telepraca kodeks pracy
unsplash.com

Telepraca jest ciekawą propozycją dla osób, które nie chcą lub nie mogą wykonywać pracy w firmie. Dla pracodawców natomiast, to sposób na cięcie kosztów.

Część osób nie wyobraża sobie pracy w domu. Lubią gwar biura, kontakt z kolegami i koleżankami. Innym nie jest to potrzebne do szczęścia. Więcej, uważają, że swoje obowiązki lepiej wypełnią poza zakładem pracy.

Rzeczywiście, produktywność pracy może być większa w domu. Łatwiej tam o koncentrację i skupienie.

Choć trzeba też samodyscypliny i dobrej organizacji czasu (sprawdź, jak skutecznie zarządzać czasem). Zawsze grozi prokrastynacja – odkładanie służbowych zadań, bo przecież trzeba posprzątać lub zrobić obiad.

Efektywna praca jest możliwa poza firmą i dlatego pracodawcy coraz chętniej godzą się telepracę.

telepraca wady i zalety
unsplash.com

Telepraca i Kodeks pracy

Na czym polega telepraca? Zgodnie z Kodeksem pracy, to regularne wykonywanie swoich zadań poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Osoba wykonują telepracę ma takie sama prawa i świadczenia, jak jego koledzy pracujący w firmie.

Nie każda praca wykonywana w domu jest telepracą. O tej drugiej mówimy, kiedy:

  • jest regularna
  • wykonywanie poza zakładem pracy
  • pracownik korzysta ze środków komunikacji elektronicznej
  • efekty pracy może przesłać e-mailem lub w inny sposób przez Internet

Telepraca lepiej pasuje do pewnych zawodów, do innych mniej. Dziennikarz, tłumacz, grafik czy architekt z łatwością mogą wykonywać swoje zadania poza siedzibą firmy. Dla urzędnika samorządowego czy państwowego będzie to zapewne trudniejsze.

Telepraca może być: domowa, zamienna (np. 2 dni w biurze, 3 dni w domu), w telecentrum (w punkcie znajdującym się z dala od zakładu pracy) czy mobilna (bez wskazania konkretnego miejsca jej wykonywania).

Telepraca i umowa

Telepracownik zawiera z pracodawcą taką samą umowę, jak inni pracownicy. Dodatkowo w jego umowie znajdą się zapisany określające zasady i warunki pracy poza zakładem pracy.

Umowa powinna zawierać: rodzaj świadczonej pracy, miejsce wykonywania (poza firmą), wynagrodzenie, czas i termin rozpoczęcia pracy, warunki telepracy w tym przede wszystkim sposób przekazywania efektów pracy z której będzie rozliczany pracownik.

Należy też ustalić z jakiego sprzętu skorzysta pracownik – swojego czy firmowego. W przypadku własnego wyposażenia, pracodawca powinien wypłacić umówiony ekwiwalent.

telepraca a praca zdalna
unsplash.com

Telepraca a praca zdalna

Oba wyrażanie często używane są zamiennie. Jednak praca zdalna nie jest tym samym, co telepraca. Dlaczego?

Praca zdalna nie ma uregulowania w prawie. W tej chwili to umowa między pracodawcą, a pracownikiem, że ten drugi może w pewne dni wykonywać swoje obowiązki w domu.

Tymczasem telepraca polega na stałym wykonywaniu zadań poza firmą. Jest też formą ujętą w Kodeksie pracy.

Telepraca – wady i zalety

Zaletą telepracy jest możliwość łatwiejszego pogodzenia obowiązków domowych z zawodowymi. To dobra propozycja dla osób, które np. zajmują się w domu dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi.

Z telepracy będą też zadowolone osoby, które potrafią samodzielnie organizować pracę.

Wady? Osoba świadcząca telepracę ma takie same prawa jak inni pracownicy np. dostęp do obiektów socjalnych firmy. Jednak czasem istnieje obawa, że jest członkiem załogi „drugiej kategorii”.

Dla pracodawcy telepracownik, to mniejsze koszty i większa elastyczność zatrudnienia. W grę wchodzi jednak wypłacenie ekwiwalentu pracownikowi jeśli ten korzysta w domu z własnego sprzętu, np. komputera czy drukarki oraz zapewnienie mu miejsca wykonywania zadań zgodnego z zasadami BHP.

Niektórzy szefowie obawiają się, że stracą kontrolę nad osobami, które pracują z domu. Słusznie?

Osoba pracująca przy biurku w firmie może tracić czas na Facebooku lub pogaduszki z kolegami. Natomiast pracownik wykonujący zadania z domu, może sumiennie wywiązać się z obowiązków bez kierownika zaglądającego mu przez ramię.

Ostatecznie liczą się efekty, a nie to, jak pracownik ułożył sobie czas pracy w domu.

Możliwa jest też – o ile telepracownik zgodzi się – kontrola miejsca pracy (nie może jednak naruszać prywatności pracownika i jego rodziny).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here