działalność gospodarcza
unsplash.com

Działalność gospodarcza ZUS – taka fraza przychodzi na myśl każdemu, kto zastanawia się nad otwarciem własnego biznesu. Sprawdź ile i dlaczego będziesz musiał zapłacić oraz komu przysługują ulgi.

Prowadzenie firmy jednoosobowej i opłata ZUS są jak bracia syjamscy – połączeni na dobre i złe, czy tego chcą, czy nie.

Dla większości przedsiębiorców składka na ubezpieczenie społeczne, to przykry obowiązek. Bez względu na wyniki firmy trzeba ją płacić każdego miesiąca. Etatowcy też mają taki wydatek, tyle, że pieniądze przelewa za nich pracodawca.

Z drugiej strony dzięki składce na ZUS masz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe oraz odkładasz pieniądze na emeryturę i rentę.

ZUS ulgi
unsplash.com

Działalność gospodarcza i ZUS – podstawowe informacje

Od płacenia na ZUS nie ma ratunku. Wyjątkiem są młodzi stażem przedsiębiorcy, którzy dopiero startują z biznesem lub osoby po dłuższej przerwie w prowadzeniu działalności gospodarczej (szczegóły niżej).

O założeniu firmy nie musisz informować ZUS. Po złożeniu wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), system wysyła wiadomość m.in. do ZUS.

We wniosku deklarujesz natomiast wysokość składki jaką zamierzasz płacić. Jak ją obliczysz?

Zadeklarowana przez ciebie składka musi być obliczona od podstawy nie niższej niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Kwotę, którą przelejesz do ZUS obliczysz korzystając z kalkulatora np. na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W 2020 roku najniższa możliwa do zapłacenia składka wynosi 1069,14 zł. Do tego trzeba dodać składkę zdrowotną – 362,34 zł.

Na co płacisz pieniądze? Na ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolnie chorobowe – ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (w przypadku funduszy są wyjątki).

Jeśli zatrudniasz pracowników, to opłacasz również ich składkę na ubezpieczenia społeczne.

ulga na start
unsplash.com

Działalność gospodarcza i ZUS – ulgi

Nie każdy przedsiębiorca musi płacić ZUS. Państwo traktuje ulgowo osoby, które dopiero startują w biznesie.

Ulga na start

Tuż po założeniu działalności możesz – nie musisz! – skorzystać z ulgi na start. Dzięki niej przez 6 miesięcy nie wysyłasz pieniędzy na konto ZUS. Masz więcej pieniędzy w portfelu, ale nie masz ubezpieczenie chorobowego czy wypadkowego.

Co potem? Następne wsparcie. Przez kolejne 24 miesiące przysługuje ci prawo do obniżonego ZUS.

Obniżony ZUS

Standardowo składki na ubezpieczenie deklarujesz od podstawy nie niższej niż 60 proc. minimalnej pensji.

Dzięki obniżonemu ZUS, twoja składka może wynieść 30 proc. minimalnego  wynagrodzenia (w 2020 roku to 246,80 zł).

Na tym nie koniec. Niektórzy przedsiębiorcy mogą załapać się na pomoc dla małych firm.

Mały ZUS plus.

Skorzystasz z Małego ZUS plus jeśli spełnisz warunki:

  • twoje przychody z działalności gospodarczej w 2019 r. nie przekroczyły 120 tys. zł
  • prowadziłeś działalność w poprzednim roku nie krócej niż 60 dni kalendarzowych

W Małym ZUS plus podstawa twoich składek nie może być niższa niż 30 proc minimalnego wynagrodzenia i wyższa od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Rozważając wzięcie ulg trzeba pamiętać o dwóch sprawach.

Nie każdy nowy przedsiębiorca skorzysta z dobrodziejstwa ulgi na start czy obniżonego ZUS. Obniżka nie dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Druga rzecz: bez względu na to czy korzystasz z obniżonego ZUS i tak musisz płacić składkę zdrowotną. Przypominamy, że w 2020 roku to 362,34 zł za miesiąc.

Dzięki wymienionym ulgom portfel początkujących biznesmenów jest nieco mniej odchudzony. Mogą też skupić się na budowaniu pozycji na rynku, szukaniu klientów czy inwestorów.

Jednocześnie brak wpłat na ZUS oznacza mniejszy kapitał zgromadzony na przyszłą emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here