zmiana danych firmy w ceidg
pixabay.com

Firma, to żywy organizm. Możesz zmienić wspólników w spółce, lub adres zamieszkania prowadząc firmę jednoosobową. Dowiedz się, jak wygląda zmiana danych firmy.

Zmiana danych firmy – np. adresu, numeru konta, formy opodatkowania czy kodu wykonywanej działalności – nie jest skomplikowana.

Musisz jednak dopilnować formalności, żeby uniknąć później kłopotów – np. dotyczy to terminów. Kogo i jak musisz poinformować?

zmiana danych firmy online
pixabay.com

Zmiana danych firm – zasady

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to masz ułatwione zadanie.

Zmianę musisz zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku spółek ewentualne zmiany musisz zgłosić do urzędu skarbowego.

Informacja o zmiana trafi automatycznie do innych urzędów m.in. Głównego Urzędu Statystycznego i ZUS.

Uwaga! Jeśli zmienisz adres, to może pojawić się konieczność poinformowania o tym Urzędu Skarbowego.

Zmiana danych firmy w CEIDG

Zmiany w CEIDG możesz zrobić osobiście odwiedzając urząd gminy/miasta lub – to wygodniejsza – opcja – składając wniosek online.

Wystarczy wejść na serwis internetowy – prod.ceidg.gov.pl (ten sam na którym składa się wniosek o np. założenie firmy jednoosobowej, jej zawieszenie lub zamknięcie).

Kolejny krok to kliknięcie kafelka „Złóż wniosek CEIDG”. Przejdziesz na stronę na której możesz założyć konto lub się zarejestrować. Potem robisz zmianę na formularzu CEIDG-1.

Jeśli nie chcesz złożyć podpisu elektronicznego, to po wprowadzeniu zmian masz 7 dni na wizytę w urzędzie i potwierdzenie ich osobiście. Urzędnikowi pokażesz kod, który dostaniesz po wypełnieniu dokumentu online.

Możliwe jest również wydrukowanie formularza, wypełnienie go i wysłanie pocztą. Jednak wtedy twój odręczny podpis musi poświadczyć notariusz.

Nowością jest zmiana zrobiona w CEIDG przez telefon. Dzwonisz na infolinię Centrum Pomocy (801 055 088 lub 22 765 67 32) i wspólnie z konsultantem wypełniacie wniosek. Po zakończeniu dostaniesz sms-a z kodem. Z kodem musisz pójść do urzędu i podpisać wydrukowany tam wniosek.

zmiana danych firmy zus
pixabay.com

Zmiana danych – terminy

Uwaga! Na złożenie wniosku o zmianę danych ewidencyjnych masz 7 dni. Te dane to m.in. imię i nazwisko, PESEL, NIP, REGON, obywatelstwo, kod PKD czy dane kontaktowe.

W przypadku niektórych danych musisz kierować się wytycznymi z innych przepisów (np. dotyczących formy opodatkowania).

Takich obostrzeń nie ma w przypadku danych informacyjnych – daty rozpoczęcia, zawieszenia, wznowienia lub zakończenia działalności. To możesz zrobić w każdym momencie np. z datą wcześniejszą.

Warto przypomnieć, że zmianę danych spółki cywilnej trzeba zgłosić do GUS i urzędu skarbowego.

Na zmianę danych w KRS masz 7 dni.

Artykuł został stworzony przy współpracy z https://www.notariuszekalwaryjska.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here