firma w unii europejskiej
unsplash.com

Zastanawiasz się, jak założyć firmę w Unii Europejskiej? Sprawdź nasz przewodnik – to łatwiejsze niż myślisz.

Być może prowadzisz już firmę jednoosobową lub jesteś wspólnikiem spółki w Polsce. Może od razu mierzysz wysoko i masz pomysł na biznes z którym podbijesz zagraniczne rynki.

Jak obywatel kraju członkowskiego UE będziesz miał łatwiej. Oto najważniejsze informacje, które warto przeczytać zanim zaczniesz zarabiać pieniądze (w euro, a nie złotówkach).

biznes w unii europejskiej
unsplash.com

Jak założyć firmę w Unii Europejskiej – najważniejsze informacje

Polscy przedsiębiorcy mają swobodę zakładania działalności gospodarczej w innych krajach członkowskich UE. Mogą też świadczyć bez przeszkód usługi.

Muszą natomiast przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju.

Przykład. Chcesz otworzyć firmę we Francji. Musisz ją zarejestrować zgodnie z tamtejszymi przepisami. Masz wtedy te same prawa i obowiązki, co pozostali przedsiębiorcy działający w Paryżu lub innym mieście (patrz niżej jeśli chodzi o podatki).

Pewnym utrudnieniem może być prowadzenie przedsiębiorstwa, które wymaga specyficznych kwalifikacji.

Jednak, jeśli nabyłeś je w Polsce, to najczęściej uda się bez problemu potwierdzisz je w innym kraju. Ewentualnie będzie musiał wcześniej spełnić dodatkowe wymagania.

Co z podatkami?

Daninę zapłacisz temu państwu w którym na stałe prowadzisz działalność.

Możesz prowadzić firmę innym kraju, ale płacić podatek w Polsce od dochodów osiągniętych po obu stronach granicy. W takiej sytuacji są tzw. rezydenci podatkowi.

Dzieje się tak, kiedy masz w Polsce „centrum interesów osobistych/gospodarczych” lub przebywasz w kraju nad Wisłą dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Mówimy wtedy o tzw. nieograniczonym obowiązku podatkowym.

W niektórych sytuacjach pojawi się problem z podwójnym opodatkowaniem. Co robić dalej – czyli gdzie płacić daninę i na jakich zasadach – stanowią umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane z poszczególnymi krajami.

Lektura takich umów jest obowiązkowa zanim otworzysz biznes poza granicami Polski!

Ważne: umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają pierwszeństwo przed polskim prawem podatkowym!

transgraniczne świadczenie usług
unsplash.com

Transgraniczne świadczenie usług

Zgodnie z unijnymi przepisami usługi dotyczą przede wszystkim działalność o charakterze przemysłowym, handlowym, rzemiosła i wykonywanie wolnych zawodów.

Jeśli chcesz na stałe świadczyć usługi w innym kraju UE, to możesz mieć co do zasady narzuconych dodatkowych ograniczeń czy wymogów.

Sytuacja wygląda nieco inaczej jeśli planujesz świadczyć usługi w innym kraju UE, ale czasowo. Wtedy korzystasz z opcji transgranicznego świadczenia usług (nie rejestrujesz działalności).

Urzędnicy danego państwa nie mogą m.in. żądać, żebyś założył na jego terytorium siedzibę.

Ubezpieczenie dla przedsiębiorcy działającego w innym kraju

Ubezpieczać się czy nie? Wszystko zależy od tego, jak długo chcesz robić biznes. Jeśli dłużej niż 2 lata, to ubezpieczenie jest obowiązkowe.

Krócej niż 2 lata – możesz korzystać tylko z polskiego ubezpieczenia (o ile nadal prowadzisz firmę w Polsce, np. płacisz podatki, nie zamknąłeś działalności, masz biuro).

Ważne też, żebyś działał za granicą w tym samym sektorze lub wykonywał tą samą pracę do w kraju ojczystym.

Przygotuj się na potwierdzenie tego przed urzędnikami z ZUS, którzy wydadzą ci odpowiednie zaświadczenie o tym, że jesteś ubezpieczony w Polsce (zaświadczenie A1 – szczegółowe informacje uzyskasz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych).

I jeszcze na koniec: przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w innym kraju UE warto przejrzeć informacje zebrane na stronie www.trade.gov.pl. To rządowa witryna ułatwiająca handel zagraniczny. Znajdziesz na niej niezbędne wiadomości dla eksporterów, analizy rynkowa oraz oferty i przetargi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here