jak zaplanować budżet domowy
unsplash.com

Dobre podzielenie wydatków i oszczędności, to klucz do sukcesu w budżecie domowym. Szukasz sprawdzonej i prostej metody? Mamy dla ciebie podpowiedź, jak planować budżet domowy.

Dla wielu osób planowanie finansów osobistych to droga przez mękę. Jeszcze gorzej jest później z pilnowaniem wydatków. Dość często – z braku wiedzy, sił lub motywacji – budżetowanie kończy się klęską.

Tymczasem jest dużo skutecznych pomysłów jak zaplanować budżet domowy. Który wybrać?

Jak planować budżet domowy

Słyszeliście pewnie o zasadzie Pareto? Mówi, że większość efektów mamy z mniejszości podjętych wysiłków. Zwana jest również zasadą 80/20 i świetnie sprawdza się w organizacji pracy czy zwiększaniu jej produktywności. Wspominamy o niej, bo identycznie nazywa się metoda łatwego porządkowania budżetu domowego.

budżet domowy
unsplash.com

Jak planować budżet domowy – zasady

Paula Pant z thebalance.com przypomina jedną z najbardziej popularnych metod zarządzania funduszami osobistymi – 50/30/20.

Metoda jest bardzo prosta. Wymyśliła ją ekonomistka, prof. Elizabeth Warren oraz jej córka Amelia Warren Tyagi.

Podczas planowanie 50/30/20 bierzesz pod uwagę swój dochód czyli od przychodu odejmujesz podatki, ZUS itp. W praktyce, to pieniądze, które wpływają na konto np. w ramach pensji

Panie zalecają aby 50 proc. pieniędzy z dochodu wydawać na rzeczy i sprawy konieczne (artykuły pierwszej potrzeby: jedzenie, czynsz, lekarza, komunikację do pracy, uczelni czy szkoły), 30 proc. na wydatki uznaniowe (np. szeroko pojęta rozrywka i rekreacja, kupno nowego telefonu lub wypad ze znajomymi w majowy weekend), a 20 proc. na oszczędności/spłatę długów.

Proste? Pewnie dla większości osób tak. Paula Pant ma jednak jeszcze łatwiejszą propozycję. Proszę Państwa, oto metoda 80/20.

Jak planować budżet domowy – zasada 80/20

Metoda 50/30/20 jest skuteczna, choć może też sprawić kłopot.

Problemy zaczynają się, kiedy nie wiesz, jak zakwalifikować niektóre zakupy. Np. internet w domu może być artykułem pierwszej potrzebny jeśli prowadzisz w tym miejscu firmę jednoosobową. W innym przypadku podpada pod wydatek uznaniowy.

Podobnie jest np. z ubraniami. Czasem trudno powiedzieć czy kupno nowej bluzki to wydatek konieczny czy uznaniowy.

W ten sposób granice między budżetowymi szufladami robią się płynne.

Na tym nie koniec. Metoda 50/30/20 wymaga obliczeń i podejmowania decyzji. Nie każdy ma ochotę na ciągłe decyzje czy tym razem ciastka dla dziecka to produkt pierwszej potrzeby, a może już uznaniowy.

jak oszczędzać pieniądze
unsplash.com

 

Dla odmiany, idea 80/20 jest szalenie prosta – 80 procent dostępnych pieniędzy wydajesz wedle woli, a 20 proc. odkładasz.

Piękno tego planu polega na tym, że nie ma żadnego śledzenia wydatków. Po prostu odliczasz na początku 20 procent na oszczędności, a resztę masz do dyspozycji – rekomenduje Paula Pant.

Jeśli ten pomysł przypadł ci do gustu, to warto zastosować garść zasad:

  • zrób stałe polecenie przelewu 20 proc. dochodów z konta głównego na konto oszczędnościowe (najlepiej w innym banku, przy codziennym logowaniu nie będzie kusiło, żeby coś uszczknąć)
  • naturalnie możesz też oszczędności inwestować w papiery wartościowe
  • prawdopodobnie dobrym pomysłem jest oszczędzać z myślą o emeryturze
  • myśl jak milionerzy i pójdź dalej: spróbuj oszczędzić nawet 60 procent dochodów!

Bez względu na metodę, której użyjesz, postaraj się sensownie gospodarować funduszami na wydatki. Nie ma przecież sensu kupować niepotrzebnych rzeczy nawet jeśli oszczędzasz część pensji.

Nie wiesz jak oszczędzać pieniądze i mądrze je wydawać? Przetestuje metodą 80/20 – prostszej najprawdopodobniej nie znajdziesz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here