Chcesz wiedzieć gdzie i jak oszczędzać? Sprawdź również inne wskazówki, jak uzdrowić swoje finanse osobiste i budżet domowy.
Miliarderzy wiedzą, jak ważne jest oszczędzanie. Niektórzy z najbogatszych ludzi słyną ze swojej oszczędności – potrafią odłożyć nawet powyżej 60 procent swoich przychodów.
Oczywiście łatwo wzruszyć ramionami: „jak bym tyle zarabiał pieniędzy, to też bym miał z czego odkładać”. Jednak niemal każdy może oszczędzać. W dodatku na tym nie kończą się sposoby, jak uzdrowić swoje finanse.
Spis Treści
Gdzie oszczędzać i inne pytania, jak uzdrowić swoje finanse
Gdzie oszczędzać? Oczywiście odkładanie do pudełka po ciastkach ukrytego w szafce nie jest optymalnym rozwiązaniem.
Najlepiej wybrać dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe – tam pieniądze będą pracowały dla nas. Jeśli czujesz się na siłach, to możesz za oszczędności kupować papiery wartościowe – jednak to wymaga nieco większej wiedzy ekonomicznej i wiąże się z ryzykiem.
Gdzie oszczędzać – wskazówki, jak zadbać o pieniądze
Wskazówki na temat osobistych finansów zebrała Miriam Caldwell z TheBalance.com (o pieniądzach pisze od kilkunastu lat). Oto, co proponuje.
Czytaj książki o finansach i finansach osobistych. Dobrze przyznać się, że człowiek nie pozjadał wszystkich rozumów. Jeśli masz problem z pieniędzmi, to na pewno jest książka, która pomoże go rozwiązać. Co warto przeczytać? Np. „Finansowy ninja” Marcina Szafrańskiego.
Zacznij budżetować czyli tworzyć plan finansów na cały miesiąc. Policz swoje dochody, zdecyduj ile wydać, a ile odłożyć. Nie wiesz, jak planować budżet domowy? Spróbuj techniki 80/20 – 20 proc. dochodów oszczędzasz, resztę wydajesz.
Zmniejszaj miesięczne wydatki. To według Miriam Caldwell jeden z najlepszych sposobów, żeby przejąć kontrolę nad swoimi finansami. Z czynszem może być trudno, ale z wydatkami na rozrywkę już łatwiej.
Ogranicz lub zrezygnuj z telewizji kablowej. Szybki sposób jak oszczędzać pieniądze w domowym budżecie. Lubisz oglądać seriale? Netflix jest tańszym rozwiązaniem.
Przestań jeść na mieście. Lub mówiąc mniej drastycznie, ogranicz posiłki w barach i restauracjach. Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować np. ze świętowania ważnych chwil na mieście.
Planuj miesięczne menu. Być może warto spróbować i takiego rozwiązania: przygotuj plan posiłków na najbliższe tygodnie, kupuj produkty i szykuj posiłki partiami.
Gdzie oszczędzać – spłać długi, inwestuj, chroń oszczędności
Spłać długi. Jestem zadłużony – takie stwierdzenie może zmrozić krew w żyłach. Jeśli chcesz zmienić swoją sytuację finansową i zyskać nowe możliwości, to spłać jak najszybciej swoje długi – podkreśla Miriam Caldwell.
Przestań używać kart kredytowych. Jeśli używać karty kredytowej, żeby zasypać lukę między zarobkami, a wydatkami, to szybko popadniesz w rosnące zadłużenie. Budżetuj tak, żeby nie potrzebować karty kredytowej, przestaw się na gotówkę lub karty debetowe.
Oszczędzaj co tydzień. Przelewaj na konto oszczędnościowe określoną z góry kwotę, ekstra pieniądze, zwrot podatku itp. Pomyśl, jak możesz zwiększyć ilość oszczędzanych pieniędzy.
Zorganizuj wydatkowy post. Na czym polega? Przez określony czas, np. miesiąc, wydawaj pieniądze tylko na podstawowe produkty i usługi – żywność, wodę, benzynę, czynsz. To, co zostanie odłóż.
Przygotuj plan finansowy. Na jakie duże cele – kamienie milowe – chcesz zebrać i wydać pieniądze? Rozważ całe przyszłe życie, a przynajmniej 10, 20, 30 lat.
Ustal realistyczne cele. Cele są potrzebne, żebyś miał motywację np. do oszczędzania lub szukania sposobów jak zarobić pieniądze poza pensją. Jednak musisz trzymać się ziemi, bo nierealistyczne postanowienia tylko cię zniechęcą (np. „spłacę 50 tys. zł długu w rok, choć mój roczny dochód to 40 tys. zł”).
Zostań inwestorem, np. kupując akcje lub wkładając pieniądze w nieruchomości. Oczywiście wcześniej warto zdobyć wiedzę na ten temat, poczytać, przejść kurs inwestowania, skonsultować się z doradcami finansowymi. Uwaga – inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem strat!
Chroń swoje oszczędności. Przed sobą i pokusą podbierania. Np. konto oszczędnościowe możesz mieć w innym banku niż konto podstawowe do którego zaglądasz codziennie.
Oszczędzaj na emeryturę. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. 20 – latek może przeznaczyć na ten cel 10 proc. dochodów, 50 – latek być może nawet 60 proc. zarobków.
Szukaj dodatkowych źródeł pieniędzy. Np. przetestuj działalność nierejestrowaną czy dropshipping.
Zwiększaj swoje kompetencje. To pozwoli ci utrzymać pracę i ewentualnie znalezienie nowej.
Ubezpiecz się. Ubezpieczenie przed nieszczęśliwymi zdarzeniami może uchronić twoje finanse przed katastrofą.
Wykorzystuj w pełni świadczenia pracownicze. Wiele firm oferuj tzw. benefity – np. darmowe karty do klubów fitness, nieoprocentowane pożyczki, dopłaty do wakacji. Dowiedz się, co ci przysługuje i korzystaj z tych świadczeń zamiast wydawać własne pieniądze.