jak podjąć decyzję o zmianie pracy
pixabay.com

Jak podjąć decyzję o zmianie pracy lub inną, równie ważną? Sprawdź, czego możesz nauczyć się od mistyka z XVI wieku (nawet, jak nie jesteś religijny).

Na co się zdecydować? Co przyniesie mi korzyści w życiu osobistym lub biznesie? Postąpię słusznie czy zachowam się jak drań?

Bardzo często stajemy przed dylematem jaką podjąć decyzję.

Zastanawiamy się, która opcja jest optymalna. Przecież nigdy nie mamy pewność, że nawet prawidłowo podjęta decyzja przyniesie zamierzony efekt.

Co ciekawe, pomoc w podejmowaniu decyzji możemy znaleźć u założyciela zakonu jezuitów. Annmarie Cano, prof. psychologii przekonuje na theconversation.com, że z rad św. Ignacego Loyoli (1491 – 1556) skorzystają również ateiści.

podejmowanie decyzji
pixabay.com

Jak podjąć decyzję – rozum i uczucia

Św. Ignacy był początkowo żołnierzem. Po odniesieniu rany i przymusowej kuracji, zwrócił się ku duchowym rozważaniom. Doprowadziły go m.in. do założenia słynnego zakonu jezuitów.

Zakonnik pozostawił potomnym również wciąż aktualny system podejmowania trafnych decyzji. Może być drogowskazem np. w sprawie zmiany pracy.

Jak podjąć decyzję. Metoda św. Ignacego

Na czym polega metoda XVI-wiecznego mistyka?

Ignacy używa języka wiary, ale wierzę, że każdy może zastosować jego metodę, aby podejmować bardziej świadome decyzje – podkreśla prof. Annmarie Cano.

Św. Ignacy radzi, żeby polegać na rozumie i odczuciach. Robić listy za i przeciw, a później przyjrzeć się uczuciom, jakie nam towarzyszą podczas tego procesu.

Emocje prowadzą nas do najgłębszych pragnień.

Czy wyróżniają się niektóre zalety i wady, ponieważ dają ci poczucie pokoju, radości lub nadziei? A może wywołują uczucie przerażenia, niepokoju lub rozpaczy? – wskazuje psycholog.

Podczas badania źródeł emocji, możesz odkryć czy pochodzą np. z chęci pomocy innymi, zawiści, niepewności, strachu przed oceną innych.

Św. Ignacy doradzał aby konsultować swoje przemyślenia z przewodnikiem duchowym. Współczesna psychologia podkreśla zalety dzielenia się emocjami i przemyśleniami z ludźmi, których cenimy i obdarzamy zaufaniem.

Hiszpan doradzał działania z myślą o „większej chwale bożej”. Niewierzący mogą pomyśleć o tym, co dzięki ich decyzji zyskają ludzie biedni, potrzebujący lub prześladowani.

Warto też przestrzegać zasady, żeby nie przywiązywać się do naszych wyborów lub wyników działania.

podejmowanie decyzji ćwiczenia
pixabay.com

Jak podjąć decyzję – 3 ćwiczenia

Bywa tak, że nie mamy jasności, na co się zdecydować.

Prof. Annmarie Cano przypomina 3 ćwiczenia, które doradzał Św. Ignacy Loyola:

  • wyobraź sobie, że przyjaciel przychodzi do ciebie z tym samym problemem. Opisuje swoje opcje, ich wady, zalety, towarzyszące im przemyślenia i odczucia. Co byś mu doradził?
  • jesteś umierający, patrzysz wstecz na swoje życie. Zakładając, że podjąłeś decyzję, jak postrzegasz ją z tej perspektywy?
  • wyobraź sobie rozmowę z Bogiem lub ze zmarłym, którego kochałeś i któremu ufałeś. Co mówią o twoich opcjach? Czy byliby zadowoleni, rozczarowani lub neutralni z powodu twojej decyzji?

Pomysłowe refleksje takie jak te zapewniają inną perspektywę i przejrzystość procesu decyzyjnego – podkreśla naukowiec.

Św. Ignacy radził, żeby uważnie wypatrywać dowodów na to, że podjęliśmy dobrą decyzję. Mówiąc współczesnym językiem, trzeba szukać informacji zwrotnych.

Jak rzeczywistość odpowiada na nasze wybory i działania?

Emocje, które odczuwamy po podjęciu decyzji, takie jak pokój, wolność, radość, miłość lub współczucie, mogą wskazywać, czy jest to właściwy wybór – stwierdza prof. Cano.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here