nauka
pixabay.com

Efektywna nauka jest możliwa nawet jeśli masz 30, 40 lub więcej lat! Poznaj jej zasady, a zachowasz atrakcyjność dla pracodawców lub sprawniej rozwiniesz biznes.

Jesteś studentem lub od niedawna cieszyć się tytułem magistra/inżyniera? Jeśli tak, to pewnie masz swoje sposoby na efektywną naukę.

Jednak, co zrobić jeśli od czasu szkoły czy uczelni minęły lata, a ty musisz znowu zabrać się za naukę?

Pół biedy, kiedy chodzi o to, jak nauczyć dziecko liczyć pieniądze. Możesz mieć przed sobą większe wyzwanie: egzamin na studiach podyplomowych czy na kursie po którym dostaniesz uprawnienia ważne dla rozwoju twojego biznesu.

Być może chcesz też po prostu szybciej przyswajać wiedzę, żeby nadal być atrakcyjnym na rynku pracy.

Oto zasady skutecznej nauki potwierdzone przez badaczy, zebrane na stronie internetowej digest.bps.org.uk (witryna British Psychological Society).

zasady nauki
pixabay.com

Efektywna nauka – 8 skutecznych zasad

Praktyczne wskazówki zaczniemy od rady numer 1:

  1. Przyjmij zasadę, że możesz się rozwijać.

Jeśli wierzysz, że inteligencja i zdolności do nauki są ustalone i nic z nimi nie można zrobić, to prawdopodobnie potkniesz się na pierwszej przeszkodzie.

Inaczej osoby, które mają „nastawienie na rozwój„. Badania z Uniwersytetu Stanforda dowodzą, że tacy studenci wkładali więcej wysiłku w naukę, próbowali nowych metod, nie poddawali się po pierwszych niepowodzeniach.

2. Wybacz sobie prokrastynację

Odkładanie ważnych spraw na później – np. nauki przed egzaminem czy testem – to bardzo częsta przypadłość.

Naukowcy dowiedli, że poczucie winy wywołane prokrastynacją prowadzi donikąd. Lepiej okazać sobie wyrozumiałość – nic co ludzkie nie jest mi przecież obce.

Jeśli nie będziesz pielęgnował wyrzutów sumienie z powodu prokrastynacji, to masz większe szanse, że później nie odłożysz nauki i osiągniesz lepsze wyniki.

3. Sprawdzaj się

To jedna z najbardziej skutecznych technik. Zamiast po prostu czytać notatki, zadawaj sobie pytania (tak, możesz zaglądać do ściągi).

Testowanie tworzy silne wspomnienia, których nie można łatwo zapomnieć – podkreśla Nate Kornell z UCLA

Słowo ostrzeżenia. Metoda nie sprawdza się tuż po nauce. Nie tworzy trwałych wspomnień, może natomiast wywołać nadmierną pewność siebie.

4. Wracaj do materiału

Zamiast wkuwać, co pewien czas odświeżaj przyswojoną wiedzę.

Optymalny czas na powrót do studiowanego materiału to 10-30 procent okresu, w którym chcesz go zapamiętać. 

Przykład. Uczysz się ustawy o przetargach przez rozmową kwalifikacyjną. Jeśli rozmowę masz za dwa tygodnie, to powtórz materiał dwa dni po jego pierwszym przestudiowaniu.

czytanie nauka
pixabay.com

Efektywna nauka – uwierz w swoje możliwości

5. Możesz czytać krótkie teksty na urządzeniach elektronicznych

Naukowcy nie zauważyli różnicy w przyswajaniu wiedzy w zależności od tego czy uczysz się z książki, laptopa czy czytnika e-booków.

Badanie dotyczyło jednak tylko krótkich tekstów.

6. Uważaj na świetnego wykładowcę

Ciekawa obserwacja – oglądając wykład lub prezentacje zrobioną w błyskotliwy sposób, wiele osób ma złudzenie opanowania materiału.

Badacze zauważyli, że studenci byli zbyt pewni swojej wiedzy po obejrzeniu dopracowanego wykładu. Tymczasem zrozumienie nie zawsze oznacza przyswojenie wiedzy.

To grozi również, kiedy z przyjemnością, a może rozbawieniem oglądasz wystąpienia naukowców np. na popularnych konferencjach TED (www.ted.com).

7. Dobierz czas nauki do tematu

Część badań wskazuje, że wiedzę opartą na faktach najlepiej przyswajamy po południu. Porą optymalną dla „nauki proceduralnej” – np. tańca lub gry na instrumentach – jest natomiast wieczór (czas przed zaśnięciem).

8. Uwierz w swoje możliwości

Poziom wiary w siebie ma wpływ na zdolność rozwiązywania problemów. Jeśli jesteś przekonany o własnej skuteczności, to masz szansę na lepsze wyniki w nauce.

Dlatego warto budować nie tylko podstawowe umiejętności. Równolegle postaraj się nabierać wprawy w nauce nauki – to da ci większą pewność siebie, kiedy siądziesz w przyszłości do nowego materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here