na czym polega leasing samochodu
unsplash.com

Na czym polega leasing i czy rzeczywiście warto z niego korzystać prowadząc biznes. Wiedza w pigułce, nie tylko dla osób, które niedawno założyły działalność gospodarczą.

Leasing warto uwzględnić w biznesplanie swojej firmy. To popularny sposób na sfinansowanie np. samochodu czy urządzeń, linii produkcyjnych, wyposażenia biurowego, komputerów, a nawet nieruchomości.

Nie musisz wyjmować pieniędzy z portfela czy zaciągać kredytu w banku. Z drugiej strony nie jesteś właścicielem leasingowanego przedmiotu i nie możesz nim dowolnie dysponować.

Leasing można nazwać formą dzierżawy. Leasingujesz np. auto dla swojej firmy czyli używasz go płacąc ustaloną ratę. Po wygaśnięciu umowy leasingu masz szansę wykupić pojazd po preferencyjnej cenie.

Leasing jest dobrym rozwiązaniem jeśli zaczynasz biznes i chcesz ograniczyć koszty do rozsądnego minimum (obniżysz podatek o m.in. wysokość rat leasingowych). Ostatecznie robisz to, żeby zarobić pieniądze, a nie je wydawać.

leasing operacyjny
unsplash.com

Na czym polega leasing

Podstawowa zasada leasingu: przedmiot z którego korzystasz nie należy do ciebie. Jest ci tylko użyczony na czas precyzyjnie ustalony w umowie. Właścicielem samochodu czy innego urządzenia/maszyny jest firma leasingowa, której płacisz ratę.

Zasady leasingu reguluje Kodeks Cywilny.

Możesz wybrać leasing operacyjny i leasing finansowy. Od tej decyzji będzie zależał płacony przez ciebie podatek dochodowy oraz podatek od towaru i usług czyli VAT.

To nie wszystko. Forma leasingu ma wpływ na czas i sposób przenoszenia własności przedmiotu.

Na czym polega leasing operacyjny

O leasingu operacyjnym mówimy, kiedy przedmiot jest środkiem trwałym firmy leasingowej, a przedsiębiorca może tylko wliczać raty do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Taki leasing jest krótki, ale trwa przynajmniej 2 lata. Leasingobiorca może kupić przedmiot po zakończeniu umowy.

Podatek VAT będzie rozłożony w czasie i obciąży kolejne raty leasingowe. Tymczasem w leasingu finansowym ten podatek trzeba zapłacić z góry i jednorazowo. To nie wszystko.

Na czym polega leasing finansowy

W ramach leasingu finansowego, przedsiębiorca wpisuje np. samochód do ewidencji i rozlicza w formie odpisów amortyzacyjnych.

W tej formule leasingobiorca traktuje pojazd jako własny środek trwały.

Leasingobiorca do kosztu uzyskania przychodu wpisuje tylko odpisy amortyzacyjne oraz odsetki rat leasingowych.

Jest jeszcze trzecia możliwość – leasing zwrotny. Jako przedsiębiorca zbywasz swój majątek, a jednocześnie zapewniasz sobie możliwość korzystania z niego (naturalnie w zamian za opłaty).

Osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego.

leasing finansowy
unsplash.com

Leasing – co wybrać

Ofert leasingu jest dużo, na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim proś o całkowity koszt leasingu. Możesz skusić się na tanią ratę, ale realny koszt może podnieść ubezpieczenie czy opłaty manipulacyjne.

W informacji od firmy leasingowej powinieneś znaleźć kwotę leasingu, czas jego trwania (zazwyczaj maksymalny wynosi 60 miesięcy), opłatę wstępną (zazwyczaj 1-10 proc), kwotę wykupu przedmiotu (czy jest wliczona w całkowitą kwotę leasingu?), ubezpieczenie (będziesz musiał przedłużyć je przed zakończeniem spłaty dzierżawy?) oraz jakie są ewentualne dodatkowe opłaty i kaucja (czy jest zwrotna?).

Upewnij się w jakich okolicznościach możesz rozwiązać umowę lub ona wygaśnie. Czy możesz spłacać ratę jeśli zdecydujesz się na zawieszenie działalności gospodarczej lub jej zakończenie?

Porównując kilka ofert przyjrzyj się liczbie rat, które będziesz miał do spłacenia i ich wysokości.

Pamiętaj, żeby upewnić się jak rozliczyć się z leasingodawcą w przypadku zniszczenia przedmiotu lub jego kradzieży oraz ile zapłacisz jeśli zdecydujesz się na wcześniejsze zakończenie umowy.

Leasing nie jest dla osób, które mają kłopot z zapamiętaniem terminów spłaty zobowiązań. Spóźnienie się z zapłaceniem raty może doprowadzić do rozwiązania umowy i konieczności spłaty pozostałych rat. Musisz wtedy liczyć się również dodatkowymi opłatami (informacje o nich znajdziesz w umowie). Również wysłanie monitu do zapłaty obarczy konto leasingobiorcy.

Leasing pozwoli ci na korzystanie z przedmiotów na zakup których nie masz pieniędzy lub nie chcesz ich wydawać. Taka dzierżawa zmniejszy twój podatek – raty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu.

Warto pamiętać, że ciekawą alternatywą dla leasingu jest – coraz bardziej popularny w Polsce – długotrwały wynajem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here