Własne biuro tłumaczeń

Biuro tłumaczeń specjalistycznych to firma, która przy dobrym zarządzaniu może przynosić spore zyski. Należy jednak mieć na uwadze to, że jak każda działalność wiąże się z odpowiedzialnością przedsiębiorcy za ewentualne wyrządzone szkody. To także ludzie, którzy są na Twoim pokładzie i usługi, które powinny charakteryzować się profesjonalizmem. 

Spis Treści

Biuro tłumaczeń to odpowiedzialność

Własne biuro tłumaczeń to własna firma. Należy myśleć jak przedsiębiorca. Nie można skupiać się tylko na zyskach, ale i na tym, że taka agencja to konkretne koszty założenia i prowadzenia działalności. Jako przyszły pracodawca będziesz odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale i za ludzi, których zatrudnisz. Od Ciebie, Twoich decyzji i umiejętności zależeć będzie to, jak przetrwasz czasowe zawirowania na rynku (wystarczy przywołać tu rok 2020 i sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie).

Henry Ford, założyciel Ford Motor Company, powiedział kiedyś, że „jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu, leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzeniu na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy, jak i własnej”. Nie zapomnij, że biuro tłumaczeń powinno być dla klientów, ale aby świadczyć profesjonalne usługi, potrzebny Ci zespół tłumaczy i umiejętność współpracy z ludźmi.

Dlaczego profesjonalne tłumaczenia tekstów są tak ważne?

Niedbałość i naruszenie zasad sztuki przekładu to nie puste słowa a coś, co może zaszkodzić firmom tłumaczeniowym, które nie działają profesjonalnie. Załóżmy, że ktoś wykonał przekład kampanii reklamowej, w którym są błędy mające wpływ na reputację klienta. Jeżeli w wyniku niekompetencji pracy agencji tłumaczeniowej odnosi się straty wizerunkowe czy finansowe, to w takiej sytuacji można zażądać odszkodowania.

Własne biuro tłumaczeń to ogromna odpowiedzialność. Jako potencjalny właściciel i szef powinieneś zdawać sobie sprawę, że tu na porządku dziennym jest przenikanie się spraw związanych z przedsiębiorczością, zarządzaniem i sztuką przekładu – twierdzi osoba z firmy tłumaczeniowej SuperTłumacz.

Profesjonalne tłumaczenie tekstów: William Tyndale stracił życie, ponieważ odważył się przetłumaczyć Biblię na angielski 

Różne czasy niosły ze sobą różne niebezpieczeństwa. Były takie momenty na kartach historii, kiedy za wykonanie tłumaczenia można było stracić nawet życie! Wiesz, kim był William Tyndale (Tindall / Tyndall)? To uczony, autor i reformator protestancki, który wykonał pierwszy nowożytny przekład Biblii na angielski z języków oryginalnych (hebrajskiego i greckiego). Warto jeszcze dodać, że to właśnie on jako pierwszy człowiek do rozpowszechniania Pisma Świętego użył druku.

Pełny przekład Biblii Tyndale’a ukazał się w 1526 roku, wydał go Peter Schoeffer w Wormacji. W październiku tego samego roku biskup Cuthbert Thunstall oficjalnie potępił tłumaczenie. Biblię przemycano do Anglii i Szkocji, gdzie zabroniono jej sprzedaży. Dochodziło nawet do palenia jej egzemplarzy na stosach.

Tyndale został aresztowany w 1535 roku. Przez rok był więziony niedaleko Brukseli. To właśnie w tym miejscu miał miejsce jego proces. Skazany za herezję – uduszono go poprzez zadzierzgnięcie (ręcznie zaciskana pętla przez człowieka na szyi skazańca). Myślisz, że to już koniec? Nic bardziej mylnego! Później spalono jego ciało na stosie.

Co się stało, że ten sławny dziś tłumacz skończył tak tragicznie? Należy zrozumieć coś bardzo istotnego dla sprawy. W tamtym czasie wykonanie przekładu Biblii na język ludu było czymś, co możemy nazwać zamachem na autorytet kościoła.

Co ciekawe, przekład Tyndale’a wywarł wpływ na angielski. Do dziś funkcjonują tu takie idiomy jak np. let there be light, it come to pass czy fight the good fight.

Własna agencja tłumaczeń

Żyjemy w innych czasach i dziś za tłumaczenie nikt nie skaże Cię na uduszenie poprzez zadzierzgnięcie, co nie upoważnia nikogo do niedbalstwa i braku profesjonalizmu.

Usługi wykonywane nienagannie są fundamentem działalności biur tłumaczeń, które zajmują się dostarczaniem profesjonalnych tłumaczeń tekstów z i na dziesiątki języki świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here