motywacja wewnętrzna w pracy
unsplash.com

Jak stracić zapał do pracy? Nic prostszego. Oto nasz przewrotny przewodnik po tym, jak się zniechęcić. Być może dzięki niemu przekonasz się, że motywacja wewnętrzna jest cennym dobrem i trzeba się o nią troszczyć.

Dobra zasada skutecznego postępowania mówi: jeśli chcesz wiedzieć jak coś zrobić dobrze, to odwróć sytuację. Pomyśl o tym, jak wszystko zepsuć i unikaj takiego zachowania.

Przykład: chcesz mieć cechy lidera. Zastanów się, co robi zły przywódce.

To prost: nie komunikuje się z członkami zespołu, nie dba o ich dobrą kondycję emocjonalną, jest nieobecny. Masz gotową listę? To teraz już wiesz, czego należy unikać, żeby stać się dobrym przywódcą.

motywacja wewnętrzna do pracy
unsplash.com

Motywacja wewnętrzna do pracy – rób to, a na pewno ją stracisz

Podobny sposób zastosujemy do kwestii motywacji wewnętrznej. Co musisz zrobić, żeby stracić zapał do pracy?

Stać w miejscu. Stagnacja jest jednym z największych i najbardziej zagorzałych wrogów motywacji w pracy.

Nie chodzi o to, że nie awansujesz (jasne, to też potrafi zabić chęć do pracy). Mamy na myśli raczej brak rozwoju kompetencji.

Mijają lata, a ty robisz to samo w ten sam sposób. Nie pojawia się nic nowego. Nie czujesz, że jesteś coraz lepszy w tym, co robisz.

Zbierasz doświadczenie, ale nie wykorzystujesz go. Może winny jest szef, który ostatni raz wysłał cię na szkolenie trzy lata temu. Być może sam powinieneś wyszukać kurs, który poprawi twoje umiejętności.

Napewno im szybciej zadbać o swój rozwój w pracy, tym większa szansa na awans lub znalezienie firmy w której zostaniesz doceniony.

motywacja pracowników
unsplas.com

Motywacja wewnętrzna – brak sensu i zespół w ruinie

Nie widzieć sensu. Jeśli nie widzisz sensu w tym, co robisz, to jak możesz mieć motywację do działania?

Naturalnie możesz oponować: przecież tylko przekładam papiery na biurku, podpisuję jakieś raporty, wysyłam mejle. Co w tym ważnego? Strażak, to ma odpowiedzialną i ważną pracę.

Oczywiście, są branże, które siłą rzeczy kojarzą się odpowiedzialnością. Ludzie, którzy wykonują takie zawody odpowiadają za życie i zdrowie innych.

Jednak na pewno słyszałeś o lekarzach, którzy już dawno stracili zapał do leczenia chorych lub o skorumpowanych policjantach? „Ważne” zawody nie mają immunitetu na zniechęcenie.

Podobnie „nieważne” zawody nie są pozbawione głębszego sensu. Wystarczy, że dobrze poszukasz.

Co nadaje głębszy sens temu, co wykonujesz codziennie w swojej firmie? Dla kogo jest to ważne? Komu pomagasz?

Robotnik z fabryki może odnaleźć większy sens w swojej pracy jeśli wie, że dzięki niemu powstają bezpieczne samochody.

Nie dbasz o relacje ze współpracownikami. Jeśli atmosfera w twojej pracy jest podła, to trudno mieć zapał czy większą motywacje do roboty.

To oczywiste, jednak wiele osób nieszczególnie przywiązuje wagę do dobrych relacji ze współpracownikami.

Gorzej, o zdrowe relacje nie dbają przełożeni. Każdy szef, który premiuje lizusostwo czy donosicielstwo, rujnuje jednocześnie zespół.

Nie masz niestety wpływu na wszystko, co dzieje się w twojej pracy. Jednak możesz kontrolować swoje zachowanie.

Dlatego jeśli szukasz sposobu na odzyskanie motywacji, to pomyśl, jak poprawić relacje z koleżankami i kolegami. Być może odrobina życzliwości wystarczy, żeby i ty i oni w świeży sposób spojrzeli na to co dzieje się w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here