie to, na podstawie NIP-u danej firmy, pozwala sprawdzić informacje o niej zawarte w m.in.:

  • Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
  • Głównym Urzędem Statystycznym (GUS),
  • Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
  • giełdach długów,
  • informacjach na stronie internetowej przedsiębiorstwa,
  • profilach w mediach społecznościowych,
  • opiniach zamieszczonych w Internecie
  • i wielu innych źródłach. 

SPRAWDŹ FIRMĘ ZA POMOCĄ REFER SCORE OD DMSALES!

refer score DMSales

Ubezpiecz swoje należności

Aby zachować płynność finansową firmy przy nieterminowym wpływaniu płatności, warto wykupić ubezpieczenie należności (znane też jako kredyt kupiecki). Polisa tego typu daje zabezpieczenie w sytuacji, gdy któryś kontrahent (lub kilku z nich – takie ubezpieczenia mogą objąć nawet wszystkich partnerów biznesowych danego przedsiębiorstwa) Twojej firmy zalega z płatnościami – można nią objąć zarówno sprzedaż towarów, jak i usług z odroczonym terminem płatności. W ramach takiej polisy ubezpieczyciel zajmie się za Ciebie ściąganiem długów, a w razie całkowitej niewypłacalności kontrahenta wypłaci stosowne odszkodowanie.  Kredyt kupiecki na korzystnych warunkach dla dużych firm proponuje Coface – oferte znajdziesz TUTAJ.  

Kontroluj poziom zapasów

Zamawianie przesadnie dużej ilości zapasów to prosta droga do zamrożenia gotówki, które może poważnie zagrozić płynności finansowej, jeśli środki są potrzebne firmie na inne zobowiązania. Lepiej zatem zgromadzone zasoby wykorzystywać na bieżąco i zamawiać kolejne, tylko jeśli zajdzie ku temu potrzeba. Dostosowując stan zasobów do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa, ułatwisz sobie efektywne zarządzanie finansami, pozwalając lepiej je lokować.

Wprowadź przedpłaty/zaliczki

Przedpłata jest kolejnym z elementów zabezpieczenia funduszy i samego przedsiębiorstwa przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta. Zasady związane z płatnościami i ich egzekwowaniem warto ustalić już na etapie konstruowania umowy współpracy. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i już na wstępie może pozytywnie wpłynąć na terminowość regulacji zobowiązań.

Jeśli obawiasz się negatywnej reakcji potencjalnych kontrahentów na przedpłatę, alternatywą może być wprowadzenie zaliczek – dzięki temu zabezpieczysz przynajmniej część ostatecznej kwoty, a i klienci będą podchodzić do Twojej oferty z mniejszymi obawami.

Stawiaj na usługi z gwarancją 

Współpraca ze sprawdzonymi, rzetelnymi firmami to właściwie gwarant braku problemów z finansowaniem należności i płynnością finansową. Dlatego też, wybierając podwykonawców lub współpracowników, korzystaj z usług z gwarancją , najlepiej jeszcze uprzednio zweryfikowanych. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko i nie będziesz musiał obawiać się o utratę pieniędzy, czy brak środków finansowych wystarczających na bieżące wydatki, w tym m.in. wypłaty dla pracowników.

Zmień model biznesowy

Aktualna sytuacja na rynku sprawia, że część modeli biznesowych, jak np. sprzedaż stacjonarna, nie może poprawnie funkcjonować. Najwięcej straciły na tym transport, turystyka i gastronomia. Zmieniając model biznesowy, możesz jednocześnie wprowadzić kilka nowych pomysłów, usług, czy produktów, które poszerzą Twoje potencjalne grono odbiorców i otworzą nowe drogi rozwoju przedsiębiorstwa.

Przenieś płatności i zamówienia do Internetu

Wygoda, jaką daje możliwość zamawiania i płacenia przez Internet sprawia, że z usług firm dających taką możliwość chętnie korzysta coraz więcej osób. Wbrew pozorom nie różni się to zbytnio od prowadzenia klasycznej działalności, a daje znacznie lepsze możliwości sprawnego zarządzania należnościami (wszystko będzie w jednym miejscu) i pozwala zredukować część kosztów, np. dzięki automatyzacji zamówień czy braku konieczności wynajmowania lokalu, w który odbywałaby się sprzedaż stacjonarna.

Spróbuj faktoringu

Choć na pierwszy rzut oka faktoring nie różni się od ubezpieczenia należności, trzeba zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną różnicę – faktor wykupuje nieprzeterminowane należności, a Ty dostajesz pieniądze dużo wcześniej niż po wyznaczonym przez daną fakturę terminie. Taka metoda finansowania pozwala zadbać o płynność finansową w przedsiębiorstwie i nie wymaga angażowania się przedsiębiorców w windykację zobowiązań finansowych.

Jak zadbać o płynność finansową firmy – podsumowanie

Niepewna sytuacja gospodarcza wynikająca z pandemii sprawia, że coraz liczniejsi przedsiębiorcy mają problemy z płynnością finansową. Zwłaszcza małe i średnie firmy nie są w stanie nadążyć z regulacją zobowiązań – pojawiają się opóźnienia, a koszty (np. raty kredytu, podatki, czy czynsz za wynajem lokalu) nieubłaganie się kumulują. Na szczęście pojawiają się także rozwiązania, które pomogą zatrzymać tę niebezpieczną spiralę i dbać o finanse firmy. Oczywiście nie wszystkie będą pasować do danej sytuacji – należy szukać tych, które najlepiej pasują do danej działalności. Najlepiej będzie połączyć kilka z nich, zabezpieczając się przed więcej niż jednym zagrożeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here