licencja na taksówkę
pixabay.com

Jednym z pomysłów na biznes, jest firma taksówkowa. Zobacz, co musisz zrobić, żeby zarabiać na rozwożeniu pasażerów i ich bagażu.

Kierowanie popularną taryfą wymaga najpierw trochę zachodu. Jednak bez obaw. Zaraz dowiesz się, co należy zrobić żeby legalnie przewozić pasażerów.

Firma taksówkowa – jak zostać taksówkarzem

Jak James Bond, agent 007 miał licencję na … wiadomo co, tak samo ty – jeśli chcesz jeździć taksówką, musisz wyrobić licencję na taksówkę.

Licencja na taksówkę

Licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką pozwoli ci wozić ludzi na obszarze jednej gminy, sąsiadujących gmin lub na terenie stolicy.

O licencję możesz się starać jeśli prowadzisz firmę jednoosobową.

Pozwolenia nie uzyskasz mając na karku prawomocny wyrok za przestępstwa karne skarbowe lub przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy.

Losu taksówkarza nie zaznasz również, jeśli masz prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. 

Musisz mieć – to oczywiste – samochód, którym będziesz woził pasażerów. Możesz być jego właścicielem, współwłaścicielem lub używać go w ramach leasingu/dzierżawy.
Taksówkarz musi mieć czystą kartotekę – żadnych wyroków za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Naturalnie eliminuje cię zakaz wykonywania zawodu kierowcy. Tak, prawo jazdy też jest wymagane.
Licencja jest wydawana w formie papierowej. Przewożąc ludzi taksówką musisz mieć ją przy sobie.
firma taksówkowa rejestracja
pixabay.com

Firma taksówkowa – rejestracja

Wniosek o przyznanie licencji składasz w urzędzie miasta (gminy) na terenie, której chcesz świadczyć usługi.
Urzędnicy sprawdzą czy wniosek i załączniki zawierają komplet potrzebnych informacji. Ewentualnie wezwą cię do uzupełnienia dokumentacji.
Wśród załączników jest oświadczenie, że twoja reputacja jest nieskazitelna. Nie masz prawomocnego wyroku za wspomniane wyżej przestępstwa – potwierdzasz to pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jeżeli o licencję na taksówkę występuje spółka, to oświadczenie muszą złożyć wszyscy członkowie zarządu spółki albo osoby zarządzające spółką jawną lub komandytową.
We wniosku trzeba podać jak długo chcesz wozić ludzi taksówką. Możesz wybrać od 2 do 5 lat.
Musisz uiścić opłatę za wydanie licencji – bez tego jej nie dostaniesz. Opłata wynosi od 200 do 450 zł rocznie.
jak zostać taksówkarzem
pixabay.com

Taksówka – co musi mieć

Każda taksówka powinna mieć m.in. taksometr elektroniczny bądź taksometr fiskalny. Do tego dochodzą również przynajmniej dwa miejsca dla pasażerów oraz dodatkowe światło z napisem „TAXI” (na dachu, białe lub żółte z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu). Światło musi być widoczne po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 50 metrów.

Dopuszczalne jest używanie dodatkowej lampy z nazwą firmy i jej telefonem. Taksówka może mieć nazwą miejscowości, jej herbem oraz numer boczny.

Za naruszenie przepisów licencyjnych przewidziane są kary finansowe.

Kara nałożona po kontroli może wynieść 12 tys. zł za wożenie pasażerów bez licencji oraz 2 tys. zł za wykonywanie transportu pojazdem niewpisanym do licencji (uratuje cię wcześniejsze złożenie wniosku o zmianę licencji z powodu zmiany samochodu/jego numeru rejestracyjnego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here