czwartek, wrzesień 12, 2024
Strona główna Edukacja Jak zwiększyć pewność siebie podczas wystąpienia. 6 sposobów

Jak zwiększyć pewność siebie podczas wystąpienia. 6 sposobów

2615
0
nowa ciała
unsplash.com

Jak zwiększyć pewność siebie podczas wystąpienia? Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby, których używają amerykańscy prezydenci i gwiazdy biznesu.

Idealnie opanowana mowa ciała nie jest gwarancją sukcesu. Jednak ma związek z tym, jak ocenią cię potencjalni inwestorzy czy pracownicy.

Oto 6 sposobów na to, żeby wyglądać pewniej podczas wystąpień i prezentacji. Wybrała je Kasia Wezowski z Center for Body Language i opisała w magazynie „Harvard Business Review” (hbr.org)

komunikacja niewerbalna
unsplash.com

Jak zwiększyć pewność siebie podczas wystąpień

Wezowski podkreśla, że właściwy rodzaj komunikacji niewerbalnej koreluje z sukcesem.

Przekonała się o tym m.in. podczas prezentacji 2500 startupów w Wiedniu – po mowie ciała sędziów była w stanie przewidzieć, którzy przedsiębiorcy wygrają pieniądze na inwestycję.

Również obserwacja młodych biznesmenów dawała wskazówki, którzy mają większe szanse na powodzenie.

Startupowcy dostawali punkt za sygnały pewności siebie m.in. uśmiech, utrzymywanie kontaktu wzrokowego i perswazyjne gesty. Tracili je za każdy negatywny sygnał, takie jak wiercenie się, sztywne ruchy rąk i odwrócone oczy.

Stwierdziliśmy, że zawodnicy, których prezentacje znalazły się w pierwszej ósemce najlepszych, uzyskali średnio 8,3 punkty w naszej 15-punktowej skali, podczas gdy ci, którzy nie zajęli miejsca w tym najwyższym poziomie, mieli średnią ocenę 5,5. Pozytywny język ciała był silnie skorelowany z bardziej udanymi wynikami – podkreśla wezowski.

Wiemy już, że mowa ciała ma duże znaczenie. Oto techniki, jak wyglądać na bardziej pewnego siebie podczas wystąpienia.

Jak zwiększyć pewność siebie – 6 sposobów

  1. Użyj pudełka Clintona

Bill Clinton na początku kariery robił rękami gwałtowne, zamaszyste ruchy. Dlatego doradcy podpowiedzieli mu, żeby wyobraził sobie pudełko – przed sobą, na wysokości klatki piersiowej i brzucha, o szerokości barków.

Zadaniem Clintona było poruszać dłoniami tylko w obrębie tego pudełka. W ten sposób był bardziej wiarygodny i godny zaufania.

2. Trzymaj piłkę

Ten trik często stosował Steve Jobs. Ręce masz wyciągnięte przed siebie jakbyś trzymał niewidzialną piłkę. Wyglądasz na człowieka pewnego, który ma kontrolę nad tym co mówi i sytuację.

pewność siebie podczas wystąpień

3. Ułóż dłonie w piramidę

Owszem, to technika dość często nadużywana przez np. polityków. Dlatego trzeba ją stosowanie ostrożnie i dobrze dobrać do sytuacji, mimiki i reszty mowy ciała.

Dłonie w piramidzie sygnalizują zrelaksowanie. Dlatego nie pasują do np. zaciętego wyrazu twarzy.

4. Szeroko rozstawione nogi

Tak pokażesz pewność siebie, siłę i kontrolę. Naturalnie nie należy przesadzać – nogi powinny być rozstawione na szerokość ramion.

5. Dłonie do góry

Trzymasz ręce przed sobą, zgięte w łokciach i z dłoniami uniesionymi do góry. Ten gest wskazuje na otwartość i uczciwość.

6. Dłonie do dołu

Ręce trzymasz podobnie, jak w punkcie 5 – dłonie masz zwrócone do dołu.

To gest oznaczający siłę, autorytet i asertywność. Używał go np. Barack Obama, kiedy uciszał owacje podczas swojej przemowy.

Komunikacja niewerbalna niekoniecznie uczyni z ciebie lidera lub złamie karierę, ale może pomóc ci osiągnąć więcej sukcesów – podsumowuje ekspertka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here