spółdzielnia socjalna
pixabay.com

Bezrobotni, niepełnosprawni, byli więźniowie – co ich łączy? Często mają problem ze znalezieniem pracy. Jak założyć spółdzielnię socjalną, która pomoże im stanąć na nogi?

Spółdzielnia socjalna to połączenie firmy z organizacją pozarządową.

Pozwala spółdzielcom zarabiać pieniądze, a z drugiej strony ratuje ich przed wyrzuceniem poza nawias społeczeństwa.

Jeśli należysz do grupy osób zagrożonych wykluczeniem i masz pomysł na biznes, to sprawdź, jak założyć spółdzielnię. Warto, bo możesz liczyć na pomocy państwa i solidne ulgi.

Jak założyć spółdzielnię socjalną – krok po kroku

Ciężka praca – wiadomo – popłaca. Będziesz miał motywację wewnętrzną do działania, jak pokażesz całemu światu, co potrafisz.

Jak się zabrać za stworzenie spółdzielni socjalnej?

jak założyć spółdzielnię socjalną krok po kroku
pixabay.com

Przede wszystkim przeczytaj ustawę o spółdzielniach socjalnych. Tam znajdziesz wszystkie informacje. Poniżej znajdziesz skrót.

Pamiętaj też, że pomoc i informację znajdziesz w ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej – www.ekonomiaspoleczna.gov.pl

Przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę jej członków oraz pracowników.

Z jednej strony macie zarobić pieniądze – czyli jest to działalność biznesowa. Jednak nie możecie skupić się tylko na interesach.

Z drugiej celem spółdzielni jest społeczna i zawodowa reintegracja członków. Mówiąc po ludzku: pomoc w powrocie do normalnego życia.

Chodzi nie tylko o osoby, które były odizolowane – np. leczyły się w szpitalu psychiatrycznym czy odbyły karę pozbawienie wolności. Spółdzielnia jest rozwiązaniem dla bezrobotnych, którzy nie mogą znaleźć pracy czy osób niepełnosprawnych.

Spółdzielnia socjalna i osoby zagrożone wykluczeniem

Spółdzielnię socjalną mogą założyć ludzie i osoby prawne, m.in. organizacje pozarządowe, kościelne osoby prawne, jednostki samorządu lokalnego czyli np. gminy i powiaty.

Podstawowy warunek – przynajmniej połowa osób zakładających spółdzielnie musi należeć do grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Oto lista osób, którym grozi wykluczenie:

  • bezrobotni
  • absolwenci centrów integracji społecznej
  • absolwenci klubów integracji społecznej
  • niepełnosprawni
  • osoby do 30. roku życia oraz po 50. roku życia, ze statusem poszukującego pracy (bez zatrudnienia)
  • szukający pracy/niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekuni osoby niepełnosprawnej (poza pobierającymi świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy)
  • osoby poszukujące pracy
  • osoby usamodzielniane (tzn. osoby opuszczające, po osiągnięciu pełnoletności, rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną  placówkę  opiekuńczo-terapeutyczną)
osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
pixabay.com

Zakładanie spółdzielni – co na początku

Spółdzielnię socjalną mogą założyć trzy osoby, a potem mają rok na znalezienie kolejnych dwóch członków z grupy ludzi zagrożonych wykluczeniem.

Jest jeden wyjątek. Jeśli spółdzielnie zakładają osoby o znacznym/umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (oraz w przypadku niektórych rodzajów działalności), to 30 proc. założycieli musi pasować do listy zagrożonych wykluczeniem.

Jeśli spółdzielnie zakładają podmioty prawne, to wystarczy 2 członków – muszą później zatrudnić przynajmniej 5 osób zagrożonych wykluczeniem.

Spółdzielnia socjalna może liczyć od 5 do 50 członków.

Członkowie – założyciele mają trochę pracy (poza przygotowaniem biznesplanu): muszą przygotować statutu, wybrać nazwę, rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, określić wysokości wnoszonego wkładu, fundusz zasobowy i udziałowy.

Kolejne zadania to: rozdział obowiązków, kwestia podziału dochodu oraz wybór reprezentacji spółdzielni.

Wniosek o rejestrację spółdzielni socjalnej składa się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Można to zrobić osobiście lub online.

I tutaj pierwsze znaczące ułatwienie. Rejestrując taką spółdzielnię, nie trzeba płacić opłaty sądowej. 

Odpada też płatność za ogłoszenie wpisu (lub jego zmianę) w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jeśli spółdzielnię zakładają bezrobotni, którzy spełniają określone kryteria, to mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje z Funduszu Pracy, które rozdzielają powiatowe Urzędy Pracy.

Środki dla spółdzielców socjalnych ma również PFRON, warto też sprawdzać konkursu dotacjami z Unii Europejskiej.

Masz już podstawowe informacje o tym czym jest i jak założyć spółdzielnię socjalną. Warto przyjrzeć się działającym w tej formule organizacjom – inspirację znajdziesz na stronie internetowej www.spoldzielniesocjalne.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here