jak założyć Profil Zaufany
pixabay.com

Profil Zaufany to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi dla każdego przedsiębiorcy. Rejestracja jest łatwa, a sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu.

Profil Zaufany to darmowe narzędzie, którym potwierdzisz swoją tożsamość w internecie (PESEL).

Działa jak podpis elektroniczny i jest alternatywą dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Dlaczego to bardzo wygodne rozwiązanie? Bo używając go nie musisz już drukować, podpisywać i skanować dokumentów. Wystarczy, że podpiszesz je Profilem Zaufanym w internecie.

Profil Zaufany zus
pixabay.com

Profil Zaufany – rejestracja

Profil możesz zarejestrować na dwa sposoby:

  • zakładając konto w serwisie pz.gov.pl
  • używając internetowego konta bankowego

Jak założyć Profil Zaufany

Jeśli wybierze pierwsze rozwiązanie, to musisz znaleźć punkt potwierdzający w którym potwierdzisz Profil Zaufany.

Takim punktem jest miejsce, gdzie osobiście potwierdzisz Profil za pomocą dowodu osobistego lub paszportu – np. w banku lub urzędzie.

Użycie internetowej bankowości jest jeszcze prostsze. Możesz skorzystać z platformy Envelo.pl, ING, Inteligo, Millennium, Banku Pekao, PKO BP, BZ WBK, mBank, Alior Bank.

Nie trzeba pokazywać dokumentów, bo bank sam przekaże twoje dane do serwisu pz.gov.pl.

Profil Zaufany ma termin ważności – 3 lata. Po upływie tego czasu możesz przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata.

Profil Zaufany – ZUS i inne sprawy

Składasz wniosek do urzędu? Musisz go podpisać używając właśnie za pomocą Profilu Zaufanego albo konta bankowego (jeśli potwierdziłeś Profil Zaufany bankowością online).

Przy pomocy Profilu Zaufanego:

zus Profil Zaufany
pixabay.com

Jeśli potwierdziłeś Profil Zaufany przez bankowość internetową, zawsze powinieneś logować się za pośrednictwem swojego serwisu bankowości online, z którym powiązałeś swój profil.

Na przykład, logując się na biznes.gov.pl, po wybraniu sprawy, którą chcesz załatwić, na stronie logowania klikasz Profil Zaufany. Potem wybierasz ikonę swojego serwisu bankowości internetowej – logujesz się przez stronę swojego banku.

Tak samo postępujesz, gdy po wypełnieniu wniosku podpisujesz go Profilem Zaufanym i zostajesz przekierowany na stronę profilową.

Nie wszystko możesz załatwić używając Profilu Zaufanego. Nie podpiszesz nim:

Ważne są kwestie bezpieczeństwa. Profil Zaufany jest przypisany do jednej osoby i nie należy go nikomu udostępniać. Zawiera on twoje dane, w tym najważniejszą – numer pesel.

Podanie komuś dostępu do twojego Profilu Zaufanego można porównać z udostępnieniem komuś twojego konta w banku. Jest to działanie podobnie ryzykowne.

Źródło: biznes.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here