Jak zadbać o zdrowie pracowników w trakcie pandemii

Pandemia to trudny czas nie tylko dla właścicieli firm, lecz również dla zatrudnianych osób. Okres ten wymaga więc odpowiedniego zadbania o podwładnych. Wyjątkowo istotne staje się ich zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Pracodawcy powinni wspierać pracowników w tym zakresie.

Zachęcanie pracowników do dbania o zdrowie

W obliczu pandemii koronawirusa zdrowie stanowi kwestię nadrzędną. Zadaniem pracodawców jest więc zachęcanie podwładnych do odpowiedniego zadbania o nie. Typowe wsparcie to zaoferowanie takich benefitów pozapłacowych jak prywatna opieka medyczna. Szybki dostęp do lekarzy różnych specjalizacji pozytywnie wpływa na komfort i poczucie bezpieczeństwa pracowników.

Elementem dbania o zdrowie jest też prawidłowa dieta. Spożywanie zbilansowanych posiłków bogatych w cenne składniki odżywcze dodaje energii do działania i wzmacnia odporność organizmu. Niestety, wielu pracowników zapomina o właściwym odżywianiu się. Problem ten może nasilać się podczas pracy zdalnej. Wykonując obowiązki zawodowe w trybie home office, wiele osób ma problem z odpowiednią organizacją czasu, co często skutkuje spożywaniem wysoko przetworzonej żywności, którą można szybko przygotować. Taka dieta nie ma jednak zbyt wiele wspólnego ze zdrowiem. Dlatego pracodawcy mogą zaoferować podwładnym bony na posiłki i zachęcać do ich racjonalnego wykorzystania. Nowoczesne benefity pozapłacowe tego typu są bardzo uniwersalne. Pozwalają nie tylko na zjedzenie obiadu w ulubionej restauracji, lecz także na zamówienie jedzenia przez Internet z dostawą do domu lub biura. Umożliwiają również bezgotówkowe płatności, co jest bardzo ważne w czasie pandemii.

Zapewnienie wsparcia psychologicznego

Pandemia to dla wielu pracowników czas niepewności i ogromnego stresu. Ma to negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne i może prowadzić nawet do rozwoju depresji lub zaburzeń nerwicowych. Kompetentni pracodawcy muszą zdawać sobie sprawę z tego problemu. W czasie kryzysu ich zadaniem jest zagwarantowanie pracownikom dostępu do konsultacji psychologicznych. Jeśli zdecydują się na wprowadzenie takiego wsparcia, powinni na bieżąco informować i przypominać zatrudnionym osobom o możliwości otrzymania tego typu pomocy, a także zachęcać do skorzystania z niej w razie zaistnienia takiej potrzeby. Niestety, wizyty u psychologa wciąż wywołują u niektórych osób obawy, dlatego warto zapewnić pracowników, że taka konsultacja nie będzie źle widziana przez przełożonych.

Dobra organizacja pracy w miejscu zatrudnienia

Dobrym sposobem na zadbanie o zdrowie pracowników jest zaproponowanie im pracy zdalnej, która ogranicza kontakty międzyludzkie, będące przyczyną transmisji koronawirusa. Nie wszystkie firmy mogą jednak pozwolić sobie na takie rozwiązanie. W takim przypadku pracodawcy muszą z najwyższą troską zadbać o bezpieczeństwo podwładnych w zakładzie pracy.

Konieczne jest przestrzeganie reżimu BHP. Osoby pracujące z klientami muszą mieć zapewniony dostęp do jednorazowych maseczek ochronnych lub przyłbic i rękawiczek. Na terenie miejsca zatrudnienia powinny zostać rozmieszczone dozowniki z płynami do dezynfekcji. Pracodawca musi również zadbać o to, aby przestrzenie wspólne w firmie były często odkażane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here