dofinansowanie do wynagrodzenia
unsplash.com

Dofinansowanie dla firm, które zatrudnią osoby powyżej 50 roku życia czeka! Ile można dostać i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdź nasz przewodnik.

Prowadzisz firmę jednoosobową i zastanawiasz się kogo zatrudnić? Jeśli jesteś gotów dać pracę osobie, która ma więcej niż 50 lat, to państwo oferuje ci dofinansowanie.

Zyskasz dobrego pracownika i zaoszczędzisz pieniądze. Warto też pamiętać, że według Eurostatu 1/4 Polaków będzie miała w 2020 roku powyżej 60 lat.

Ile wynosi dofinansowanie i jakie warunki trzeba spełnić?

dofinansowanie do wynagrodzenia 50+
unsplash.com

Dofinansowanie dla firm, które zatrudniają osoby powyżej 50 roku życia

Podstawowa zasada: trzeba dać pracę osobie bezrobotnej, która ma powyżej 50 roku życia. Ważne – nie wybierasz samodzielnie pracownika. Taką osobę skieruje do ciebie urząd pracy.

Umowa o pracę musi dotyczyć pełnego wymiaru czasu. Zawrzecie ją na 18 miesięcy lub 36 miesięcy.

W przypadku 18 miesięcy chodzi o osobę, która nie przekroczyła 60 roku życia. Po zakończeniu rządowego wsparcia – będzie trwało 12 miesięcy – musisz jeszcze pracować w twojej firmie przez pół roku.

Jeśli pracownik ukończył 60 lat, to umowa zawarta będzie na 36 miesięcy. Po zakończeniu refundacji musisz kontynuować zatrudnienie przez rok. Refundację otrzymasz przez 24 miesiące.

Urlop bezpłatny wydłuża czas trwania umowy z urzędem pracy.

Dofinansowanie przysługuje pracodawcy bez zaległości płacowych oraz w urzędzie skarbowym i ZUS (sprawdź, jaki podatek płaci firma jednoosobowa). Nie mógł on również w ostatnim roku z własnej winy zwolnić żadnego pracownika.

Jako przedsiębiorca musisz mieć pewien staż – 3 lub 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej (ten czas wyznacza urząd).

dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób powyżej 50 roku życia
unsplash.com

Dofinansowanie dla firm – co zyskasz?

Po zatrudnieniu bezrobotnego powyżej 50 roku życia, państwa zwróci ci cześć wydatków na pensję, nagrody oraz składki ZUS.

Urząd pracy zrefunduje koszty miesięcznego wynagrodzenia pracownika – do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (obowiązującego w dniu zawarcia umowy).

Ważne! Wszystkie szczegóły programu uzyskasz dzwoniąc lub odwiedzają urząd pracy w swojej miejscowości. W niektórych urzędach środki na wsparcie z Funduszu Pracy, mogą być już wyczerpane.

W urzędzie pracy dostaniesz również komplet informacji i dokumentów, które powinieneś wypełnić.

Praca dla osoby powyżej 50 roku życia – rozwiązanie umowy

Rozwiązałeś umowę o pracę w trakcie projektu? Będziesz musiał zwrócić dofinansowanie wraz z odsetkami. Masz na to 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jeśli osoba 50 + pracowała u ciebie przez cały dofinansowany okres oraz przez połowę dodatkowego czasu (czyli 3 i 6 miesięcy), to zwrócisz 50 proc. refundacji (wraz z odsetkami).

Może się zdarzyć, że umowę o pracę rozwiąże osoba skierowana do ciebie przez urząd pracy. Jeśli stało się tak z jej winy – w grę wchodzi zwolnienie dyscyplinarne – to urząd skieruje do twojej firmy inną osobę bezrobotną. Tak samo będzie jeśli stosunek pracy wygaśnie w trakcie dofinansowania.

Nie będziesz musiał zwracać dotacji, jeśli urząd pracy nie znajdzie bezrobotnego kwalifikującego się do pomocy dla ludzi w wieku 50+.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here