organizacja czasu pracy
unsplash.com

Organizacja czasu nie wymaga wymyślnych aplikacji na smartfonie. Wystarczy użyć blokowania zadań i pozostałych technik, o których za chwilę przeczytasz. Sukces gwarantowany!

Nie ma znaczenia, pracujesz na etacie czy masz firmę jednoosobową – chcesz mieć więcej efektów w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku. Czy to możliwe?

Wykorzystaj poniższe wskazówki, a twoja produktywność i organizacja pracy wzrośnie. Będziesz zaskoczony efektami!

Organizacja czasu – blokowanie zadań

Blokowanie zadań/czasu, to świetny sposób na koncentrację i więcej sensownej pracy. Ogranicza multitasking i pozwala też trzymać się w ryzach.

Blokowanie czasu ułatwi ci pracę nad właściwymi i wartościowymi zadaniami. Takimi, które rzeczywiście wniosą coś do twojego życia. Np. jeśli chcesz zarobić pieniądze, to pomogą rozwinąć działalność gospodarczą czy pozyskać inwestora lub ułatwią znalezienie odpowiedzi na pytanie jaki zawód wybrać.

Darius Foroux podkreśla w Pocket Worthy, że blokowanie czasu nie jest żadną rewolucją ani fantazyjnym system. Potrzebujesz tylko kalendarza, który każdy ma w telefonie lub w komputerze. 

dobra organizacja czasu
unsplash.com

Organizacja czasu pracy

Jak się zabrać do blokowania czasu, wycisnąć ile się da (i więcej) za czasu przeznaczonego na pracę?

Przemyśl, jaką masz ważną rzecz do zrobienia i przeznacz na nią jeden blok czasu.

Foroux proponuje:

  • Poświęć 10 minut każdego wieczoru na zaplanowanie następnego dnia. Zmień układ bloków, jeśli musisz stworzyć czas na inne ważne rzeczy.
  • Użyj powtarzających się bloków do powtarzających się zadań. Np. przygotuj godzinę każdego dnia na telefony i/lub mejle. 
  • Nie przekraczaj harmonogramu. Prawda jest taka, że potrzebujesz przerw między blokami, bo nie dasz rady pracować non stop przez 5 godziny czy więcej.
  • Większość z nas jest nadmiernymi optymistami (nawet jeśli uważa się za realistów). Przy blokowaniu czasu zawsze przeznacz 20-30 proc. czasu więcej na wykonanie zadania niż uważasz, że wystarczy. 

Blokowanie czasu, to minimum jakie warto wykonać, żeby mieć efekty.

Blokowanie czasu to po prostu używanie kalendarza do blokowania czasu dla najważniejszych priorytetów. W tym czasie pracujesz tylko nad jedną rzeczą. I pozwalasz, żeby kalendarz prowadził cię. W ten sposób nie musisz myśleć: „Co powinienem zrobić dalej?” – tłumaczy Darius Foroux.

Praca to nie to samo, co robienie postępów – zauważa Foroux. I dlatego też używa blokowania czasu. Dzięki niemu widzi czy zajmuje się znaczącymi sprawami i robi postępy.

Foroux przypomina starą prawdę, że amatorzy siadają do pracy, kiedy mają inspirację. A zawodowcy? Profesjonaliści zabiera się za robotę każdego dnia. I wykonuje ją.

„Jeśli ktoś ma milion planów i wszystkie zaczynają się jutro, to pewny znak, że jest amatorem” – zauważył kiedyś Steven Pressfield autor „The War of Art”.

technika Pomodoro
unsplash.com

Dobra organizacja czasu – Pomodoro i Pareto

Blokowanie zadań łączy się z techniką Pomodoro. Dzięki niej pracujesz przez określony czas – 20-25 minut – nad jednym zadaniem lub blokiem podobnych zadań. Działasz w pełnym skupieniu, nie odbierasz  telefonów, nie odpisujesz na mejle, nie gawędzisz z kolegami i koleżankami. Na to przyjdzie czas potem.

Po bloku pracy w skupieniu przychodzi czas na odpoczynek – ok. 5 minut. Po 4-5 takich sesjach robisz sobie dłuższą przerwę (20-30 minut).

Technika Pomodoro wymaga wprawy, jednak warto poświęcić na nią trochę wysiłku – poprawa produktywności pracy gwarantowana!

Blokowanie zadań to pierwszy krok do jeszcze lepszej organizacji czasu. Chcesz wiedzieć więcej?

Wypróbuje zasadę Pareto, zwaną tez metodą 80/20. W jej sercu leży spostrzeżenie, że większość efektów czy wyników osiągamy dzięki niewielkiej części nakładów sił i środków. Sztuka polega na znalezieniu tych umownych 20 proc. i maksymalnym ich wykorzystaniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here